صفحه اصلی / 00 / چرا تاکداران خراسان شمالی انگیزه ای برای مبارزه با سفیدک انگور ندارند
چرا تاکداران خراسان شمالی انگیزه ای برای مبارزه با سفیدک انگور ندارند

چرا تاکداران خراسان شمالی انگیزه ای برای مبارزه با سفیدک انگور ندارند

کسب و کار نیوز:مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به بروز بیماری سفیدک انگور در تاکستان های استان گفت: تابستان امسال فصل استثنایی برای تاکداران استان است چراکه برای اولین بار در این فصل از سال این آفت در تاکستان های استان بروز یافته است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, محمد رضایی اظهارکرد: از سوی دیگر میزان بروز این بیماری در تاکستان های استان در این فصل از سال نسبت به فروردین و اردیبهشت ماه بیشتر است.

وی با بیان اینکه طی روز گذشته رطوبت هوا در مناطق کوهستانی شهرستان بجنورد بیش از ۵۰ درصد بوده است، افزود: این میزان رطویت شرایط بسیار ایده آل برای رشد بیماری سفیدک انگور است.

رضایی ادامه داد: در حال حاضر بیماری سفیدک انگور بیشتر تاکستان هایی را درگیر خود کرده که هرس تر را نداشته و امر وجین را انجام نداده اند.

وی با اشاره به اینکه یکی از نگرانی های اساسی ما برای تاکستان های دیمی است که باید مبارزات شیمیایی در آنجا انجام شود، گفت: متاسفانه تاکداران انگیزه ای برای انجام این کار ندارند چراکه میانیگن تولید انگور در باغات کم است.

این مقام مسئول تصریح کرد: میانگین تولید انگور در ارتفاعات بجنورد شش تا هفت تن در هکتار است اما در سال جاری با توجه به برف فروردین ماه و بارش دو تا سه مرتبه تگرگ، تاکستان ها زخم دیده هستند و در نتیجه میزان عملکرد کمتر از رقم مذکور شده است در نتیجه تاکدار تمایلی برای مبارزه شیمیایی با این آفت را ندارد.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر قیمت سم بسیار بالا رفته است و تاکدار توان خرید سم را ندارد بطوریکه سم ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان به قیمت ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان رسیده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی ادامه داد: توصیه می شود برای اینکه تاکستان ها کمتر دچار این بیماری شوند حتما آن هایی که امر هرس تر را انجام نداده اند، انجام دهند و از سوی دیگر حتی اگر انجام شده است باز هم شاخ و برگ های اضافه قطع شود تا امر هوا رسانی و تهویه انجام شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر آن امر سم پاشی نیز باید به طور حتم انجام شود.

به گفته رضایی ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار سطح باغات انگور در این استان است.

همچنین مطالعه کنید:

بنزین سوپر در شهرستان‌ها کمیاب است/ کسری توزیع بنزین در جایگاه‌های مناطق گرمسیر

به گزارش کسب و کار نیوز، همایون صالحی با اشاره به روند فزاینده مصرف بنزین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.