طرح خوداظهاری دستگاه های ماینر در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد

تعیین تکلیف دستگاه های ماینر

کسب و کار نیوز - مطابق الگویی نانوشته اولین واکنش ما با فناوری های نوین، نفی و برخورد انتظامی با این قبیل نوآوری است.

میناسادات حسینی

به گزارش کسب و کار نیوز، صنعت ماینینگ از این مقوله مستثنی نبود. در سال گذشته که می توانست سال شکوفایی و رونق این صنعت نوپا باشد متاسفانه شاهد برخوردهای انتظامی و تعزیراتی با فعالین این صنعت بودیم که بالاخره بعد از پیگیری های فراوان و جلسات متعدد اعضای کارگروه استخراج رمز ارز انجمن بلاکچین با مسئولین مربوطه در خصوص تعیین تکلیف تجهیزات موجود در کشور، امروز طرحی در کمیسیون اقتصادی دولت به تایید رسید که طبق آن ماینرها می توانند به صورت قانونی در کشور فعالیت کنند.
در ادامه مصاحبه ای با آقای علی بابک نیا، دبیر کارگروه ماینینگ انجمن بلاکچین ایران در خصوص این طرح را می خوانید.

تعیین تکلیف دستگاه های ماینر پس از چه روندی اتفاق افتاد؟

با توجه به پیگیری هایی که ما در کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران از سال گذشته مبنی بر تعیین تکلیف تجهیزات، دستگاه ها و ماشین آلات ماینر موجود در کشور داشتیم، در نهایت موفق شدیم مسئولین کشوری را با اهمیت این صنعت و چالش های فراوانی که با آن روبرو هستند آشنا کنیم و با تایید نظر مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و هماهنگی ها و مساعدت های مسئولان در معاونت حقوقی و معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت صنعت، موفق شدیم طرحی را در قالب طرح خوداظهاری دستگاه های ماینر تهیه کنیم.

جزئیات طرح خوداظهاری را بفرمایید.

این طرح که در قالب ۵ بند تهیه شده که طی آن وزارت صنعت متولی طرح خوداظهاری تجهیزات ماینرتعیین گردیده است.
در بند دیگر آن قید شده است که «دارندگان جواز تاسیس استخراج رمز ارز از وزارت صمت امکان بهره مندی از طرح را خواهند داشت که میتوانند درخواست خود را از طریق سامانه بهین یاب مطرح نمایند.
ایشان خاطر نشان شدند پس از اعلام تعداد . نوع تجهیزات میبایست نسبت به پرداخت عوارض و حقوق گمرکی که متعاقبا برای هر دستگاه اعلام می شود، اقدام کنند و بعد از تایید این مراحل این دستگاه ها به عنوان دستگاه های دارای مجوز و به صورت قانونی در فارم ها و سیستم استخراج رزارزها مورد استفاده قرار می گیرند.
طبق همین مصوبه، دارندگان پرونده های تعزیراتی پس از پرداخت این عوارض و حقوق گمرکی و اخذ تاییده نهایی از وزارت صمت می توانند پرونده های تعزیراتی خود را مختومه و حتی نسبت به بازپس گیری تجهیزات خود اقدام کنند.

آخرین وضعیت طرح خوداظهاری را تشریح کنید.

این طرح پس از طی جلسات متعدد در کمیته های تخصصی حقوقی و اقتصادی ریاست جمهوری و اخذ تاییدیه های مربوطه خوشبختانه امروز مورخ ۱۲ خرداد ۹۹ در کمیسیون اصلی اقتصادی هیات دولت با حضور تمامی وزرای مرتبط ازجمله وزرای اقتصاد و نیرو و رئیس محترم بانک مرکزی و سایر دستگاه های مربوطه برگزار و در نهایت پس از فراز و نشیب های فراوان این مصوبه جنجالی به تایید اعضای محترم کمیسیون اقتصادی دولت رسید و نهایتا منتظر طرح در صحن علنی هیات دولت و امضای رئیس جمهور محترم هستیم.
پس از طی مراحل اداری و حقوقی منتظر ابلاغ دستورالعمل طرح خوداظهاری توسط وزارت صمت که پیش از این آمادگی خود جهت اجرای هرچه سریع تر طرح مذکور اعلام کرده بودند؛ هستیم.

همچنین مطالعه کنید:

پرداخت ۱۶.۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید به ۵ هزار بنگاه

به گزارش کسب و کار نیوز، بر اساس آمار ارائه شده از سوی معاونت طرح …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *