صفحه اصلی / اسلایدر / خودرو در مسیر ثبت رکورد قیمتی جدید
خودرو

«کسب و کار» از تداوم رکود تورمی در بازار خودرو گزارش می دهد

خودرو در مسیر ثبت رکورد قیمتی جدید

کسب و کار نیوز - خودرو در حالی چراغ خاموش رکورد افزایش قیمت را زد که مشاهدات میدانی از این بازار نشان می دهد خرید و فروش به کمترین حد خود در سه ماه گذشته رسیده و تنها کسانی اقدام به خرید می‌کنند که نیاز اساسی به این کالا دارند و افرادی اقدام به فروش می‌کنند که نیاز مالی دارند.

میناسادات حسینی

به گزارش کسب و کار نیوز، در حال حاضر خودرو تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای شده و به دلیل رشد سرسام‌آور قیمت‌ها، نه کسی حاضر می‌شود خودروی خود را بفروشد و نه کسی خریدار است.

افزایش روزانه قیمت خودرو

علیرضا پورحسنی، عضو اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در همین رابطه می گوید: «قیمت خودرو در بازار به قدری بالا رفته که بازار دچار رکود تورمی شده و کسی جرات خرید و فروش خودور در بازار را ندارد.» پورحسنی ادامه می دهد: «افزایش قیمت‌ها در حالی هر روز در بازار اتفاق می‌افتد که تقریبا کمتر معامله‌ای انجام می‌شود و فقط فروشندگان برای سود بیشتر قیمت‌های بالاتری را برای محصولات خود پیشنهاد می‌کنند. هیجانی که در بازار وجود دارد به دلیل همین مساله است درحالی که تولید کم نشده، قیمت مواد اولیه افزایش نیافته و قیمت ارز نیز تغییری نداشته، اما قیمت خودرو افزایش یافته است.»
پیگیری های «کسب و کار» از نمایشگاه های خودرو نشان می دهد در حالی که قیمت خودرو در سایت های آگهی مخابره نمی شود و به نوعی قیمت ها زیرزمینی است؛ اما با شیب ملایم در حال رکوردزنی است.

قیمت خودرو، همواره صعودی

قیمت خودرو از یک سال گذشته فراز و نشیب زیادی تجربه کرده، اما کفه ترازو همیشه بر روی افزایش قیمت سنگینی کرده و شرایط به گونه ای پیش رفته است که به زودی شاهد کف قیمت ۱۰۰ میلیون تومانی در بازار خواهیم بود زیرا پراید ۱۳۱ در حال حاضر با قیمت بیش از ۸۰ میلیون تومان و خودروی سایپا ۱۱۱ و ۱۵۱ با قیمتی بیش از ۹۰ میلیون تومان در بازار معامله می شود و اگر علاقه مند به خرید یکی از محصولات ایران خودرو باشید، لازم است که برای خودرویی مثل پژو پارس تا حداکثر ۲۳۰ میلیون تومان هم هزینه کنید.
«کسب و کار» در گفتگو با یک کارشناس، آینده این بازار را بررسی می کند.

بازار خودرو همپای دلار می تازد

امیرحسن کاکایی، کارشناس خودرو
در شرایط کنونی ما نمی توانیم بازار خودرو را براساس تحلیل های سنتی بازار عرضه و تقاضای مصرف خودرو مورد تحلیل قرار دهیم زیرا در گذشته با وارد شدن به تابستان، قیمت خودرو افزایش و پس از سپری شدن این فصل، قیمت ها کاهش می یافت. همچنین طبق تحلیل سنتی در ماه های محرم و صفر قیمت خودرو نزولی می شد. اما با متغیرهای کنونی موثر بر بازار خودرو باید تحلیل های سنتی را کنار بگذاریم زیرا به درد موقعیت کنونی نمی خورد. اگر به بازار سرمایه هم نگاهی بیندازید، بازارهای مختلف با سرعت های مختلفی بالا و پایین می شوند. حال به ارزان قیمت ترین خودروی بازار یعنی پراید نگاه کنید. این خودرو در حالی در بازار کنونی حدود ۱۰۰ میلیون تومان قیمت خورده که معادل قیمت مواد اولیه آن دلار ۱۸ هزار تومانی است. این در حالی است که دلار در حال حاضر در بازار حدود ۲۲ هزار تومان است؛ ولی این افزایش نرخ برای دلار با تاخیر در بازار خودرو خود را نشان می دهد. بنابراین زمانی که شاهد شتاب صعودی قیمت ارز هستیم، خودرو افزایشی ملایم را تجربه می کند ولی به تدریج این افزایش خود را با نرخ دلار هماهنگ می سازد. در حال حاضر نرخ دلار پایین تر آمده؛ ولی قیمت خودرو بالا می رود و حتی جا دارد بالاتر هم برود چون دلار ۲۰ هزار تومانی برای آن حساب نشده است. پیش بینی من این است که اگر دلار بالای ۲۲ هزار تومان تثبیت شود، قیمت پراید و البته سایر خودروهای داخلی بالاتر هم می رود. یک اتفاق نگران کننده دیگر رشد بازارهای موازی است زیرا بازارهای سرمایه ای همانند ظروف مرتبطه عمل می کنند. وقتی بخش مسکن مشکل سودآوری پیدا می کند سرمایه گذاران به سمت بازار خودرو و سایر بازارهای سرمایه ای می روند. در حال حاضر که بورس افت پیدا می کند هیجان آن به سمت بازار خودرو می آید. این در حالی است که ما در قیمت خودروهای داخلی شاهد افزایش بوده ایم زیرا در ماه های اخیر قیمت مواد اولیه خودرو همانند فولاد و آلومینیوم بالا رفته است؛ البته نه همپای دلار ولی کمی کندتر بالا می رود. وقتی دلار پایین می آید قیمت ها هم کندتر از دلار پایین می آید. اگر دولت بتواند در این یکی، دو ماهه قیمت دلار را ثابت نگه دارد، قیمت خودرو به تدریج ثبات پیدا می کند. از طرف دیگر قطعا رکود در این بازار محسوس است چون با قیمت های کنونی مصرف کننده واقعی نمی تواند این کالا را بخرد. همچنین خریداری که به قصد دلالی و سود این کالا را خریداری کرده، با سقوط بورس دست نگه می دارد. لذا ما رکودی عمیق را در این بازار شاهد هستیم. این موضوع فعلا در این بازار ادامه دارد. وقتی دلار در کانال ۲۰ هزار تومان و بالاتر تثبیت شود حتی اگر تولید بالا رود باز هم قیمت ها افزایشی خواهد بود حتی اگر مردم نتوانند آن را بخرند. این در حالی است که دو اتفاق خطرناک پیش رو داریم. اگر بورس رشد کند بازار خودرو آرام تر خواهد گرفت ولی اگر سقوط کند مطمئن باشید بازارهای سرمایه ای به شدت متلاطم خواهد شد و یکی از تبعات آن افزایش قیمت خودرو است. همچنین نتیجه انتخابات آمریکا نیز بر قیمت ارز تاثیرگذار خواهد بود. پیش بینی من افزایش قیمت است چون در شرایط کنونی خودروها با دلار ۱۸ هزار تومان معامله می شوند ولی اگر دلار روی کانال ۲۰ هزار تومان تثبیت شود قیمت ها بالاتر خواهد رفت.

همچنین مطالعه کنید:

پرداخت ۱۶.۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید به ۵ هزار بنگاه

به گزارش کسب و کار نیوز، بر اساس آمار ارائه شده از سوی معاونت طرح …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *