صفحه اصلی / اصناف / تولید شیر خام به ۱۱ میلیون تن می‌رسد

قیمت مصوب هر کیلو جو یک هزار و ۳۵۰ تومان

تولید شیر خام به ۱۱ میلیون تن می‌رسد

کسب و کار نیوز- سلطانی گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که تولید شیرخام تا پایان سال به ۱۱ میلیون تن برسد.

به گزارش کسب و کار نیوز، سعید سلطانی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی تعریفی ندارد، اظهار کرد: علی رغم واردات نهاده‌های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، اما قیمت ذرت، کنجاله سویا و جو در بازار آزاد تفاوت معناداری با نرخ مصوب دارد. او قیمت مصوب هر کیلو جو را یک هزار و ۳۵۰ تومان، ذرت را یک هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا را ۲ هزار و ۴۵۰ تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که هر کیلو جو با نرخ بالای ۲ هزار و ۱۰۰ تومان، ذرت ۲ هزار و ۴۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا بالای ۵ هزار تومان در بازار آزاد عرضه می‌شود.

سلطانی ادامه داد: با وجود آنکه تولیدکنندگان طی ماه‌های اخیر پول نهاده را پرداخت کردند، اما هم اکنون کالا به آن‌ها تحویل داده نشده است که با این وجود چاره‌ای جز تامین نیاز خود از بازار آزاد ندارند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ۷۰ درصد قیمت تمام شده شیر و گوشت را تغدیه دام تشکیل می‌دهد، بیان کرد: با توجه به قیمت فعلی نهاده‌های دامی و احتساب ۱۰ درصد سود برای دامدار قیمت تمام شده هر کیلو شیر خام ۳ هزار و ۳۵۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان است که متاسفانه به طور متوسط با قیمت مصوب سال گذشته به فروش نمی‌رسد.

او قیمت مصوب هر کیلو شیر خام در سال گذشته را ۲ هزار و ۳۹۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید از ستاد تنظیم بازار درخواست اعلام جدید نرخ مصوب شیرخام را کرده‌ایم و بدین منظور آنالیز قیمت داشتیم، ناگفته نماند که با کاهش قدرت خرید خانوار، افزایش قیمت شیرخام می‌تواند منجر به حذف لبنیات از سبد مصرفی خانوار شود.

مدیر عامل اتحادیه دامداران قیمت تمام شده هر کیلو دام سنگین با احتساب ۱۰ درصد سود برای دامدار را ۳۳ هزار و ۸۰۰ تومان و دام سبک را ۳۷ هزار تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون هر کیلو دام سنگین به طور متوسط با نرخ ۲۵ هزار تومان عرضه می‌شود که فروش با این‌ نرخ بیانگر زیان ۵ تا ۶ هزار تومانی تولیدکنندگان در فروش هر کیلو دام است.

او در پایان درباره آخرین وضعیت تولید شیر خام تصریح کرد: برآورد‌ها حاکی از آن است که تولید شیر خام تا پایان سال به ۱۱ میلیون تن برسد، اما اگر عوامل بازدارنده تاثیر منفی بگذارد یا نهاده‌ها به موقع تامین نشود، دامدار چاره‌ای جز کشتار ندارد.

همچنین مطالعه کنید:

پیش‌بینی رشد اقتصادی ۴.۳ درصدی ایران در سال ۲۰۲۱

به گزارش کسب و کار نیوز، مرکز پژوهش‌های اتاق ایران گزارش با عنوان «ریسک کشوری …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *