صفحه اصلی / اصناف / حمایت از تولیدکنندگان داخلی ماشین آلات با اصلاح ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی

حمایت از تولیدکنندگان داخلی ماشین آلات با اصلاح ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی

کسب و کار نیوز - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به بررسی موضوع حذف معافیت گمرکی واردکنندگان ماشین آلات در بند «غ» ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی در این کمیسیون گفت: واردات سالانه ۴ میلیارد دلار ماشین آلات خط تولید منطقی به نظر نمی‌رسد.

به گزارش کسب و کار نیوز، مطابق بند«غ» ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی، واردکنندگان ماشین آلات خطوط تولید در صورت عدم وجود مشابه داخل از پرداخت حقوق گمرکی معاف هستند. با توجه به آنکه این قانون موجب سخت شدن فضای رقابت برای صنایع ماشین سازی داخلی شده، بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند حذف این بند از قانون می­تواند موجب رونق صنعت ماشین سازی کشور شود.

حجت الله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی موضوع حذف معافیت واردکنندگان در بند «غ» ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی در این کمیسیون گفت: در صورت تصویب این موضوع در کمیسیون و صحن علنی مجلس، واردکننده­‌های ماشین آلات خط تولید باید تمام حقوق گمرکی خود را پرداخت کنند. همچنین منابع مالی حاصل شده از حذف معافیت مذکور در صندوقی نزد وزارت صمت ذخیره می‌شود و ۵۰ درصد آن به صورت تسهیلات به شرکت­های دانش بنیان فعال در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید پرداخت خواهد شد. فیروزی در پایان تاکید کرد: درحال حاضر بیش از ۱۰۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و ساخت داخل بسیاری از ماشین آلات در کشور وجود دارد، با وجود این تعداد شرکت دانش بنیان، واردات سالانه ۴ میلیارد دلار ماشین آلات خط تولید منطقی به نظر نمی‌رسد.

همچنین مطالعه کنید:

بهادری جهرمی: خط قرمز بودجه ۱۴۰۱ داشتن کسری بودجه است

علی بهادری جهرمی در گفت و گو با بخش خبری ساعت ۱۴ شبکه یک، اظهار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *