صفحه اصلی / اصناف / بازرسی از عمده‌فروشان و انبارها جدی‌تر می‌شود

بازرسی از عمده‌فروشان و انبارها جدی‌تر می‌شود

کسب و کار نیوز - نایب رئیس اول اتاق اصناف ایران با بیان اینکه قرار است تا در کنار بازرسی از خرده‌فروشان، بازرسی از عمده فروشان و انبارها نیز جدی‌تر شود، گفت که بیشترین واحدهای ثبت شده در سامانه جامع انبارها مربوط به اصناف است.

به گزارش کسب و کار نیوز، جلال‌الدین محمد شکریه اظهار کرد: طبق گفته کارشناسان مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت، اصناف ۲۲۷ هزار انبار ثبت شده در سامانه جامع انبارها دارند که اطلاعات آن‌ها از مرکز امور اصناف و بازرگانان دریافت شده است. این مقدار، ۴۳ درصد از کل انبارهای ثبت شده و بیشترین سهم از این آمار است.وی با بیان اینکه بر اساس اختیارات و امکانات جدیدی که به بازرسان صنفی داده شده، قرار است تا در کنار بازرسی از خرده‌فروشان، بازرسی از عمده فروشان و انبارها نیز جدی‌تر شود، گفت: مدتی است که ذیل ستاد تنظیم بازار کشور، شورای تشدید بازرسی و نظارت تشکیل شده است و یکی از تصمیماتی که در این شورا اتخاذ شد، ایجاد سطح دسترسی بازرسان اصناف به سامانه جامع انبارها است که پیرو درخواست اتاق اصناف از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، مرکز توسعه تجارت وزارت صمت و معاون داخلی بازرگانی این وزارت‌خانه انجام شده است.

وی با بیان اینکه در گام نخست، سطحی از دسترسی به این سامانه به مدیران بازرسی مراکز استان‌ها و شهرستان‌های تابعه داده شد، اظهار کرد: این امر از آن جهت اهمیت دارد که ما باید در شرایط تحریم‌های ظالمانه و جنگ اقتصادی بازرسی‌ها را به سمت عمده‌فروشان، انبارها و مراکز نگهداری کالاها سوق داده و این بازرسی‌ها را محدود به خرده‌فروشان نکنیم. در این راستا شاهد همکاری دادستان‌ها هم بوده‌ایم تا جایی که ایشان در برخی از شهرهای مهم با توجه به پایه قضایی که دارند، به همراه سایر نمایندگان دستگاه‌ها مثل سازمان تعزیرات حکومتی، بازرسان سازمان حمایت و بازرسان اتاق اصناف در قالب گشت مشترک از عمده‌فروشان و انبارها بازرسی می‌کنند.

به گفته شکریه از آعاز راه‌اندازی سامانه جامع انبارها در سال ۹۵ تاکنون ۷۵۰ هزار واحد در آن ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد ۱۵ هزار واحد در حال ثبت رسید حواله و موجودی انبارها هستند و بیشترین تعداد ثبت‌نام‌ها که اطلاعات آن به صورت وب سرویس دریافت شده است مربوط به مرکز امور اصناف است که تعداد آن برابر با ۲۲۷ هزار و ۷۸۳ مورد است. به عبارت دیگر، ۴۳ درصد اطلاعات ثبت نامی سامانه جامع انبارها مربوط به مرکز امور اصناف است. البته ما نیازی به اطلاعات سه میلیون واحد صنفی نداریم، بلکه برای ما تنها اطلاعات عمده‌فروشان و آن‌ها که انباری دارند، کاربردی است.وی افزود: در این سامانه امکانی فراهم شده تا بازرسان با استعلامی که می‌کنند، تمامی انبارهای ثبت شده شهرستان خود را پیدا کنند و به این ترتیب نظارت بر این انبارها و پیدا کردن انبارهایی که ثبت نشده‌اند ساده می‌شود. البته نیازی نیست که از تمامی انبارها بازرسی شود چراکه اختصاص بازرس کافی به همه انبارها امکان‌پذیر نیست اما می‌توان انبارهایی که بیشترین ورود و خروج بار را دارند را بر اساس اطلاعات این سامانه شناسایی و بر حسن انجام کار آن‌ها نظارت کرد.

همچنین مطالعه کنید:

آپارتمان در تهران چند قیمت خورد؟

به گزارش کسب و کار نیوز، براساس مشاهدات میدانی در مناطق مختلف تهران با توجه  …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *