صفحه اصلی / اسلایدر / سردرگمی و بلاتکلیفی بازارها
بازارهای مالی

بازارها پس از انتخابات آمریکا به چه سمت و سویی می رود

سردرگمی و بلاتکلیفی بازارها

کسب و کار نیوز - با اعلام لحظه به لحظه نتایج انتخابات آمریکا، بازارهای مالی جهان و به ویژه ایران که به دلیل تحریم ها تحت فشار اقتصادی است، متلاطم از قبل به سر می برند؛ گویی شمارش جوجه ها را به جای آخر پاییز به میانه آن کشانده اند و قرار است در میانه روزهای آبان مهمان کاخ سفید مشخص شود و قرعه گرانی به نام بازارهای بورس، ارز، طلا و سکه بیفتد.

میناسادات حسینی

به گزارش کسب و کار نیوز، قیمت ارز در صرافی‌های بانکی روز دوشنبه به ۲۸ هزار و ۲۴۰ تومان رسید و صرافی‌های بانکی همچنان از خرید ارز امتناع کردند. عدم خرید ارز از مردم توسط صرافان بانکی به عقیده فعالان بازار سیگنالی مبنی بر عدم ماندگاری قیمت‌ها در این محدوده است. بر این اساس با پیشروی قیمت ارز در صرافی‌های بانکی، قیمت دلار در بازار آزاد نیز به محدوده ۳۰ هزار تومان رسید، اما کمتر کسی دست به خرید و فروش ارز زد و بسیاری می‌گویند قیمت‌های اعلامی قیمت‌هایی بود که معامله چندانی بر آنها صورت نگرفت. برخی معتقدند افزایش نرخ دلار تحت تاثیر انتشار اخباری مبنی بر جلو افتادن ترامپ در برخی ایالت‌هاست و بازار خود را برای پیروزی ترامپ آماده کرده است.

ورود ۵۵۰ میلیارد تومان پول حقیقی به بورس با خبر پیروزی احتمالی ترامپ

در بورس نیز روز چهارشنبه پس از روزهای متوالی قرمز، رشد ۲۱ هزار و ۶۲۲ واحدی شاخص کل (۱.۷درصد) را شاهد بودیم که نماگر بازار را در ارتفاع یک میلیون و ۲۸۶ هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن ۰.۴ درصد رشد و ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس از چهار هزار میلیارد تومان عبور کرد. حدود ۲۱۰میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت حقوقی به افراد حقیقی اتفاق افتاد و بسیاری از کارشناسان آن را از آثار انتخابات آمریکا دانستند.

شیب صعودی قیمت‌ انواع سکه

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، در معاملات بازار آزاد تهران به ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید. همچنین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۱۴ میلیون تومان، نیم سکه ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود. نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر در خصوص نوسانات بازار طلا و سکه در ۱۴ آبان ماه سال جاری، اظهار داشت: قیمت ‌سکه حدوداً ۷۰۰ هزار تومانی نسبت به معاملات اول صبح و از ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافت.
تغییرات زیادی روی قیمت‌ها خواهیم داشت که عمده‌ترین این تغییرات روی قیمت ارز است که می‌تواند در قیمت‌طلا و سکه تأثیر داشته باشد این درحالی است که بسیاری از تحلیل‌گران کاهش قیمت جهانی طلا را پیش‌بینی کرده‌اند.
«کسب و کار» در گفتگو با یک کارشناس، سمت و سوی بازارهای مالی ایران در دوران پساانتخابات آمریکا را بررسی می کند.

اقتصاد ملی قربانی سیاست زدگی ها

سید مرتضی افقه، اقتصاددان
روند قیمت ها در بازارهای دارایی جهان و به ویژه ایران تا اعلام نتیجه نهایی انتخابات آمریکا در تلاطم خواهد بود. پیش بینی هم این بود که هر نامزد پیروز انتخابات شود تاثیر مستقیم و فوری بر قیمت دارایی ها و بورس خواهد داشت. اگر «بایدن» رئیس جمهور آمریکا شود قیمت ها ریزش شدید خواهند داشت و اگر «ترامپ» مهمان بعدی کاخ سفید باشد، قیمت ها رو به افزایش است. تا چند روز گذشته بیشتر پیش بینی ها به نفع «بایدن» بود و جالب اینجا بود که بازار به رغم اینکه اگر «بایدن» رئیس جمهور شود، قیمت ها شکسته می شوند؛ اما بازارها احتیاط کردند و واکنش محسوسی نشان نمی دادند.
منطق این را می گفت که اگر «بایدن» رئیس جمهور آمریکا شود قیمت ها ریزش خواهند کرد. بنابراین براساس پیش بینی ها هم قیمت ها باید پایین می آمد. یکی، دو روز هم قیمت ها اندکی ریزش داشت؛ اما احتیاط بازار یعنی واکنش های بازار خیلی منطقی بود چون در انتخابات قبلی آمریکا هم نظرسنجی ها به نفع کاندیدای دموکرات ها بود اما «ترامپ» به عنوان جمهوری خواه پیروز شد. الان هم خیلی از نظرسنجی ها تا قبل از امروز واکنش نشان نمی دادند. امروز هم آرا برخلاف نظرسنجی ها پیش می رود.
درست است در کل در بلندمدت اگر سیاست ما یا سیاست های آمریکا تغییر نکند با توجه به تنش اصلی که بین ایران و آمریکا وجود دارد وضعیت خیلی تغییر نمی کند اما به هر حال انتخابات آمریکا روی اقتصاد ما تاثیر خواهد داشت.
به دلیل اینکه احتمال همه این است که بایدن به برجامی که حزب دموکرات بسته برمی گردد، همین باعث می شود که پیش بینی ها نسبت به آینده اقتصاد خوش بینانه شود و بنابراین قیمت ها کاهش پیدا کند یا همه به سمت فروش دارایی های خود بروند؛ اما اگر به سمت انتخاب مجدد ترامپ برود پیش بینی ها بدبینانه خواهد بود و همه هجوم می برند تا پول های خود را به دارایی هایی مثل مسکن، خودرو، ارز و طلا تبدیل کنند و راند دیگر افزایش قیمت ها را خواهیم داشت. اینکه گرانی تا کجا ادامه پیدا کند آنگاه به واکنش های ایران و ادامه سیاست های آمریکا بستگی خواهد داشت.
علت افزایش قیمت ها در بازارهای مختلف ارز، طلا، سکه و بورس این بود که برخلاف پیش بینی ها آرایی که به نفع ترامپ شد روند افزایشی داشت و برخی ایالت هایی که فکر می کردند ترامپ رای نخواهد آورد، اما آورد و نگرانی از اینکه ترامپ رئیس جمهور شود شدت گرفت.
مدت هاست که متغیرهای اقتصادی ما به شدت تحت تاثیر متغیر سیاسی؛ آن هم روابط سیاسی ایران با آمریکا به دلیل مشکل تحریم هاست. بنابراین فعلا متغیرهای اقتصادی خیلی فعال نیستند. سیاست های دولت و بانک مرکزی برای کنترل تورم و… فعلا منفعل است و سیاست فعال همان روابط سیاسی و آینده روابط سیاسی و انتظارات مردم و پیش بینی مردم و کارگزاران اقتصادی از آینده است که خیلی به انتخابات آمریکا مرتبط شده است.
ترامپ اگر پیروز شود، افزایش قیمت ها اتفاق خواهد افتاد؛ اما اگر بایدن پیروز شود ظاهرا ترامپ به سادگی آن را نمی پذیرد و روند تحولات بعدی این است که به دادگاه عالی شکایت می کند و حتی برخی پیش بینی می کنند که تا چند روز آینده و چند هفته آینده ترامپ زیر بار نتایج نرود؛ ولی فعلا تا کل آرا شمرده نشود با توجه به اینکه امسال حدود ۱۰۰ میلیون رای به صورت پستی داده شده به دلیل کرونا به نظر می رسد شمارش آنها یکی، دو روز طول می کشد. اگر کار به شکایت ترامپ برسد متاسفانه متغیرهای اقتصادی، مردم، سیاست گذاران و سرمایه گذاران ما تا آن زمان بلاتکلیف خواهند بود و شرایط مردم به همین ترتیب توام با بیم و امید ادامه پیدا خواهد کرد.

همچنین مطالعه کنید:

کمتر از ۱۵ ساعت تا شروع مجدد فعالیت ماینرها در ایران

از ابتدای خاموشی ها فعالیت رمزارزها زیر ذره بین قرار گرفت و همین موضوع نیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *