صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / پارک ها مراکز رشد و شتاب‌ دهنده‌ها / تصویری شفاف و مستند از وضعیت مهاجرتی ایران ارائه شده است
ستاری

ستاری در مراسم رونمایی از سالنامه آماری مهاجرتی ایران:

تصویری شفاف و مستند از وضعیت مهاجرتی ایران ارائه شده است

کسب و کار نیوز - معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در آیین رونمایی از نخستین سالنامه مهاجرتی ایران گفت: وجود معیارهای دوگانه در نگرش و مطالعه وضعیت مهاجرتی ایران یک آسیب در این حوزه به‌شمار می‌رود که اکنون با انتشار «سالنامه آماری مهاجرتی ایران» تصویری جامع و شفاف از این موضوع در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صبح امروز از «نخستین سالنامه آماری مهاجرت ایران» رونمایی شد. این سالنامه، آمارها و معیارهای دقیق را در حوزه مهاجرت در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، انتشار نخستین سالنامه آماری مهاجرتی ایران را گامی در ارائه تصویری شفاف و مستند از وضعیت مهاجرتی ایران دانست و افزود: این اقدام برای نخستین بار و با ارائه آمارهای دقیق و قابل استناد از وضعیت‌ مهاجرت ایران، خلأ وجود یک سند قابل اعتنا و بر اساس حقایق و ظرفیت‌های موجود را برطرف می‌کند.

ستاری، وجود آمارها و باورهای نادرست در حوزه مهاجرت ایرانیان و ضرورت حقایق و مستندات متقن را  یکی از انگیزه‌های تدوین نخستین سالنامه آماری مهاجرتی ایران دانست و گفت: با وجود آمارهای نادرست که منبعی برای استناد به آن‌ها آنها وجود نداشت، گمانه‌ها و باورهای نادرست جای حقایق و آمارهای صحیح را سلب کرده بودند. بنابراین، انگیزه تعریف یک مرجع در حوزه آمارهای مهاجرتی کشور توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان، شکل گرفت.

وی  ادامه داد: باورها و گمانه‌هایی که عمدتاً بدون هیچ سند و مدرکی ایران را نخستین کشور مهاجر فرست با بیش‌ترین و بالاترین نرخ مهاجرت نخبگان و دانشجویان معرفی می‌کرد؛ این آمار البته منتسب به صندوق بین‌المللی پول بود که چنین گزارشی وجود خارجی ندارد.

ستاری، با اشاره به این‌که این آمارهای نادرست، بسیاری از باورها را نسبت به واقعیت مهاجرت ایرانیان خدشه‌دار کرده بود، عنوان کرد: حتی توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جایزه ای برای ارائه‌دهنده چنین گزارشی تعیین شد که همچنان به قوت خود باقی است. سالنامه آماری مهاجرتی ایران، خلأ وجود حقایق این حوزه را به خوبی برطرف می‌کند.

ارائه معیارهای مبتنی بر نیاز و واقعیات

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، از وجود استانداردهای دوگانه در بررسی وضعیت مهاجرت ایران به عنوان یک آسیب در این حوزه یاد کرد و گفت: ابتدای انقلاب، از مجموع ۲۷۰ هزار دانشجوی ایرانی، ۱۰۰ هزار دانشجو در خارج از کشور و از این میان ۵۰هزار نفر در آمریکا حضور داشتند. اما اکنون از جمع ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجوی ایرانی، ۴٨ هزار دانشجو در خارج از کشور داریم که تنها ۱۲ هزار نفر در آمریکا تحصیل می‌کنند و این موضوع نشان می‌دهد ایران دیگر جزو کشورهای مهاجرفرست دنیا نیست.

ستاری ادامه داد: در حالی‌که پیش از انقلاب، بخش قابل توجهی از دانشجویان و نخبه‌های ایرانی، خارج از کشور حضور داشتند و بزرگ‌ترین کلنی دانشجویان خارجی را در آمریکا ایجاد کرده بودند، از فرار مغزها صحبت نمی‌شد، اما اکنون با بهره‌مندی از بیش از ۴ونیم میلیون دانشجو در کشور، میزان اندک دانشجویان ایرانی غیر مقیم فرار مغزها تلقی می شود. این موضوع نشان‌دهنده وجود استانداردهای دوگانه در موضوع مهاجرت است.

وی با تأکید بر این‌که می‌بایست با ایجاد زمینه های مناسب و نقص زیست‌بوم مساعد فعالیت نخبگان در کشور سیاست‌های جذب نخبگان در اولویت قرار بگیرد، عنوان کرد: این‌که دانشجویان ایرانی خارج از کشور تحصیل و مطالعه کنند یک ضرورت است و می‌تواند به نقطه قوتی برای کشور بدل شود؛ اما  تنها در صورتی به یک فرصت مناسب برای اقتصاد و پیشرفت کشور تبدیل می‌شود که زیست‌بوم مساعد و زمینه‌های لازم را برای بازگشت نخبگان از جمله پژوهش و کارآفرینی دانش‌بنیان این افراد فراهم کنیم.

تمرکز بر سیاست‌های جذب و ماندگاری

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این‌که باید در ازای سیاست‌های دانشجوفرستی بر راهبردهای جذب و ماندگاری نخبگان توجه بیش‌تری شود افزود: بر همین اساس، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر سیاست‌های جذب دانش‌آموختگان و نخبگان ایرانی غیرمقیم متمرکز بوده است؛

ستاری ادامه داد: اجرای این سیاست ها برای جذب ایرانیان نخبه و استعدادهای برتر غیر مقیم، برای حضور در فعالیت های پژوهشی و کارآفرینی در قالب حمایت‌های مادی و معنوی صورت می‌گیرد. معاونت علمی و فناوری از حضور این افراد در پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و به طور کلی نقش‌آفرینی در زیست‌بوم نوآوری کشور حمایت‌هایی کرده که در رونق زیست‌بوم نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان کشور اثرمند بوده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین بیان کرد: اجرای چنین سیاستی با هدف جذب نخبگان بسیار ارزنده‌ ای که خارج از کشور به سر می برند، خوشبختانه به موفقیت سال‌های اخیر در این سیاست‌ها منجر شد و زمینه‌ای مناسب برای بنیان توسعه پژوهش‌های نیازمحور ایجاد کرد.

بازگشت بیش از ۱۷۰۰ نخبه

رئیس بنیاد ملی نخبگان به اجرای سیاست‌های جذب و ماندگاری نخبگان اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۷۰۰ نفر از دانشجویان ایرانی غیر مقیم به کشور بازگشته‌اند و در  دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و شرکت های دانش بنیان  مشغول نقش‌آفرینی در زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی کشور هستند.

ستاری با بیان این‌که این افراد از برترین دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی جهان به کشور بازگشتند، بیان کرد: این موضوع نشان دهنده موفقیت‌آمیز بودن  سیاست های جذب نخبگان طی سال های اخیر است‌. همچنین تا پایان سال جاری ۸۰۰ تا هزار نفر از دانش‌آموختگان ایرانی  برترین دانشگاه های دنیا باز می‌ می‌گردند.

نقش اثرمند در مقابله با کرونا و ارتقای سلامت کشور

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به گام جدی شرکت های دانش‌بنیان در تولید اقلام پیشرفته و فناور برای مقابله با کرونا و نظام سلامت کشور اشاره کرد و گفت: خوشبختانه تمامی اقلام مورد نیاز در حوزه مقابله با کرونا ایران‌ساخت شده‌اند و نیازی به واردات در این حوزه وجود ندارد. همچنین اغلب داروهایی که به تازگی وارد لیست وزارت بهداشت،درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی شده‌اند توسط این شرکت‌ها و در داخل کشور تولید می شود.

ستاری همچنین از فعالیت‌ شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانیان بازگشته به کشور در تولید داروها و اقلام پزشکی گفت و ادامه داد: به ویژه در حوزه کرونا مطالعات و پژوهش‌های این شرکت‌ها پیشرفت‌های خوبی داشت که به یاری نظام سلامت کشور آمد.

به گفته وی، اقتصاد دانش‌بنیان بر بستر جامعه‌ای معنای حقیقی خود را می‌یابد که جذب و ماندگاری نخبگانش را حائز اهمت بداند و با ایجاد یک زیست‌بوم مساعد کارآفرینی، بروز خلاقیت‌ها و تجربه‌های نوآورانه، به دانش نیروی انسانی خلاق و تحصیل‌کرده اهمیت ببخشد.

بسته جامع سیاستی مهاجرت ایران منتشر می‌شود

در بخش دیگری از این مراسم، پرویز کرمی رییس مرکز انتشارات دانش‌بنیان فناور گفت: رونمایی از نخستین سالنامه آماری مهاجرتی ایران، گامی ارزشمند در معرفی جایگاه‌، ظرفیت‌ها و فرصت‌های کشورمان در حوزه مهاجرت ارائه می‌کند. اکنون با انتشار این سالنامه آماری، ایران برای نخستین بار در شمار کشورهایی قرار گرفته است که به شیوه‌ای ساختارمند و یکپارچه، داده‌های مستند و دقیق مهاجرتشان را منتشر کرده‌اند.

کرمی با بیان این‌که سالنامه مهاجرتی ایران شامل نقاط ضعف و قوت‌ها است و حقیقت حوزه مهاجرت ایران را بیان می‌کند، ادامه داد: این سالنامه به تمامی محورهای مهاجرتی توجه داشته است که ضمن تعریف ساختار و متدولوژی خاص خود در قالب  فصل‌های گوناگون، اطلاعات دقیق به آماری از موضوعاتی چون جمعیت ایرانیان خارج از کشور، جا‌به‌جایی‌های دانشجویی، مهاجرت‌های کاری، اطلاعات مهاجرت‌های اجباری- پناهجویی مبتنی بر منابع داخلی و گزارش های مرجع بین‌المللی برای مسئولان اجرایی و محققان را به مخاطبان عرضه می‌کند.

وی همچنین یادآور شد: سالنامه آماری مهاجرت ایران با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری گروه کثیری از محققان، دست اندرکاران و فعالان حوزه مهاجرت های بین المللی در کشور توسط رصد خانه مهاجرت ایران تهیه و مقرر شد به صورت منظم و سالیانه در زبان‌های فارسی و انگلیسی و به دو شکل مکتوب  و آنلاین به‌روز‌رسانی و در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان گفت: آقای صلواتی که خود از دانش‌آموختگان بازگشته به کشور هستند ابتدا با یک میز کار خود را به پژوهشگر پساددکتری در موضوع مهاجرت آغاز کردند و سپس تبدیل به یک گروه پژوهشی و اکنون به نهاد مطالعاتی و رصد در حوزه مهاجرت تبدیل شده‌اند.

رونمایی از بسته جامع سیاستی  مهاجرتی

کرمی همچنین از رونمایی از بسته جامع سیاستی ومهاجرتی ایران در ماه آینده خبر داد و افزود: با این بسته سیاستی جامع، کشورمان از نقشه راه برای سیاستگذاران و برنامه‌ریزان کشور در قوا و نهادهای مختلف برخوردار خواهد شد.

بررسی نقش کرونا در مهاجرت‌های بین‌المللی

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری از انتشار گزارش «بررسی نقش کرونا در مهاجرت‌های بین‌المللی» گفت و افزود: این گزارش تا پایان هفته جاری منتشر خواهد شد و در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت. در این پیمایش، تأثیر کرونا در میزان مهاجرت‌های بین‌المللی مورد تحلیل قرار گرفته است.

کرمی همچنین بیان کرد: سایت مهاجرت ایران به‌صورت آنلاین و روزآمد گزارش‌های این سالنامه و سایر یافته‌ها و بررسی‌های علمی این حوزه را در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد.

همچنین مطالعه کنید:

واریز ۴ هزار و ۲۷۰ میلیارد ریال برای بیمه تکمیل درمان بنیاد شهید

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از سازمان هدفمندی یارانه‌ها، امید حاجتی مدیرعامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *