صفحه اصلی / اسلایدر / ۲ میلیون نفر در بهار از بازار کار خارج شدند
بیکاری

رئیس مرکز آمار ایران:

۲ میلیون نفر در بهار از بازار کار خارج شدند

کسب و کار نیوز - رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به وضعیت نرخ بیکاری بهار سال ۹۹ گفت: ۲ میلیون نفر از بازار کار خارج شدند و ۱.۵ میلیون نفر از شاغلان کم شده است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از فارس، جواد حسین زاده رئیس مرکز آمار ایران به تحلیل بازار کار در فصل بهار ۹۹ پرداخت و گفت: بررسی نتایج حاکی از مشهود بودن اثر کووید ۱۹ بر بازار کار کشور در فصل بهار نسبت به فصل مشابه سال قبل است. مطابق این نتایج، جمعیت غیر فعال کشور افزایش و جمعیت شاغل و بیکار کشور (جمعیت فعال) با کاهش ملموسی مواجه شده است.

وی ادامه داد: بررسی نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت) جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر در بهار ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که ۴۱,۰ درصد جمعیت در سن کار (۱۵ ساله و بیش‌تر) از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. هم‌چنین نتایج نشان می‌دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کم‌تر بوده است.

رئیس مرکز آمار ایران افزود: بررسی روند تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار۱۳۹۸)، ۳.۷ درصد کاهش داشته است. بعبارت دیگر در فصل بهار سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل حدود ۲ میلیون نفر از بازار کار خارج شده‌اند که بیش از ۱ میلیون و ۲۰ هزار نفر آن را زنان و ۹۷۰ هزار نفر  آنرا مردان تشکیل می‌دهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در بهار ۱۳۹۹ نسبت به بهار  ۱۳۹۸ نسبت اشتغال  تغییری کرده است؟ میزان تغییرات آن چه مقدار بوده است؟ بیان داشت: در بهار ۱۳۹۹، بررسی نسبت اشتغال جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر بیانگر آن است که ۳۶,۹ درصد از جمعیت در سن کار (۱۵ ساله و بیش‌تر) شاغل بوده‌اند. این شاخص در بین مردان بیش‌تر از زنان و در نقاط روستایی بیش‌تر از نقاط شهری بوده است.

حسین زاده تصریح کرد: ارزیابی این شاخص گویای آنست که در بهار ۱۳۹۹ نسبت به بهار ۱۳۹۸، نسبت اشتغال به میزان ۲.۹ درصد کاهش یافته است و در واقع در بهار سال جاری نسبت به فصل بهار سال گذشته حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت شاغل کاسته شده است.

به گفته رئیس مرکز آمار، چنانچه میدانید با شیوع بیماری کووید ۱۹ بسیاری از کسب و کارها به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل درآمدند و بعبارت دیگر در ماه‌های اخیر بازار کار نه تنها در کشور ما بلکه در کل جهان متاثر از این بحران بوده است که به طرق مختلف این اثرات نمود پیدا کرده‌اند، بررسی نتایج طرح آمارگیری نیروی کار نشان می‌دهد این بیماری بازار اشتغال ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

همچنین مطالعه کنید:

واریز ۴ هزار و ۲۷۰ میلیارد ریال برای بیمه تکمیل درمان بنیاد شهید

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از سازمان هدفمندی یارانه‌ها، امید حاجتی مدیرعامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *