صفحه اصلی / اقتصادی / ارتباطات و فناوری اطلاعات / پروژه شبکه علمی متوقف نشده است

پروژه شبکه علمی متوقف نشده است

کسب و کار نیوز - به‌دنبال انتشار خبری با عنوان «توقف شبکه علمی به‌دلیل عمل نکردن سرمایه‌گذاران به تعهدات» روابط‌عمومی این شرکت جوابیه‌ای برای ارسال کرده است.

به گزارش کسب و کار نیوز، شرکت سرمایه‌گذار و مجری پروژه شبکه علمی کشور با رد اظهارات مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی درباره پروژه شبکه علمی، تاکید کرد که پروژه متوقف نشده است. در این توضیحات آمده است: وضعیت حساس استراتژیک فعلی ایران ایجاب می‌کند، که تمامی آحاد جامعه، به عوض فرافکنی، پیش‌داوری و اقدامات و سخنرانی‌های یک‌طرفه درون‌سازمانی، مشکلات فعلی کشور را با همکاری و همدلی به نتیجه مثبت برسانند. مشکلاتی که از یکسو نشات‌گرفته از جنگ اقتصادی نسبت به ایران عزیز بوده و از سوی دیگر بحران جهانی کرونا نیز بر غلظت آن افزوده است. بدیهی است در این روند، مطرح کردن موضوعاتی که مربوط به داخل یک شاکله سازمانی است و رسانه‌ای کردن آن، به هیچ‌وجه عقلانی و از هیچ نگاه سیاسی و حزبی صحیح نبوده و بر این اساس بسیار تعجب‌‌آور است که چطور از جایگاه سازمانی خاص، این اصل اساسی فعلی کشور جمهوری اسلامی ایران نادیده گرفته شده است. این در حالی است که با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری با نام «جهش تولید ملی» حمایت از بخش خصوصی به عنوان پیشانی تولید و خودکفایی کشور و توسعه بسترهای مناسب علمی ایران، از ضروریات دستگاه‌های اجرایی دولت است و انتشار اخبار غیرواقع، آن هم به عنوان مکنونات شخصی یک فرد در جایگاه دولتی به مثابه سنگ‌اندازی برسرراه پروژه‌های ملی و به خطر انداختن امنیت ملی، تشویش اذهان عمومی و سرمایه بخش خصوصی بوده که نتیجه‌ای جز دلسرد کردن کارآفرینان و از بین بردن فرصت‌های توسعه علمی کشور را به همراه ندارد. لذا باوجود میل باطنی، برخود واجب دانستیم به عنوان سرمایه‌گذار، مجری، بهره‌بردار و ارایه‌کننده خدمات شبکه علمی ایران (شعا) نکاتی در جهت رفع تشویش اذهان عمومی به‌صورت رسمی اعلام کنیم:

۱ – متاسفانه تیتر خبر که از مفاد مصاحبه برداشت شده است کاملا نادرست بوده، چراکه شبکه علمی کشور نه تنها هرگز متوقف نشده است، بلکه در حال حاضر و در واکنش درست و اساسی به بحران کرونا و مقتضیات آن، با شدت و حدت بیشتری در حال انجام وظایف خود است. لذا به خاطر رفع نگرانی مشترکین که از زمان انتشار این خبر، مکررا در پی روشن شدن موضوع هستند، به‌صورت رسمی به اطلاع می‌رساند که خدمات‌دهی شبکه علمی کشور هرگز متوقف نشده بلکه در حال ارایه خدمات و توسعه آن بوده و ابراز اینگونه اخبار آن هم از سوی فردی در مقام دولتی بسیار جای تاسف است، که قطعا سازمان‌های نظارتی مربوطه به آن توجه لازم و رسیدگی خواهند کرد.

۲- درباب موضوع عدم ایفای تعهدات از سوی سرمایه‌گذار (گرچه موضوعی داخل سازمانی و غیررسانه‌ای است) جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع می‌رساند که نه تنها سرمایه‌گذار، مجری، بهره‌بردار و ارایه‌کننده خدمات تا به امروز، براساس قواعد حاکم بر پیشبرد طرح‌های نیمه‌تمام کشور، به تعهدات خود به صورت کامل عمل کرده است؛ که در حال حاضر نیز با وجود تمامی معضلات داخلی و بین‌المللی و کارشکنی‌های صورت‌پذیرفته، بر این امر جدیت وافری دارد و در حال انجام خدمات است. نشانه‌های مشخص این امر، توسعه شبکه علمی کشور از شهر تهران به گستره ۲۷ استان کشوری طی سه سال اخیر، دریافت بالاترین جایزه بین‌المللی سازمان ملل، به عنوان موفق‌ترین پروژه حوزه علم جهانی در رقابت با نزدیک به ۱۱۰۰ پروژه ملی و جهانی و ارایه خدمات به بخش قابل توجهی از مراکز علمی و پژوهشی در حال حاضر است.

۳- پروانه شبکه علمی هرگز سه دوره تمدید نشده و تنها یک دوره ذیل توافقات صورت پذیرفته مابین دولت جمهوری اسلامی ایران و بخش خصوصی در جهت سرمایه‌گذاری، اجرا، بهره‌برداری و ارایه خدمات بخش خصوصی در اواخر سال ۱۳۹۵ تمدید شده که متاسفانه در خبر منتشر شده به اشتباه سه بار قید گردیده است. ۴- متاسفانه و به علت عدم آگاهی کامل فنی، مصاحبه ‌شونده محترم اعلام کرده‌اند که شبکه علمی در بحران کرونا و اهمیت توسعه آموزش مجازی، هیچ وظیفه‌ای نمی‌تواند و نمی‌بایست داشته باشد. این در حالی است که شبکه علمی کشور وظیفه ارایه خدمات و سرویس در شرایط بحران را بر خود واجب دانسته و تا به امروز و پس از وقوع این بحران و علیرغم کارشکنی‌های صورت‌پذیرفته؛ به تعهدات خود عمل کرده و درگیر ماجراجوئی‌های وخیم ماه‌های گذشته نشده و به عنوان عضو کوچکی از دایره فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، نقشی هرچند اندک را ایفا کرده و به وظایف و مسوولیت‌های خود به عنوان تامین‌کننده بستر مناسب و قدرتمند اجرای آموزش مجازی عمل و در حال توسعه آن است.

متاسفانه برخی از کارشناسان حاضر در جایگاه‌های حاکمیتی کشور، بعضا وضعیت فعلی آن را فراموش نموده و خصوصا، جامعه فرهیخته علمی کشور را که در حال حاضر با تمام توان خود در تلاش برای خروج از بحران جاری هستند را، با ارایه اطلاعات نادرست و ایجاد اخبار حاشیه‌ای و شایعات دچار بحران و نگرانی کرده، با ایجاد تشویش اذهان عمومی، ناخودآگاه گام در مسیر دشمنان ایران زمین می‌گذارند. در نهایت اعلام می‌دارد؛ جهت رفع تشویش حاصل شده از فوق «پروژه شبکه علمی کما فی سابق و با قدرت تمام در حال انجام وظایف و توسعه کشوری است».

همچنین مطالعه کنید:

گرانی برنج ادامه‌دار شد/علت التهاب بازار چیست؟

به گزارش کسب و کار نیوز ، طی هفته های اخیر بازار برنج به سبب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *