صفحه اصلی / اسلایدر / ذخیره ۳۰۰ تن طلا و سکه در خانه مردم

ذخیره ۳۰۰ تن طلا و سکه در خانه مردم

کسب و کار نیوز - نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه طبق یک برآورد صورت گرفته نزدیک ۳۰۰ تن طلا و سکه در منازل ذخیره شده، گفت: پس از ورود واکسن کرونا به بازار قیمت جهانی طلا به شدت کاهش می‌یابد که اولین گام طلای جهانی ۱۷۰۰ دلار خواهد بود، همچنین نرخ ارز نیز صددرصد کاهش می‌یابد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، او درباره میزان طلا و سکه در دست مردم گفت: صحت و سقم آن را تأیید نمی‌کنم ولی طبق یک برآورد صورت گرفته نزدیک ۳۰۰ تن طلا و سکه در منازل ذخیره شده است.

کشتی آرای در این باره تصریح کرد: ۷۵ درصد طلای تولیدی باید به بازیافت برگردد؛ وقتی می‌گوییم در سال های قبل ۱۲۰ تن تولید مصنوعات داشتیم باید ۷۵ درصد آن به بازیافت برمی گشت که برنگشته! این روال در سال‌های متمادی رخ داده البته این آمار تایید شده نیست ولی نزدیک به یقین است. کمااینکه مسئولان کشور اعلام کرده اند که ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار ارز در خانه‌هاست که تبدیل این رقم به سکه نیز همان ۳۰۰ تن را نشان مید‌هد.

او ادامه داد: بانک مرکزی در یک مرحله ۶۰ تن طلا فروخت که هنوز هم برنگشته است! در سال های گذشته هم این اتفاق ها رخ داده است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در پاسخ به این سوال که این عدد شامل سکه و طلای خام می‌شود، گفت: بله سکه و طلای خام و طلاهایی که از رده خارج شده اند، طلاهایی که هنوز استفاده می‌شوند به عنوان رایج محسوب می‌شود و حساب نمی‌آوریم. خیلی از سکه‌ها و طلاهای قدیمی هستند ک هنوز برنگشته‌اند؛ مثلاً موسسه اعتباری دانشگاه تهران در مقطعی قبل از انقلاب سکه یادبود ضرب کرد و مشابه این سکه های یادبود زیاد داریم که هیچ وقت به چرخه ذوب بازار نرسیده است و در منازل و کلکسیون ها و … است.

او افزود: بخش خرید و فروش طلا و سکه از صنعت طلا کاملاً مجزاست و بخش بورس بازی و سفته بازی است که اشخاص برای حفظ سرمایه‌شان پول هایشان را از بانک خارج کرده و به خرید و فروش طلا و سکه روی آورده اند.این روال درست یا غلط فعلا وجود دارد و تا زمانی که ابزارهای لازم در کشور از جمله تثبیت نرخ ارز نداشته باشیم این وضعیت ادامه دارد.

ریزش شدید قیمت طلا و ارز بعد از ورود واکسن کرونا به بازار

کشتی آرای درباره تاثیر واکسن کرونا بر قیمت جهانی طلا و نرخ ارز گفت: قیمت جهانی طلا به شدت کاهش می‌یابد. اولین گام طلای جهانی ۱۷۰۰ دلار خواهد بود. کسب و کارها رونق می گیرد و این عامل مهمی است. یعنی متقاضی طلا برای ذخیره سازی کم می‌شود و در کشور ما هم همین اتفاق می‌افتد و احتیاجی نیست کسی پولش را تبدیل به سکه کند.

او اظهار کرد: خیلی از کارخانه‌ها الان تعطیل هستند وقتی راه بیفتد رشد اقتصادی می‌شود. اشتغال و ارزش پول ملی بهتر می‌شود. اینها باعث می‌شود که قیمت طلا کاهش بیابد. یعنی باید بنشینیم دعا کنیم تا زودتر واکسن بیاید.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره آینده نرخ ارز گفت: نرخ ارز پس از ورود واکسن کرونا به بازار صددرصد کاهش می‌یابد. من این نوید را به شما می‌دهم که دعا کنید کرونا مهار شود، قیمت ارز در کشور پایین می‌آید.

او افزود: از قبل عید که کرونا شد، صادراتمان محدود شده است؛ خیلی از کشورها کالاهای ما بخصوص مواد کشاورزی را قبول نمی کنند. به جز صادراتمان، با توجه به محدودیت نبود تبادل و ارتباطات خارجی (مسافری بین ایران و کشورهای خارجی جابجا نمی شود؛ الان توریسم در حد صفر است) که ارز آور است. اگر کرونا برداشته شود دادوستدهای حتی چمدانی‌مان افزایش می یابد و توریسم وارد کشور می‌شود و صادرات رونق می‌گیرد.

همچنین مطالعه کنید:

پرداخت ۱۶.۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید به ۵ هزار بنگاه

به گزارش کسب و کار نیوز، بر اساس آمار ارائه شده از سوی معاونت طرح …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *