صفحه اصلی / سرخط خبرها / آغاز عملیات اجرایی ۱.۷ میلیارد دلار طرح جدید بخش معدن و صنایع معدنی طی امسال
سمیه خلوصی

مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو در مجمع عمومی عادی سالانه اعلام کرد

آغاز عملیات اجرایی ۱.۷ میلیارد دلار طرح جدید بخش معدن و صنایع معدنی طی امسال

کسب و کار نیوز - مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو اعلام کرد: عملیات اجرایی ۱.۷ میلیارد دلار طرح جدید در بخش معدن و صنایع معدنی طی امسال شروع می شود.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، سمیه خلوصی در مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام (سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۸) با بیان این مطلب گفت:طی امسال، طرح های جدیدی شامل تولید ۱٫۶ آهن اسفنجی در بیجار و یک میلیون تن فولاد در قروه، بلوک ۳ پروده ۴ طبس، نفلین سینیت سراب و خط نورد ۲ فولاد مبارکه و نیز تعدادی پروژه کوچک شروع شده یا در مرحله شروع است.
وی ادامه داد: همچنین تا پایان امسال، امسال ۳۲ طرح در زنجیره فولاد، مس، طلا، زیرساختی و غیره به ارزش ۲٫۲ میلیارد دلار در بخش معدن و صنایع معدنی افتتاح می شود.
مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو خاطرنشان کرد: میزان اشتغال مستقیم این طرح ها ۴۱۰۰ نفر و غیر مستقیم ۱۵ هزار و ۹۸۰ نفر است.

افتتاح ۳٫۲ میلیارد دلار طرح در سال ۹۸
خلوصی با بیان اینکه این سازمان از سال تاسیس تا پایان سال ۹۸، حدود ۲۰ میلیارد دلار در بخش معدن و صنایع معدنی سرمایه گذاری کرده است، گفت: از ابتدای سال ۹۲ تا پایان ۹۸، برای ۲۱ هزار و ۶۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد شد.
وی ادامه داد: در سال گذشته، حدود ۳٫۲ میلیارد دلار طرح در این بخش افتتاح شد.

افزایش سهم ارزش از صادرات غیرنفتی
مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با اشاره به نقش بخش معدن و صنایع معدنی در اقتصاد گفت: توسعه این بخش به استقلال صنعتی، کاهش وابستگی به نفت و توسعه متوازن کشور (محرومیت زدایی مناطق غیر برخوردار مستعد معدنی) کمک می کند.
وی ادامه داد: قابلیت ارزآوری و توسعه صادرات غیر نفتی، از دیگر مزایای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی است. طی سال ۹۸، صادرات این بخش به ۸٫۵ میلیارد دلار رسید.

فاز شناسایی و پی جویی ۱۰۳ پهنه
خلوصی با بیان اینکه ایمیدرو در ۳۰ استان اکتشاف انجام می دهد، گفت: اکنون ۱۰۳ پهنه در بیش از ۶۶۳ هزارکیلومتر مربع گستره کشور عملیات اکتشاف در فازهای شناسایی و پی جویی در حال اجراست.
وی ادامه داد: تاکنون ۷۵۹ محدوده امیدبخش به مساحت ۳۴ هزار و ۹۵ کیلومتر مربع شناسایی شده است. همچنین، درخواست پروانه اکتشاف برای ۲۸۱ محدوده به مساحت ۲۹ هزار و ۳۸ کیلومتر مربع انجام شده و بقیه محدوده ها به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها واگذار شده است.

هدف ۴۰ میلیارد دلاری ارزش محصولات معدنی و صنایع معدنی
مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با اشاره به افزایش ارزش افزوده صنعتی و کاهش وابستگی درآمدهای کشور به نفت و ایجاد ثروت با توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، به عنوان یکی دیگر از مزایای بخش معدن و صنایع معدنی گفت: ارزش محصولات معدنی و صنایع معدنی، حدود ۲۶ میلیارد دلار در سال بوده و در صورت تحقق اهداف چشم انداز، به بیش از ۴۰ میلیارد دلار خواهد رسید.
وی ادامه داد: افزایش حضور بخش خصوصی در اقتصاد ملی، از دیگر مزایای مذکور است که از جمله آثار آن، فروش ۵۵ هزار میلیارد تومان در بورس کالا طی۵ ماهه امسال (سهم ۵۳ درصدی) است. در حال حاضر، ۸۵ شرکت سهامی عام زنجیره معدن در بورس حضور دارند و سهم ۲۴٫۹ درصد ارزش بورس اوراق بهادار را در اختیار دارند.

چشم انداز ایمیدرو در ۱۴۱۴
خلوصی با اشاره به چشم انداز این سازمان در سال ۱۴۱۴ تصریح کرد: ایمیدرو طی ۱۵ سال آینده، رهبر زنجیره ارزش در حوزه های فلزات آهنی، مس، سرب و روی، پیشتاز زنجیره تأمین در حوزه فلزات غیرآهنی و نیز پیشتاز دانش و فناوری و نوآوری در اکتشاف، استخراج، فرآوری و متالورژی در غرب آسیا و آسیای مرکزی خواهد بود.
وی افزود: اقتصاد معادن و صنایع معدنی بعد از نفت و گاز، به جایگاه دوم تولیدکننده ناخالص ملی (GNP) خواهد رسید و این بخش بستر ساز ثروت افزایی ملی است.
خلوصی با اشاره به پورتفوی طرح های ایمیدرو در سال ۹۸ بیان داشت: از میزان هزینه های توسعه ای انجام شده، حدود ۴۰٫۷ درصد برای بازپرداخت فاینانس، ۱۹٫۶ درصد در بخش آلومینیوم و ۱۶ درصد در بخش فولاد بوده است.
وی افزود: همچنین، از هزینه های توسعه ای انجام شده طی سال گذشته، ۱۱ درصد در بخش زیربنا و مناطق ویژه، ۸ درصد صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و بقیه بخش ها کمتر از ۲ درصد سهم داشته اند.

همچنین مطالعه کنید:

پیش‌بینی رشد اقتصادی ۴.۳ درصدی ایران در سال ۲۰۲۱

به گزارش کسب و کار نیوز، مرکز پژوهش‌های اتاق ایران گزارش با عنوان «ریسک کشوری …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *