صفحه اصلی / اسلایدر / معرکه گیری دلار در سبزه میدان
معرکه گیری دلار در سبزه میدان

دلار در صرافی بانک ملی 29800 و در بازار آزاد 30800 تومان شد

معرکه گیری دلار در سبزه میدان

کسب و کار نیوز - شوک روانی روز پنجشنبه وزارت خزانه داری آمریکا با تحریم ثانویه ۱۸ بانک ایران در حالی بر سرکشی ارز و طلا سرپوش نهاده است که این بازار ماه هاست با گرانی دست و پنجه نرم می کند.

به گزارش کسب و کار نیوز، در لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۷ روز شنبه) قیمت دلار پس از ۴ بار تغییر نرخ از سوی صرافی بانک ملی ایران به نزدیکی سقف مقاومتی رسیده و ۲۸۹۰۰ تومان قیمت خورده است. این در حالی است که در بازار آزاد دلار مرز روانی ۳۰۸۰۰ تومان را رد کرده است.

صف های طویل در مقابل صرافی های بانکی

صف‌های طویل در مقابل صرافی‌های بانکی برای خرید دلار و سایر ارزها در حالی شکل گرفته است که این صرافان با استناد به اینکه اسکناس ارزی ندارند، نمی‌توانند پاسخگوی تقاضای شکل گرفته در بازار باشند .در دیگر سو دلالان که در ساعات ابتدایی روز قیمت های عجیب و غریبی را برای فروش دلار و سایر ارزها اعلام می کردند، در میانه روز اندکی عقب نشسته و در مرز ۳۱ هزار تومان قیمت های خود را اعلام می کنند .
بسیاری از فعالان بازار می گویند جو روانی شکل گرفته در بازار در اثر اعلام تحریم های ثانویه علیه بانک های ایرانی در حال تخلیه است و بازار به زودی به وضعیت عادی ورود خواهد کرد. معامله گران مرز ۳۰ هزار تومانی را مرز روانی مهم و سدی قوی برای قیمت دلار اعلام کردند و معتقدند دلار در صرافی های بانکی در یک قدمی این مرز قرار دارد و افزایش قیمت‌ها می‌تواند زمینه را برای شکسته شدن مرز در بازار فراهم کند.
در حال حاضر تقاضا در بازار ارز بالا و عرضه در پایین‌ترین حد خود قرار دارد چرا که بسیاری از معامله‌گران در فروش محتاط‌تر شده اند. همین امتناع از عرضه زمینه را برای افزایش بیش از پیش قیمت فراهم کرده است.

ثبت رکورد جدید سکه در کانال ۱۵ میلیون تومانی

معاملات بازار سکه و طلا در هفته جدید با رشد قیمت‌ها آغاز شد، به طوری که سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ثبت قیمت ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، رکورد جدیدی را ثبت کرد. بازار طلا تحت تاثیر افزایش قیمت انس جهانی و همچنین عطش صعود قیمت‌ها در بازار آزاد ارز، شاهد افزایش قیمت‌ها بود.
بر این اساس، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با افزایش ۶۵۰ هزار تومانی قیمت نسبت به چهارشنبه، به بهای ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در حال معامله است. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با ۷۰۰ هزار تومان افزایش نرخ، به ارزش ۱۴ میلیون و ۷۴هزار تومان به فروش می‌رسد.
همچنین نیم سکه به بهای هشت میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع سکه به قیمت پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز به ارزش دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان معامله شد. علاوه بر این در بازار طلا نیز امروز بهای یک گرم طلای خام ۱۸ عیار با ۶۰ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به روز کاری گذشته به ارزش یک میلیون و ۴۱۳ هزار تومان فروخته شد. قیمت انس جهانی طلا نیز امروز در پی افزایش قیمت سه روز گذشته شاهد افزایش بها بود و به قیمت یک هزار و ۹۳۱ دلار معامله شد.
«کسب و کار» در گفتگو با یک کارشناس، چشم انداز مبهم بازار ارز را بررسی می کند.

بیراهه سیاست گذار برای مهار سرکشی دلار

پیمان مولوی، اقتصاددان
برای بررسی دلایل رشد افسارگسیخته دلار نکته نخست این است که باید به دو سوال پاسخ دهیم: ۱٫ آیا تحریم ها بر اقتصاد ایران تاثیر می گذارند که جواب آن کاملا مشخص است. ۲٫ آیا ما برنامه ای برای این حوزه داریم که به نظر من جواب آن نامشخص است زیرا برای فائق آمدن به سرکشی دلار باید ابتدا این مشکل و آن چیزی که به اقتصادمان آسیب می زند را درک کنیم که متاسفانه به نظر می رسد چنین رویکردی وجود ندارد. نکته دوم راه حل هایی بود که می شد برای این افزایش بی سابقه به کار برد که به نظر می رسد نه تنها راه حلی استفاده نمی شود که بر تب این افزایش قیمت نیز دامن زده می شود. نمونه نخست آن تخصیص میلیاردها دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی است.
در کشوری که با مشکل ارزی روبه روست، امسال هم قرار است نزدیک به چندین میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تخصیص داده شود. وقتی چنین مساله ای وجود دارد نه تنها نمی شود تحلیلی روی قیمت ارز ارائه داد، که باید منتظر باشیم که اوضاع و قیمت ارز از این هم وخیم تر شود.
انتخابات آمریکا پیش روی ماست و چند سناریو در این میان مطرح است. سناریوی نخست این است که با آمدن بایدن فروش نفت ما افزایش یابد و آن وقت است که می توانیم قیمت ارز را پایین بیاوریم، کاری شدنی است ولی عوامل تاثیرگذار بر اقتصاد ایران مجددا ما را به همین نقطه خواهد رساند.
سناریوی دوم این است که ترامپ رئیس جمهور شود که در این صورت در تعلیق دوم اقتصاد ایران فرو خواهیم رفت؛ تعلیقی که از انتخابات آمریکا شروع می شود تا انتخابات ۱۴۰۰ در ایران ادامه پیدا خواهد کرد و قطعا افزایش قیمت ارز ادامه خواهد یافت و هیچ سقفی برای کار غیرکارشناسی سیاست گذار وجود ندارد.
یکی از عوامل اصلی که قیمت ارز افزایش می یابد عدم وجود چشم انداز و دوم تقاضا برای دلار و ارزهای خارجی در اقتصاد ایران است که روز به روز بیشتر می شود. یک نکته دیگر که در مورد بازار ارز هنوز در بازار حضور ندارد و اگر اضافه می شد قیمت ارز از این هم بالاتر می رفت بحث مسافرت های خارجی است که به خاطر کرونا به حالت تعلیق درآمده و دوم مبادلات تجاری است. اینها تقاضاهایی است که در بازار ایجاد نشده است که اگر این تقاضاها باشد صددرصد ما تقاضای بیشتری را متحمل می شدیم. آن چیزی که تا قبل از انتخابات آمریکا ممکن است تقاضا را بالا ببرد از جنس تحریم های سیستم بانکی و محدودیت های ایجادکننده و ایجاد چشم انداز منفی برای اقتصاد ایران است که تقاضا را برای حفظ ارزش ریال بالا می برد.
نکته بعدی تاثیر تحریم های جدید روی اقتصاد ماست. اقتصاد جهانی و گرانیگاه های ملی و سرمایه گذاری آن در دست ایالات متحده و سیستم های نزدیک به آن است. پس این تحریم ها تاثیرگذار خواهد بود ولی اینکه به چه نحوی تاثیر بگذارد برای مشاهده آثار قسمتی از آن باید صبر کرد و این در حالی است که بخشی از تاثیرات آن را شاهد بوده ایم. نکته عجیب این مساله صحبت های رئیس کل بانک مرکزی است که ادعا می کند این تحریم ها تاثیر زیادی روی کانال های غذا و دارو ندارد.

همچنین مطالعه کنید:

امکان افزایش یارانه نقدی وجود دارد

به گزارش کسب و کار نیوز، با توجه به اینکه سیاست ارز چند نرخی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.