صفحه اصلی / اسلایدر / سرمایه ترسو در راه بازار ارز و طلا

«کسب و کار» آینده دلار را از دریچه تالار شیشه ای بررسی می کند

سرمایه ترسو در راه بازار ارز و طلا

کسب و کار نیوز - با فاصله ۲۳ درصدی بازار سهام از قله تاریخی خود و ترس سهامداران تازه وارد از سقوط، برخی از این سرمایه گذاران ترجیح دادند که عطای بورس را به لقای آن ببخشند و پول خود را از این بازار خارج کنند. حالا اما این فرضیه مطرح است که در پی اصلاح شاخص، دلار روندی صعودی البته به سرعت لاک پشت دارد!

میناسادات حسینی
به گزارش کسب و کار نیوز، روز یکشنبه شاهد بودیم که پس از دو هفته دلار از کانال ۲۲ هزار تومانی خارج شد و بدین ترتیب مماس بر کانال ۲۳ هزار تومان قرار گرفت. هرچند از موج افزایش قیمت که هفته های گذشته در بازار ارز شاهد بودیم کمی فاصله گرفته ایم ولی عده ای از کارشناسان معتقدند قیمت دلار، چه تحت تاثیر بورس قرار بگیرد و چه نگیرد افزایش خواهد یافت و در مقابل عده ای معتقدند این بازار سرِ سازش دارد و به دلیل سیاست های در پیش گرفته شده توسط بانک مرکزی افزایش محسوسی نخواهد یافت. در مقابل برخی معتقدند با خروج سرمایه ها از بازار بورس این پول ها در مسیر دلار و طلا قرار می گیرد و به دلیل تنگنای ارزی دولت تقاضا بر عرضه پیشی خواهد گرفت و شاهد افزایش قیمت خواهیم بود. «کسب و کار» در گفتگو با یک کارشناس، این بازار را از جنبه دیگری رصد می کند.

حباب ترس در بورس ترکید

سهراب دل انگیزان، اقتصاددان
قبل از اینکه بورس ریزش کند، در سال گذشته این اتفاق برای دلار افتاد و بسیاری از خریداران دلار ۴۰ تا ۵۰ درصد سرمایه خود را ضرر دادند و زیان کردند، لذا این تجربه در بین مردم ایجاد شد و حتی اگر بخش قابل توجهی از پول هایی که در بورس است، خارج شود توسط مردم عادی وارد حوزه دلار نمی شود یا حداقل انتظار نداریم که بشود چون قبل از اینکه ترس به جان بازار سرمایه بیفتد، این ترس به جان دلار اتفاق افتاد و کاهش قیمت را در آنجا دیدیم. طی همین اتفاق دلار از حدود ۱۸ هزار تومان دوباره وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد. خروج سرمایه از بورس یک اتفاق عادی است. حداقل در شش ماه گذشته هر روز ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان ورودی پول به بازار سرمایه داشتیم. کسانی که عرضه اولیه داشتند در حقیقت این پول را خارج می کردند. مثلا وقتی شستا ارائه شد همان روز ۷۵۰۰ میلیارد تومان پول از بورس توسط شستا خارج شد و این یک اتفاق عادی است زیرا ورود و خروج پول به بورس عادی است. به نظر می رسد حجم معاملات بورس تا نزدیک روزانه ۲۸ هزار میلیارد تومان رسیده بود. می توان انتظار داشت که به حد معقول ۱۰ تا ۱۱ هزار میلیارد تومان نزدیک شود و در آنجا ثابت بماند. در بورس هنوز ریزش یا سقوط نداریم، بلکه این هنوز اصلاح است. تا وقتی به ناحیه ۳۵ درصدی هم نرسیده همچنان اصلاح است. این در حالی است که هم اکنون نزدیک به ۲۰ درصد کاهش قیمت را داریم و ۲۰ درصد اصلاح محسوب می شود. احتمال بازگشت بورس نیز همچنان زیاد است زیرا حبابی که در بازار موجود است حباب پولی نیست، بلکه حباب ترس است. خیلی ها در بازار حتی حقوقی ها رفتارهای هیجانی دارند و یک روز می خرند و یک روز در صف فروش هستند. بنابراین هیچ برنامه دقیق و مدون و مشخصی نزدشان نیست و همه اینها نشان دهنده ترس است. تا زمانی که این ترس در بازار باشد ما انتظار این کاهش را داریم ولی بعد از تخلیه ترس که ممکن است یک هفته و در محدوده ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش طول بکشد، قاعدتا در آن ناحیه ما این خروج پول را نداریم. بخشی از پول های خارج شده وارد بازارهای موازی از جمله دلار می شود. در اینکه این پول وارد بازار مسکن شود ذکر این نکته لازم است که سهامداران خرد پولشان نمی رسد که مسکن بخرند و احتمالا طلا و ارز خریداری خواهند کرد و یک تقاضای خیلی کوچک در آن بخش ایجاد خواهد شد. کسانی ترجیح می دهند وارد بازار مسکن شوند که یا از قبل تمایل داشتند که در حوزه مسکن خرید و فروش کند یا الان نیاز مسکن دارند. این عدد هم بزرگ نیست. در کل کاهش قیمت بورس را ما از قبل پیش بینی می کردیم و حتی هشدارهای بسیار زیادی را از ۴ ماه پیش به مردم داده بودیم که پول هایی که نیاز ندارید را به بورس بیاورید. امیدواریم این ترس هر چه زودتر از بازار تخلیه شود و بازار به شرایط باثباتی برسد.

همچنین مطالعه کنید:

پرداخت ۱۶.۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید به ۵ هزار بنگاه

به گزارش کسب و کار نیوز، بر اساس آمار ارائه شده از سوی معاونت طرح …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *