پنج شنبه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
صفحه اصلی / اسلایدر / رکوردشکنی قیمت سکه

قیمت سکه نسبت به سال گذشته ۱۹۷ درصد افزایش یافت

رکوردشکنی قیمت سکه

کسب و کار نیوز - در بازارهای غیررسمی قیمت سکه طلا به مرز 12 میلیون و 300 هزار تومان رسیده و این در حالی است که این بازار متقاضی زیادی هم دارد. سکه و طلا به عنوان یکی از مهم‌ترین بازار‌های مالی در کشور این روز‌ها به نرخ‌هایی را برای مردم به نمایش گذاشته که موجب سردرگمی خریداران شده است.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، با وجود ثبات نسبی در بازار جهانی طلا، در بازار ایران افزایش تند قیمت دلار، سکه را به حدود ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رساند. نسبت به یک ماه اخیر قیمت سکه حدود یک میلیون و ۳۷۰ هزار تومان بالا رفته است. در بازار جهانی قیمت هر انس طلا هزار و ۹۴۰ تومان بود که نسبت به ماه قبل حدود ۱۰ دلار ارزان‌تر شده است و نشان می‌دهد افزایش قیمت سکه در ایران طی یک ماه اخیر مستقیماً بر اثر افزایش قیمت دلار بوده است. قیمت سکه نسبت به پارسال بیش از هشت میلیون تومان گران شده که افزایش حدود ۱۹۷ درصدی را نشان می‌دهد. پارسال قیمت سکه چهار میلیون تومان بود.

بسیاری از فعالان بازار طلا و سکه دلیل این افزایش قیمت‌ها را در هفته جاری مربوط به جهش دوباره نرخ دلار می‌دانند، از سوی دیگر قیمت طلا در بازار‌های جهانی نیز در این هفته دوباره صعودی شد، که این مسئله در افزایش قیمت طلا و سکه نیز تاثیر بسزایی گذاشته است.

محمد کشتی آرای، نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با تاکید بر اینکه دو دلیل عمده برای افزایش قیمت جهانی این فلزگرانبها وجود دارد، بیان داشت: دلیل اول مرتبط با کرونا می‌شود، با شیوع این ویروس رکود جهانی اقتصاد را فرا گرفت و نرخ بیکاری در اکثر کشور‌ها با افزایش همراه شد، با توجه به این موضوع نرخ رشد اقتصادی بسیاری از کشور‌ها نیز به منفی گرایید، بنابراین به صورت کلی ارزش پول با کاهش روبرو شد که این امر تقویت تقاضا برای خرید طلا و افزایش قیمت آن را به همراه داشت.

کشتی‌آرای با اشاره به اینکه پیش‌بینی قیمت طلا حتی برای یک روز امکان پذیر نیست، یادآور شد: به دلیل اینکه تحولات به سرعت رخ می‌دهد، با روی دادن یک رخداد، وضعیت قیمت جهانی طلا با تلاطم روبرو می‌شود، بنابراین نمی‌توان پیش‌بینی در این زمینه ارائه داد، اما به صورت کلی می‌توان گفت، با وضعیتی که وجود دارد سیر قیمتی طلا در بازار داخلی رو به افزایش خواهد بود.

آشفتگی بازارها و سردرگمی فعالان اقتصادی

آلبرت بغزیان، اقتصاددان

سکه بازاری است که بسیار وابسته به نوسانان بازار ارز است. امروز برای دومین بار شاهد دلار ۲۶ هزار تومانی هستیم. حتی اگر این قیمت دلار روانی و در بازار غیررسمی باشد باز هم تاثیر خود را بر روی بازار سکه می گذارد. همچنین اینکه دولت همواره در بازارهای بورس و ارز ورود می کند و هشدارهایی هرچند غیرقابل اجرا وجود دارد بنابراین تقاضا برای خرید سکه که هیچ گونه دخالت دولتی تا به امروزمتوجه آن نبوده بیشتر شده است. بازار سکه امروز حاشیه امنی دارد که دیگر بازارهای مالی مانند خودرو، مسکن، ارز و بورس ندارند. به علاوه اینکه باید قیمت انس جهانی را نیز در از سال گذشته تا به امروز در نظر بگیریم. با افزایش قیمت انس جهانی قیمت طلا و سکه در بازار ایران افزایش یافت اما با کاهش یا ثبات آن در بازار سکه به دلیل چسنده بودن قیمت سکه کاهش را نخواهیم داشت.

قیمت دلار نیز سال گذشته حدود ۱۰ هزار تومان بوده که امروز به مرز ۲۶ هزار تومان رسیده است. بنابراین اگر این روند تند افزایشی قیمت ارز را نیز لحاظ کنیم به همین قیمت ۱۲ میلیون و خورده ای برای سکه خواهیم رسید. چرامه مهم ترین دلیل و عانمل در صدر افزایش قیمت سکه نرخ ارز است. رابطه سکه و قیمت خودروهم وجود دارد. هنگامی که قیمت خودرو به این صورت افزایش پیدا می کند قیمت سکه برای برابری با آن و از دست ندادن ارزش خود بالاتر می رود. زمانی با ده سکه می توان یک پراید خرید امت وقتی قیمت پراید تا ۱۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا می کند باید افزایش قیمت سکه به صورتی بالا برود که همان ده سکه برای خرید یک پراید برابری کند.

در بازارها متاسفانه نیروهای پنهان وجود دارند که قیمت گذاری می کنند. بازار سرمایه نشان داد که عده ای از حقوقی ها و حقیقی ها تبانی می کنند و در نوسانات شاخص نقش بسیاری دارند. در بازار سکه نیز نیروهای پنهان نقش قیمت گذار را دارند که به هم ریختگی بازارها را منجر شده اند. از طرفی دیگر افزایش قیمت ارز و سکه تشدید کننده گرانی در بازار همه کالاها و خدمات است. اگر جلو افزایش قیمت ها با سیاست های خاص کارشناسانه گرفته نشود، قیمت ها در آینده نزدیک در بازار بشدت بالا می رود و  فشار زیادی به مردم وارد می شود.

افزایش قیمت کالا و خدمات در بازار بدنبال رشد شتابان نرخ ارز علاوه بر کاهش شدید قدرت خرید مردم و ایجاد تورم انتظاری در کشور، فعالان اقتصادی را دچار سرگیجه کرده و برنامه ریزی های آنها را برای تولید و یا مبادلات و معاملات اقتصادی به هم می ریزد. بانک مرکزی باید اقدامات لازم را برای مهار قیمت ارز و سکه در بازار بکار گیرد و درصورتی که مانعی جلو افزایش قیمت ها در این بازار نشود رشد قیمت های ارز و سکه ادامه دار خواهد بود.

 

همچنین مطالعه کنید:

پرداخت ۱۶.۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید به ۵ هزار بنگاه

به گزارش کسب و کار نیوز، بر اساس آمار ارائه شده از سوی معاونت طرح …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *