پنج شنبه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
صفحه اصلی / اسلایدر / جزئیات رشد اقتصادی ۹۸ منتشر شد
رشد اقتصادی

جزئیات رشد اقتصادی ۹۸ منتشر شد

کسب و کار نیوز - بانک مرکزی ضمن انتشار جزئیات گزارش رشد اقتصادی سال ۹۸ اعلام کرد: در مجموع هزینه ناخالص داخلی به قیمت بازار در سال ۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۶.۸ درصد کاهش یافته است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از بانک مرکزی، براساس داده های حاصل از منابع آماری و برآوردهای مقدماتی انجام شده در خصوص تولید ناخالص داخلی کشور، نتایج اولیه نشان دهنده آن است که در سال ۹۸، تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه و به قیمت ثابت سال ۹۰ از ۶۵۶۴٫۷ هزار میلیارد ریال در سال ۹۷ به ۶۱۳۷٫۳ هزار میلیارد ریال در سال ۹۸ کاهش یافته است.

نتایج مقدماتی حاصل از بررسی روند تحولات ارزش افزوده ی فعالیت های اقتصادی حاکی از برآورد رشد اقتصادی منفی ۶٫۵ درصدی برای سال ۹۸ می باشد.

از سوی دیگر در سمت تقاضای اقتصاد و براساس برآوردهای اولیه ای که در خصوص اقلام هزینه ای اقتصاد همچون مخارج مصرف نهایی خصوصی، مخارج مصرف نهایی بخش دولتی، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص و صادرات و واردات در سال ۹۸ به عمل آمده است، رشد اقلام هزینه ای فوق الذکر به ترتیب منفی ۷٫۷، ۶، ۵٫۹، ۲۹٫۹ و ۳۸٫۱ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل می باشند. در مجموع هزینه ناخالص داخلی به قیمت بازار در سال ۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۶٫۸ درصد کاهش یافته است.

لازم به ذکر است که محاسبات انجام شده در خصوص نرخ رشد اقتصادی سال ۹۸ مقدماتی بوده و در معرض تجدید نظر قرار دارد.

بانک مرکزی , رشد اقتصادی ایران ,

باتوجه به وضعیت کلی اقتصاد در سال ۹۸ محاسبات فصلی نشان می دهد که اقتصاد ایران در سال مذکور نسبت به دوره مشابه سال قبل با افت قابل توجه نرخ رشد اقتصادی مواجه بوده است.

بانک مرکزی , رشد اقتصادی ایران ,

گفتنی است، برآورد ارزش افزوده فعالیت‌های مختلف اقتصادی در سال ۹۸ نشان میدهد که علت عمده کاهش نرخ رشد تولید ناخالص داخلی را باید در کاهش ارزش افزوده فعالیت های نفت، خدمات عمومی، بازرگانی و رستوران و هتلداری و خدمات اجتماعی، شخصی و خانگی جست‌وجو کرد.

سهم ارزش افزوده هر یک از فعالیت های مذکور در نرخ رشد منفی ۶٫۵ درصدی تولید ناخالص داخلی در سال ۹۸ به ترتیب منفی ۷٫۴ درصد، ۰٫۸، ۰٫۳ و ۰٫۲ واحد درصد برآورد شده است.

همچنین مطالعه کنید:

دارایی ۳۸۰ هزار میلیارد تومانی سهامداران عدالت

به گزارش کسب و کار نیوز، حسین فهیمی گفت: در طرح آزادسازی سهام عدالت تا …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *