صفحه اصلی / اصناف / برندها / اقدامات ضروری بعد از ثبت شرکت

اقدامات ضروری بعد از ثبت شرکت

ضرورت ثبت شرکت

 زمانی که چند نفر تحت عنوان شریک تصمیم به شروع کار اقتصادی می کنند برای بهره مند شدن از مزایایی نظیر شرکت در مناقصات سازمان های دولتی باید به عنوان یک شخص عمومی خود را معرفی کنند، همچنین استفاده از تسهیلاتی که بانک ها برای شرکت های ثبت شده در سازمان ثبت در نظر می گیرد.

فعالیت اقتصادی و بازرگانی تحت عنوان یک شخص حقوقی وجهه قانونی خواهد داشت و از طرفی یک شرکت حقوقی شامل تعدادی شریک می باشد که در صورت زیان هر فرد به نسبت سهام خود در این زیان شریک خواهد بود.

 هرواحد تجاری برای شروع و ادامه فعالیت تجاری خود به صورت رسمی نیاز مند تشکیل یک شخصیت حقوقی دارد که این امر علاوه بر تضمین فعایت این واحد تجاری، در عرصه‌های رسمی و تجاری اختیارات و مزایای متعددی برای مؤسسین آن بوجود خواهد آورد خصوصا آنکه بعد از ثبت شرکت اصولا کلیه تعهدات بر عهده شخصیت حقوقی شرکت خواهد بود و صرفا سهام شرکا در شرکت به طلبکاران تعلق خواهد گرفت و سایر اموال شخصی شرکا در معرض خطر ریسک سرمایه گذاری نخواهد بود .

 شرکت در مناقصات و مزایدات سازمان ها و مراجع رسمی و شرکت های بزرگ صرفا در قالب شرکت امکان پذیرمی باشد و در حال حاضر در بیشتر عرصه های تجارت بین الملل انجام امور بازرگانی فقط در قالب شرکت میسر خواهد بود.

 

بعد از ثبت شرکت چه باید کرد؟

 

پس از اتمام ثبت شرکت شما مجاز به انجام کلیه فعالیتهای مندرج در موضوع شرکت خود، به طور رسمی می باشید اما باید بدانید برخی از اقدامات را می بایست به صورت اجباری انجام دهید که عدم انجام آنها باعث میشود متحمل مشکلات و جریمه های مالی شوید

درواقع در خصوص بعضی از اقدامات، قانون امری وجود دارد و در صورت عدم انجام آن ضمانت‌های اجرایی و مجازات مربوطه اعمال می‌گردد و یک سری اقداماتی هم وجود دارند که انجام آن‌ها مفید بوده ولی اجباری نمی‌باشد. پس این اقدامات به دودسته اجباری و اختیاری تقسیم می‌گردد.

 

اقدامات اجباری بعد از ثبت شرکت شامل :

 ۱-   پلمپ دفاتر تجاری

این دفاتر مخصوص درج حساب‌های مالی شرکت از بعد از تأسیس تا پایان سال مالی شرکت می‌باشد. درواقع هر شرکت برای هرسال مالی خود که معمولاً از فروردین تا پایان اسفند ماه می‌باشد. (البته در اساسنامه شرکت سال مالی آن قیدشده است) یک سری دفتر مالی که شامل یک جلد دفتر روزنامه و یک جلد دفتر کل می‌باشد را تهیه نماید.

زمان تهیه این دفاتر پس از تأسیس شرکت یک هفته می‌باشد و بعد از تأسیس نیز قبل از شروع سال مالی باید این دفاتر اخذ گردد. پس اولین اقدام پس از ثبت اخذ پلمپ دفاتر مالی شرکت می‌باشد که در صورت عدم تهیه آن جریمه مالیاتی خواهید شد.

۲-   اخذ کد اقتصادی

اقدام بعدی اجباری پس از ثبت شرکت تشکیل پرونده دارایی می‌باشد. مطابق قانون مالیات‌های مستقیم هر شرکت پس از تأسیس ۲ ماه فرصت دارد تا در دارایی منطقه خود تشکیل پرونده دارایی داده و مدارک خود را تسلیم دارایی نماید در غیر این صورت مشمول جریمه دو برابر حق التمبر عادی می‌گردد.

برای تشکیل پرونده دارایی ابتدا تعیین حوزه شده و حوزه مالیاتی شما مشخص می‌گردد و سپس با مدارک لازم به حوزه مربوطه مراجعه و تشکیل پرونده دارایی می‌نمایید.

۳-   اخذ کد کارگاه از بیمه تامین اجتماعی

  

اقدامات اختیاری بعد از ثبت شرکت :

۱-   اخذ رتبه پیمانکاری و مشاور

رتبه بندی شرکت ها یک نوع معیار صلاحیت گذاری بر اساس استانداردهای تعریف شده است. به عبارتی دیگر، رتبه بندی شرکت ها ، بررسی میزان توانایی شرکت (بر اساس نفرات و سوابق آن ها، تجربه­ی کاری و توان مالی) است که طبق ضوابط و آیین نامه هایی که توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی نهاد ریاست جمهوری مصوب می شود انجام می گیرد. اشخاص حقوقی برای شرکت در مناقصات دولتی و خصوصی موضف به داشتن رتبه از سازمان مدیریت می باشند.

۲-   ثبت برند یا علامت تجاری

هر شرکت یا شخصی می تواند علاوه بر به ثبت رساندن نام تجاری خود جهت شناساندن بهتر خدمات و محصولاتش به ثبت برند خود بپردازد تا با هک شدن آن بر روی محصولات و هر مکان دیگری خود را بیشتر در ذهن مخاطبان و مشتریان جای دهند.به منظور تعیین نام تجاری باید توجه داشت نام انتخاب شده توسط صاحب برند می تواند تمام و یا چند حرف از آن برگرفته از نام خاص محلی باشد و در نهایت زمانی که نام تجاری مورد نظر خود را انتخاب کرد می تواند آن را از طریق کارشناسان ثبت نارین به ثبت برساند و از طریق آن در بازار کسب و کار شناسایی شود.

۳-   اخذ کارت بازرگانی

کارت بازرگانی مجوزی است که به اشخاص حقیقی و حقوقی داده می‌شود و دارنده‌ی آن می‌تواند به تجارت در عرصه‌ی واردات و صادرات کالا بپردازد. ثبت سفارش، ترخیص کالا، واردات از مناطق آزاد، حق‌العمل کاری گمرک و صادرات کالاهای مجاز شامل این نوع تجارت می‌شوند. کارت بازرگانی به دو نوع حقیقی (شخصی) و حقوقی (شرکتی) دسته‌بندی می‌شود.

ثبت نارین با سابقه بالای ۱۵ سال و با داشتن کارشناسان با تجربه مشاور شما در زمینه امور ثبتی و رتبه بندی شرکت هاست، برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

همچنین مطالعه کنید:

رضا الفت نسب

سبقت تورم از کرایه تاکسی های اینترنتی

یادداشت –  المان های گوناگونی همچون «تجمع مسافر»، «تجمع راننده»، «طول مسیر» و «ترافیک» باعث …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *