صفحه اصلی / اسلایدر / هشدار وزیر بهداشت به برخی شهروندان که کرونا را جدی نمی گیرند
هشدار وزیر بهداشت به برخی شهروندان که کرونا را جدی نمی گیرند

احتمال ابتلای مجدد بهبودیافتگان

هشدار وزیر بهداشت به برخی شهروندان که کرونا را جدی نمی گیرند

کسب و کار نیوز - وزیر بهداشت با انتقاد از عادی فرض‌شدن وضعیت توسط شهروندان گفت: امروز یافته‌های جدید نشان می‌دهد که هر فردی به این بیماری مبتلا شده، ممکن است دوباره نیز مبتلا شود.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، سعید نمکی با انتقاد از عادی فرض شدن وضعیت توسط شهروندان اظهار کرد: از برخی شهروندان گله دارم؛ خیلی قضایا را عادی فرض کردید. درست است که ما دستاورد بسیار مطلوبی را در اوج گرفتاری اقتصادی داشتیم، مرگ‌ومیرها دورقمی شد و ورودی به بیمارستان‌ها به حداقل رسید اما این به‌معنی تمام شدن کرونا نیست. در مورد این ویروس بسیار پیچیده و بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری، ویروس منحوس کرونا هرروز یافته‌های جدیدی را درک می‌کنیم که ما را به‌سمت توجه بیشتر سوق می‌دهد؛ تا دیروز تصور می‌کردیم که افرادی که یک‌بار مبتلا شده‌اند، برای مدتی ایمن هستند و فکر می‌کردیم اگر تست سرولوژیک فردی، پاسخ مثبت بالا داد، می‌توانیم به امنیت طولانی‌تر شخص در پیشگیری و گرفتاری از بیماری، بیندیشیم.

وی افزود: امروز یافته‌های جدید نشان می‌دهد که هر فردی به این بیماری مبتلا شده، ممکن است دوباره نیز مبتلا شود و اگر افرادی که به این بیماری دچار نشده‌اند نیز مبتلا شوند و مردم رعایت نکنند دچار پیک وحشتناکی از بیماری می‌شویم، بنابراین افرادی که تا امروز همراهی کرده‌اند، در استمرار این همراهی با ما بمانند. این ویروس را مهار کرده‌ایم و در خیلی از شهرستان‌ها به نقطه مطلوب می‌رسیم اما همواره این نگرانی برای ما وجود دارد که خدای ناکرده دوباره گرفتار پیک وحشتناک کووید۱۹ شویم.

وزیر بهداشت یادآور شد: خوشبختانه در طرح فاصله‌گذاری هوشمند، کسبه و فعالان اقتصادی با ثبت‌نام در سامانه salamat.gov.ir همراهی بسیار خوبی داشتند و پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه را دریافت و رعایت کردند. امروز همکاران ما در معاونت بهداشت گزارش دادند که خوشبختانه در استان‌ها، بیش از ۸۰ درصد از کسبه و فعالان، پروتکل‌های بهداشتی را به‌خوبی رعایت کردند و درصد کمی رعایت نکرده‌اند که با تذکری که همکاران بهداشت محیطی ما به آن‌ها داده‌اند، رعایت خواهند کرد.

نمکی خاطرنشان کرد: اگر فاصله‌گذاری هوشمند به‌خوبی رعایت شود، حتماً کسب‌وکارها استمرار پیدا خواهد کرد در غیر این صورت ممکن است به شرایط قبل برگردیم و لطمه‌ای که فعالان اقتصادی و مردم از این بابت خواهند خورد، شاید جبران‌ناپذیر باشد. تقاضا دارم که فاصله‌گذاری هوشمند را که از ابداعات ایران بود رعایت کنند تا بتوانیم سلامتی مردم و اقتصاد کشور را حمایت کنیم.

وی در خصوص بازگشایی اماکن زیارتی در کشور گفت: همه ما از عاشقان اهل‌بیت(ع) هستیم و از کودکی در مساجد و با شعائر دینی رشد کرده‌ایم و با این فرهنگ خو گرفته‌ایم. خدمتگزاران نظام سلامت با این اعتقاد و باور که اگر روزی گفتند که “بستن این اماکن و مراکز را توصیه می‌کنیم”، مشتاق هستند که هرچه زودتر، درب این مراکز به‌روی مسلمین به‌ویژه در ماه مبارک رمضان که مسجد، پناهگاهی برای مؤمنان است، باز شود.

وزیر بهداشت بیان کرد: همکاران ما بسیج شده‌اند و دستورالعمل‌هایی را در این زمینه تهیه کرده‌اند و در شهرهایی که در منطقه سفید قرار دارند، نماز جمعه و نماز جماعت را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برگزار کنند. از هیئت امنای مساجد، ائمه جمعه و جماعت که بزرگ‌ترین همراهی را با ما همراهی کردند تا بتوانیم به ‌سلامت مؤمنین و نمازگزاران کمک کنیم، می‌خواهم که راهنمایی و نظارت کنند تا نماز در مساجد این مناطق، با اجرای پروتکل‌ها انجام شود.

نمکی افزود: افرادی که در نماز جمعه و جماعت شرکت می‌کنند، اکثراً افراد بیشتر از ۶۰ سال و افرادی هستند که در سن ریسک قرار دارند گرچه جوانان نیز در این اجتماعات حضور دارند اما ما بیشترین گرفتاری را با جمعیت آسیب‌پذیری داریم که ممکن است به این بیماری گرفتار شوند.

همچنین مطالعه کنید:

پلتفرم‌های مارکت پِلیس برای خریداران کالاهای آنلاین چه سودی دارند؟

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اقتصاد آنلاین، در دنیای آنلاین اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.