صفحه اصلی / اسلایدر / هجوم مردم برای فروش دلار

روند کاهشی قیمت ارز به کانال های پایین تر ادامه دار خواهد بود؟

هجوم مردم برای فروش دلار

کسب و کار نیوز - به دنبال آغاز روند کاهشی نرخ ارز در بازار، خریداران دیروز به فروشندگان ارز در بازار تبدیل شده اند و این تغییر رفتاری موجب شده تا صف فروش ارز در بازار شکل بگیرد. روند نزولی قیمت دلار در حالی از روزهای گذشته آغاز شد که این ارز با کاهش قیمت 4 هزار تومانی تا روز گذشته به قیمت 28 هزار تومان تا 28 هزار و 600 تومان معامله شد. اما در بازار فردوسی تهران، صرافی ها اعلام کردند که هیچ خریداری در بازار وجود ندارد و به دلیل پیش بینی ادامه دار بودنم روند کاهشی قیمت ارز معامله ای صورت نمی گیرد.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، صراف‌های خیابان فردوسی همچنین از افزایش تعداد فروشنده‌ها در بازار و نبود خریدار می‌گویند و تأکید دارند که جو بازار به شدت ریزشی است و احتمالاً قیمت دلار به کانالهای پایین تر سقوط کند. برخی فعالان بازار ارز پیش‌بینی می‌کنند کاهش بهای ارز در این مرحله ادامه پیدا کند. بعضی فعالان بازار ارز نیز به رفع تحریم‌های تسلیحاتی اشاره می‌کنند و معتقدند امکان معامله تسلیحات ایران و انتقال منابع حاصل از آن نیز می‌تواند به روند کاهشی قیمت ارز در آینده کمک کند.

به هر ترتیب دلار و سکه از مرز حساس مورد نظر معامله گران عقب‌نشینی کردند. در این میان سرعت کاهش قیمت در بازار دلار بیشتر از سایر بازارها است. دلار هم اکنون در کانال ۲۸ هزار تومان در نوسان است. سکه نیز وارد کانال ۱۴ میلیون تومان شده و درهم امارات هم به زیر مرز ۸ هزار تومان نزول کرده است. یکی از عواملی که انتظارات معامله گران نسبت به آینده را منفی کرده بود شانس پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. زیرا تداوم دوره ریاست‌جمهوری ترامپ به معنی ادامه سیاست تحریم حداکثری، عدم فروش نفت و محدودیت های شدید بانکی است. به عبارت دیگر انتظارات فعالان اقتصادی روی بدترین سناریوی ممکن جا خوش کرده است.

سیگنال مثبت آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق به بازار ارز

علی اکبر کریمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این رابطه می گوید: با توجه به اخبار مثبت آزادسازی بخش عمده‌ای از منابع ارزی بلوکه شده ایران در عراق که پس از سفر آقای همتی به این کشور منتشر شده است، می‌توان امیدوار بود که در روزهای آینده شاهد عرضه سنگین ارز در بازار و کاهش نرخ باشیم. این اتفاق همان سیگنال مثبت آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق به بازار ارز بوده است.

اغلب دارندگان ارز فروشنده ارز شده‌اند

یکی از فعالان بازار ارز علت کاهش قیمت ارز در دو روز اخیر را کاهش تقاضای خرید عنوان کرد و گفت اغلب دارندگان ارز فروشنده ارز شده‌اند. یک منبع آگاه از بازار ارز نیز گفت: برخی دارندگان عمده ارز در حال تبدیل دارایی‌های ارزی خود به ریال هستند و همین مساله موجب عرضه سنگین ارز در بازار شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد این رفتار فعالان بازار ناشی از برخی پیش‌بینی‌ها از تحولات بیرونی بوده است. از طرف دیگر از روز گذشته یکی از صندوق‌های‌ بزرگ و فعال در زمینه طلا پیش‌بینی‌های خود از سود آتی را تعدیل کرد و به شدت کاهش داد. همین موضوع نیز از سوی معامله‌گران بازار یک نشانه برای ادامه‌دار بودن این روند تلقی می‌شود.

یکی از فعالان بازار ارز نیز رایزنی‌های مثبت رئیس کل بانک مرکزی برای آزادسازی منابع ارزی کشور را هم در نزولی شدن بهای ارز موثر ارزیابی کرد. این رایزنی‌ها بر آزادسازی منابع ایران در دو کشور عراق و کره متمرکز بوده است. در عین حال بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر دلارهای بالای ۳۰ هزار تومان نیز خریدار ندارند و اغلب واردکنندگان معتقدند اجناسی را که با دلار بالای ۳۰ هزار تومان وارد می‌کنند نمی‌توانند در بازار داخل به فروش برسانند و خریداران قدرت خرید با قیمت‌های بالاتر را ندارند.

سیگنال انتخابات آمریکا به بازار ارز

کامران ندری، کارشناس اقتصادی

عواملی که در اقتصاد کشور بازار ارز را تحث تاثیر می‌دهند موجب افزایش قیمت دلار شدند که یکی از این عوامل کند شدن رشد شاخص در بازار سرمایه است. به این صورت که با ریزش شاخص بورس سرمایه‌گذاران اکنون به دنبال بازار دیگر برای کسب سود هستند و پس‌انداز خود را به آن بازار منتقل می‌کنند. بنابراین سرمایه‌گذاران به سمت بازار طلا و ارز و آن دسته نیز که تمکن مالی بالایی دارند به سمت بازار مسکن می‎روند.

اما پیش بینی هایی که در رابطه با نتیجه انتخابات آمریکا مبنی بر شکست ترامپ شده است مهم ترین و اصلی ترین دلیل آغاز روند کاهشی قیمت ارز در بازار ایران است. گمانه زنی هایی که بر اساس نظرسنجی های اخیر در آمریکا وجود دارد این است که بایدن از رقیب خود پیشی گرفته و درصد پیروزی ترامپ به میزان بسیاری کاهش داشته است. همین موضوع بر بازار ارز ایران تالثیر مثبتی داشته و شاهد هستیم که روند نزولی قیمت ارز اتفاق افتاده است. البته اصلا نمی توان به این کاهش ها دل بست چراکه هیچ اتفاقی در حال حاضر قطعی نیست و این اظهارات تنها گمانه زنی و نظرسنجی است اما به هر ترتیب تاثیر روانی خود را گذاشته است.

از سوی دیگر تلاش های بانک ارزی برای آزادسازی منابع ارزی در عراق و بقیه کشورها هم مثمرثمر بوده و نمی توان از آن به راحتی گذر کرد. همچنین تلاش بانک مرکزی برای بازگرداندن ارزهای حاصل از صادرات غیرنفتی نیز اثر مثبتی بر بازار ارز داشته است. احتمال این‌که صادرات غیرنفتی ما افزایش پیدا کند و عرضه ارز به بازار زیاد شود وجود دارد، از سوی دیگر بانک مرکزی هنوز ذخایر قابل ملاحظه‌ای دارد که از آن استفاده نکرده است، بانک مرکزی اگر بداند که بازار ارز خودش به تعادل نمی‌رسد، این احتمال وجود دارد که در بازار مداخله کند و نرخ ارز را در محدوده مورد نظر خود تثبیت کند. با این حال نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از قیمت دلار تا پایان سال ارایه کرد. سیاست بانک مرکزی در رابطه با تزریق ارز به بازار متشکل ارزی را هم باید به عوامل دیگر اضافه کنیم. ۵۰ میلیون دلار که روزانه به بازار ارز تزریق شده نیز تاثیر نبوده است.

به طور کلی عوامل اساسی که درحال‌حاضر در بازار ارز تاثیر می‌گذارند عمدتا تحریم‌ها هستند که محدودیت‌های خیلی جدی را برای اقتصاد ما و برای تامین ارز ایجاد کرده‌اند. باوجود تحریم‌ها کنترل قیمت دلار در بازار کار آسانی نیست. شرایط داخلی اجازه مانور به بانک مرکزی را نمی‌دهد. وقتی نتوان ارز حاصل از صادرات غیرنفتی را برگرداند و از طرفی به دلیل فشارهای سیاسی داخلی نتوان نرخ بهره را افزایش داد، بنابراین کار به سختی انجام می‌شود.

مسائل مربوط به بانک و نقل‌وانتقال پول که ناشی از قرار گرفتن ایران در لیست FATF است تقریبا سخت‌تر شده، کاهش حجم تجارت با دنیا به دلیل بیماری کرونا و اینکه تجارت بین‌المللی کاهش پیدا کرده و همین موضوع اقتصاد ما را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته وضعیت حاکم در بازار ارز متاثر از نبود برنامه‌ای مشخص برای کنترل بازار هم بوده است. راهکار مشخصی برای کنترل بازار ارز وجود ندارد، اما شاید عاملی که می‌تواند سبب بهبود شرایط بازار ارز شود، افزایش سود سپرده بانکی و اوراق بهادار دولتی است.

همچنین مطالعه کنید:

دستور اژه‌ای برای بررسی بورس/ روال فعلی بورس عادی به نظر نمی‌رسد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *