صفحه اصلی / اصناف / قاچاق لوازم خانگی به ۱.۸ میلیارد دلار می‌رسد
قاچاق لوازم خانگی به ۱.۸ میلیارد دلار می‌رسد

قاچاق لوازم خانگی به ۱.۸ میلیارد دلار می‌رسد

کسب و کار نیوز - رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم خانگی تهران گفت: در سال ۳.۳ میلیارد دلار لوازم خانگی به فروش می‌رسد که ۱.۵ دلار تولید داخل و واردات بوده و ۱.۸ میلیارد دلار آن قاچاق است.

به گزارش کسب و کار نیوز، سیدمرتضی میری رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم خانگی با اشاره به میزان اشتغال‌زایی در صنف لوازم خانگی، گفت: در حال حاضر تولیدات کارخانجات افزایش یافته به طوری که یک کارخانه در سه ماه اول سال حدود ۳۰۰ نفر و کارخانه دیگری حدود هزار نفر استخدامی داشته‌اند. رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم خانگی گفت: اگر بتوانیم تولید را بالاتر ببریم باعث اشتغال‌زایی بیشتر خواهیم شد، اما این نکته را نباید فراموش کرد که در کنار اشتغال‌زایی باید به فکر افزایش کیفیت محصولات هم باشیم تا به برندسازی برسیم. اینکه تلاش کنیم تعداد کارخانجات را افزایش دهیم، اما در کنار آن کیفیت کمی داشته باشیم قطعا اثرگذار نخواهد بود.

این مقام مسئول گفت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده است که حدود ۳.۳ میلیارد دلار لوازم خانگی در سال فروش می‌رود که از این مقدار حدود ۱.۵ میلیارد تومان آن تولید داخلی و واردات  است و ۱.۸ میلیارد دلار دیگر کالایی است که قاچاق می‌شود و مساوی تولیدات داخلی است. میری تشریح کرد: هم اکنون تولید و کیفیت محصولات ایرانی افزایش یافته، اما در این بین مشکلی که وجود دارد و این صنف را آزار می‌دهد؛ کارخانه‌هایی نوپا که باعث کاهش کیفیت می‌شوند. به طور مثال چرا باید ۱۵۰ کارخانه اجاق داشته باشیم؟ درست است که افزایش تعداد کارخانه‌ها باعث اشتغال‌زایی زیادی می‌شوند، اما باید به این نکته توجه کرد که کیفیت باید در اولویت کار باشد.

او درخصوص صادرات لوازم خانگی، بیان کرد: باید به سمت افزایش میزان صادرات برویم. در حال حاضر صادراتمان اُفت کرده است و تنها به کشور عراق و مقداری به افغانستان صادرات داریم. به گفته رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم خانگی اگر این ۱.۸ میلیارد دلار قاچاق را در صنعت لوازم خانگی هزینه کنیم باعث اشتغال‌زایی حدود ۳۰ درصد در کل کشور می‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

تخصیص کد اقتصادی جدید به مودیان مالیاتی/ الزام صدور فاکتورهای فروش با کد جدید از مهرماه

به گزارش کسب و کار نیوز، در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.