صفحه اصلی / اقتصادی / بازرگانی و تجارت / فرصت طلایی پیش روی تولیدکنندگان برای خوداتکایی و قطع وابستگی به خارج

اثر افتتاح طرح‌های صنعتی و معدنی باید در سفره مردم نمودار شود

فرصت طلایی پیش روی تولیدکنندگان برای خوداتکایی و قطع وابستگی به خارج

کسب و کار نیوز- سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی را یک فرصت طلایی پیش روی تولیدکنندگان کشور برای افزایش سطح خوداتکایی و قطع وابستگی به خارج دانست و گفت: اثر افتتاح طرح‌های صنعتی و معدنی باید در سفره مردم نمودار شود.

به گزارش کسب و کار نیوز، حسین مدرس خیابانی در حاشیه بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی از طرح‌های مرتبط با پویش «تولید، تداوم امید» در استان صنعتی اصفهان در جمع مهندسان، پیمانکاران و کارگران سختکوش شرکت فولاد مبارکه گفت: مجموعه فولاد مبارکه، یکی از مجتمع‌های بزرگ صنعتی کشور است که نماد کار، تولید، تلاش و توسعه کشور به شمار می‌رود.

قطار پویش «تولید، تداوم امید» در ایستگاه دوم

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز در ایستگاه دوم پویش «تولید، تداوم امید» قرار گرفته‌ایم. هفته گذشته اولین راه اندازی و افتتاح پروژه‌های بزرگ صنعتی و معدنی کشور در قالب این پویش را با فرمان رئیس‌جمهور در سنگان صورت داده و از آنجا به رئیس جمهور قول دادیم که خانواده بزرگ صنعت، معدن و تجارت، تا قبل از پایان دولت دوازدهم و شهریور ۱۴۰۰، تعداد دویست طرح بزرگ صنعتی به حجم سرمایه‌گذاری ۱۷۰ هزار میلیارد تومانی را افتتاح کند و امروز هفته دوم این پویش را با افتتاح و کلنگ‌زنی سه طرح بزرگ در فولاد مبارکه ادامه می‌دهیم.

وی تصریح کرد: قطار توسعه کشور توقف ناپذیر است و علیرغم اینکه دشمنان نظام جمهوری اسلامی، همه تلاش خود را به کار بسته‌اند تا حتی اداره کشور را با مشکل مواجه کنند؛ ولی خوشبختانه نه تنها این هدف آنها محقق نشده؛ بلکه قطار توسعه کشور به مسیر خود ادامه می‌دهد و با همراهی و نجابت مردم و تلاش و کوشش شبانه‌روزی مهندسان، پیمانکاران و کارگران سختکوش بخش صنعت و معدن کشور، زمینه‌ را برای روند رو به رشد اقتصاد کشور فراهم می‌آورد.

وجود ۱۲۵۰۰ طرح صنعتی و معدنی دارای پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد به بالا در کشور

مدرس خیابانی با بیان اینکه دوازده هزار و ۵۰۰ طرح بالای ۶۰ درصد در کشور در حال اجرا است که ۳۸۰۰ طرح آن، بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، اظهار داشت: این ۲۰۰ طرح پویش «تولید، تداوم امید» از میان ۳۸۰۰ طرح بالای ۸۰ درصد انتخاب شده و مفهوم آن، این است که روند توسعه و اجرای طرح‌های عمرانی کشور متوقف نشده است؛ ضمن اینکه این دویست طرح بزرگ صنعتی و معدنی کشور، پیشران هستند و به زودی هر هفته، به جمع طرح‌های افتتاح‌شده اضافه خواهند شد که با حضور رئیس جمهور، معاونان ایشان و مقامات کشوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت به بهره‌برداری خواهند رسید.

این عضو کابینه دوازدهم با اشاره به ظرفیت‌های بی‌نظیر استان پهناور و شهیدپرور اصفهان به عنوان یک قطب صنعتی تاکید کرد: معادل نصف کل واحدهای صنعتی موجود در استان اصفهان، هم اکنون طرح صنعتی در این استان دست اجرا است که مفهوم این عدد آن است که ۸۶۰۰ واحد صنعتی در استان وجود دارد که به موازات فعالیت آنها، ۴۶۰۰ طرح صنعتی نیز در حال اجرا است؛ ضمن اینکه از این ۴۶۰۰ طرح نیز، حدود ۶۰۰ طرح بالای ۸۰ درصد پیشرفت و ۱۶۰۰ طرح بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

مدرس خیابانی گفت: طرح‌هایی که امروز افتتاح شدند، دو عایدی و هدف اصلی برای کشور دارند؛ اول تحول عظمی و چشمگیر در توسعه کشور به لحاظ قطع وابستگی به خارج را رقم زده‌اند که نمونه آن، وارداتی است که در حوزه ورق گرم در حال انجام است تا نیاز صنایعی همچون خودروسازی، لوازم خانگی، لوله و کشتی‌سازی را برطرف نمایند که با اجرای طرح نورد گرم ۴٫۲ میلیون تنی که امروز کلنگ‌زنی شد، نه تنها نیاز کشور تامین می‌شود، بلکه مازاد تولیدات به بازارهای صادراتی ارسال خواهد شد که تحول چشمگیری در حوزه ارزآوری و قطع وابستگی به خارج از کشور است.

فاصله گرفتن اقتصاد ایران از درآمدهای نفتی

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر بسته شدن درب چاه های نفت و اداره کشور با درآمدهای غیرنفتی، به قطع وابستگی از درآمدهای نفتی از نیمه دوم سال ۹۸ اشاره و خاطرنشان کرد: از نیمه دوم سال گذشته، کشور روز به روز از اقتصاد نفتی فاصله گرفته و در سال ۹۹، عمده امور کشور از محل ارز حاصل از صادرات تامین ارز خواهد بود؛ بنابراین امیدواریم طرح نورد گرم، در زمان و موعد مقرر راه‌اندازی شده و مطابق تعهدات مدیرعامل فولاد مبارکه، از حداکثر توان ساخت داخلی نیز در تکمیل و راه‌اندازی آن استفاده شود.

مدرس خیابانی، فولاد مبارکه را مکلف کرد تا از حداکثر توان داخلی برای پیشبرد پروژه‌های مرتبط با نورد گرم استفاده کرده و زمینه‌ای را فراهم کند که کار به دست توانمند متخصصان، کارشناسان و مهندسان توانمند ایرانی پیش رفته و در این حوزه نیز، فولاد مبارکه روی پای خود بایستد و همانطور که در سایر بخش‌ها با قدرت و قوت بومی‌سازی را پیش برده است، بر روی فناوری‌ها و ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات نیز پافشاری نماید.

جوانان ساکن اصفهان باید از اشتغال ایجاد شده در طرح‌های صنعتی بهره‌مند شوند

وی دومین دستاورد اجرای این طرح را ایجاد اشتغال دانست و با بیان اینکه امروز، بزرگترین هدف دشمن، یاس و بیکاری جوانان این مرز و بوم است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در استان صنعتی اصفهان، طرح‌های عظیمی در حال اجرا است که مجموع طرح‌های افتتاح شده امروز آن به هزار میلیارد تومان می‌رسد و در عین حال، مجموع سرمایه‌گذاری برای طرح ۴٫۲ میلیون تنی نورد نیز ۷ هزار میلیارد تومان است، پس سرمایه‌گذاری عظیمی برای ایجاد اشتغال در حال انجام است.

این عضو کابینه دوازدهم ادامه داد: انتظار و توقع مردم منطقه این است که اشتغال و عایدی آن، نصیب مجموعه جوانان ساکن منطقه شود؛ و این درست همان نقطه‌ ای است که مقام معظم رهبری در نامگذاری سال جهش تولید به آن اشاره داشته و خواستار نمایان شدن آثار جهش تولید بر سفره مردم و سطح رفاه و بهبود معیشت آنها شده‌اند.

اثر افتتاح طرح‌های صنعتی و معدنی باید در سفره مردم نمودار شود

مدرس خیابانی گفت: چنانچه طرح‌های بزرگ صنعتی و معدنی افتتاح شده و اثری بر روی سفره مردم و زندگی آنها نداشته باشد، طرح‌ها به نتیجه اصلی خود نرسیده‌اند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به راه‌اندازی طرح الکترود گرافیتی اظهار داشت: طرح تولید الکترود گرافیتی در استان یزد از سوی فولاد مبارکه در حال انجام است که شهریور امسال به بهره برداری می‌رسد و ظرفیت ۱۵ هزار تنی دارد که فاز بعدی، به ۳۰ هزار تن افزایش خواهد یافت؛ بنابراین با راه‌اندازی این طرح، تقریبا نصف نیاز کشور به الکترود گرافیتی مرتفع خواهد شد.

سیاست وزارت صمت، وقوع استقلال صنعتی مشابه صنایع دفاعی و نظامی

وی اظهار داشت: سیاست مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، قطع وابستگی به خارج کشور و وقوع استقلال صنعتی درست مشابه آنچیزی است که در صنایع دفاعی و نظامی کشور رخ داده است؛ بنابراین تلاش می‌کنیم که وابستگی به خارج را قطع کنیم.

مدرس خیابانی از بومی‌سازی توان تولید پنل تلویزیون در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: بیست سال قبل، وقتی که صحبت از تولید لوازم خانگی در کشور به میان می‌آمد، برخی بر این باور بودند که ایران به دلیل عدم مزیت نسبی، به هیچ وجه نباید وارد تولید لوازم خانگی شود، در حالیکه امروز به این نقطه رسیده‌ایم که تحریم به ما یاد داده نباید چشم به آن طرف مرزها داشته و منتظر تامین نیازهای کشور از خارج نباشیم؛ ولو اینکه مزیت نسبی در تولید آن نداشته باشیم.

واردات ۲۵۰۰ ردیف تعرفه ممنوع شد

وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه قطع وابستگی به خارج، به شدت به دنبال محدودیت، کنترل و ممنوعیت واردات است و تاکنون بیش از ۲۵۰۰ ردیف تعرفه را، ممنوع کرده است؛ به نحوی که به تناسب اینکه هر کالایی که در کشور تولید شود، واردات آن ممنوع خواهد شد تا به سرعت در حوزه تولید داخلی آن اقدام شود.

فرصت طلایی پیش روی تولیدکنندگان برای خوداتکایی و قطع وابستگی به خارج

مدرس خیابانی ادامه داد: امروز فرصت خوب و طلایی در اختیار تولید قرار گرفته تا روی پای خود بایستیم؛ به این معنا که امروز که کشور کاملا از منابع و درآمدهای نفتی فاصله گرفته و تلاش دارد روی پای خود بایستد، همه توان خود را به کار خواهیم بست تا داخلی‌سازی را تعمیق کرده و درآمد حاصل از صادرات ناشی از فروش تولیدات بومی خود را برای اداره کشور به کار ببندیم، پس موقعیت خوبی برای تولیدکنندگان کشور است که کارآمدی و حقانیت خود را ثابت کنند؛ به خصوص اینکه شاید این فرصت دیگر تکرار نشود؛ پس کشور در این فضا باید جهش تولید را تحقق بدهد.

تولید شش میلیون عدد ماسک

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: جهش تولید در سال ۹۹ دقیقا رخ داده است و در اقلام مرتبط با مدیریت کرونا کاملا مشهود است، به نحوی که در دوران ابتدای شیوع ویروس کرونا، در کشور ۱۹۰ هزار ماسک تولید می‌شد که اکنون به شش میلیون عدد رسیده است؛ این در حالی است که در ابتدای کرونا، واردات اقلام و تجهیزات پزشکی را تسهیل و تعرفه واردات را صفر کردیم؛ اما امروز نه تنها واردات ممنوع است، بلکه صادرات تجهیزات پزشکی را آزاد کرده‌ایم.

آخرین آمار تولیدات صنعتی منتخب

مدرس خیابانی، از رشد ۱۴۴ درصدی تولید ماشین لباسشویی، ۵۰ درصدی تولید تلویزیون، ۱۸ تا ۲۰ درصدی تولید خودرو و ۵ تا ۷ درصد تولید پتروشیمی علیرغم همه فشارهای تحریمی دشمن خبر داد و گفت: به ازای هر محدودیتی که دشمن پیش روی اقتصاد ایران قرار می‌دهد، نتیجه عکس می‌گیرد و اکنون دشمن در تحلیل‌های خود از وضع تحریم‌ها و آثار آن بر اقتصاد ایران، علیرغم اینکه سختی‌هایی برای تجار و تولیدکنندگان ایجاد شده، اما به این نتیجه رسیده است که صادرات نفت ایران را آزاد کند؛ چرا که به این نقطه رسیده‌اند که با توقف صادرات نفت، نه تنها کشور از حرکت نمی‌ایستد؛ بلکه هر گام که به اتکای کمتر به درآمدهای نفتی منتهی می‌شود، تولید کشور در بخش‌های دیگر اضافه خواهد شد.

وی اظهار داشت: بر اساس اعلام مدیرعامل فولاد مبارکه، از روزی که مجموعه فلزات و فولاد کشور تحریم شده، صادرات فولاد مبارکه از ۷۰۰ هزار تن به یک و نیم میلیون تن رسیده است که ارزآوری ۷۰۰ میلیون دلاری را برای کشور به ارمغان آورده است؛ این در حالی است که دشمن از این تحریم نتیجه عکس گرفته و لذا در مسیر رشد، توسعه و تحول گام برداشته شده، اما باید به این نکته توجه داشت که ورود به این میدان، کار هر کسی نیست و هر کسی که عزم خود را جزم می‌کند و برای توسعه و تحول، به وسط میدان می‌آید، قابل تقدیر است.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: این طرح‌ها از محل توانمندی داخلی و بدون اتکا به سیستم بانکی و فاینانس‌های خارجی اجرایی شده و مجموعه فولاد مبارکه و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، با استفاده از منابع داخلی خود این طرح‌های توسعه‌ای را اجرایی نموده است.

همچنین مطالعه کنید:

شرط برداشتن محدودیت‌ها واکسن است / تا امروز ۵۰ درصد جمعیت هدف کشور واکسن زده اند؛ تا هفته آینده این میزان به ۷۰ درصد می‌رسد / از فردا محدودیت سنی برای واکسیناسیون در سراسر ایران برداشته می‌شود / تشویق به واکسن نزدن، گناهی نابخشودنی است

بهرام عین اللهی در نشست کمیته علمی کشوری کرونا، افزود: این کمیته مرجع اصلی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *