صفحه اصلی / سرخط خبرها / عواقب رشد غیرواقعی بورس

کامران ندری، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با کسب و کار مطرح کرد:

عواقب رشد غیرواقعی بورس

کسب و کار نیوز- منشا تورم در تمام بازارها و اقتصاد از ناحیه بازار سرمایه است. جدای از شوک های معمول و همیشگی که در اقتصاد ایران وجود دارد یک منشا جدیدی هم برای این افزایش قیمت ها بوجود آمده که رشد نقدینگی جدید است. رشد غیرواقعی بازار سرمایه که نتیجه سیاست های نامناسب و مخرب دولت است موجب شد تا بازار طلا و سکه و حتی دیگر بازارها دچار افزایش بی سابقه قیمتی شوند.

متاسفانه این رشد غیرواقعی پشتوانه ای هم ندارد که بتوان کمی امید به آن داشت. در حال حاضر که رشد تولید منفی است چطور می توان در بازار سرمایه این حجم از افزایش ها را داشت. راز رشد غیرواقعی و مخرب بازار سرمایه که پشتوانه ای هم ندارد چیست.

اخیرا اقتصاد ما با مشکلی جدی مواجه شده است که دولت همواره برای این مشکل توجیهاتی ارایه می کند و آن را نه مشکل بلکه شکوفایی بازار سرمایه می داند. در حالی که در تمام بورس های دنیا شاهد ریزش و کاهش ارزش سهام هستیم در کشور ما برعکس بقیه در حال افزایش روز به روز ارزش سهام هستیم. توجیه دولت برای این افزایش ارزش رونق تولید است که متاسفانه نه تنها شاهد تاثیر این رشد بر تولید نبوده ایم بلکه آثار منفی آن در تمام بازارها و اقتصاد کشور قابل مشاهده است. سهام در اقتصاد ما درجه نقدپذیری بسیار بالایی دارد و به نوعی شکل جدیدی از نقدینگی در اقتصاد شکل گرفته که نگرانی ها را در رابطه با نقدینگی سه هزار میلیاردی بانکی کاهش داده و تمام نگاهها را معطوف رشد بسیار بالای قیمت سهام در بازار سرمایه کرده است. سهام مثل نقدینگی عمل می کند اما تفاوت آن در این است که این حجم از نقدینگی در نظام بانکی ایجاد نشده است.

سیاست های نادرست در بازار سرمایه در بوجود آمدن این افزایش قیمت ها در بازار ارز و سکه تاثیر داشته است. در حال حاضر بازار سرمایه در واقع از لحاظ ارزشی، ارزشی به مراتب بیشتر از نقدینگی ای دارد که در نظام بانکی داریم و این بسیار نگران کننده است. ارزش د ارایی های بازار سرمایه نقدشونده است و روز به روز هم ارز آن بیشتر می شود و بر روی قیمت سایر دارایی ها تاثیر داشته است. این تاثیرات تنها مختص به بازار سکه نیست و بازارهای ارز، طلا، مسکن و خودرو را نیز هدف گرفته است.

تنها راه نجات اقتصاد از این افزایش قیمت ها ترکیدن حبابی است که در بازار سرمایه وجود دارد. البته این اتفاق نیز آثار مخرب بسباری دارد که هم اقتصاد و هم مردم و سهامداران را شامل خواهد شد. در غیر این صورت باید همچنان در انتظار رشد قیمت ها در تمام بازارها باشیم. به نظر می رسد دولت و حاکمیت نیز تمایل بسیاری به این رشد غیرواقعی و خطرناک دارد چراکه همواره مردم را تشویق به حضور در بازار سرمایه می کند و بی تفاوت به هشدارها عمل کرده است.

همچنین مطالعه کنید:

اولین دوره مسابقات استارکاپ برگزار می‌شود

استارکاپ یک جام بازی‌های رایانه‌ای در دو رشته PES20 و FIFA20 است که استارتاپ‌ها درقالب …