صفحه اصلی / اجتماعی / دست خالی میلیون ها دستفروش از یارانه کرونا

محمدرضا محبوب‌فر، عضو انجمن جامعه شناسی ایران در گفت و گو با کسب و کار مطرح کرد:

دست خالی میلیون ها دستفروش از یارانه کرونا

کسب و کار نیوز- به دلیل بحران کرونا و آسیب هایی که به این دلیل متوجه کسب و کارها بخصوص دستفروش ها شده است اعتباری از سوی شهرداری تهران و برخی از سازمان ها مانند کمیته امداد و بنیاد مستضعفان در نظر گرفته شد تا جبران برخی از ضرر و زیان ها شود.

طی این مدت بیماری کرونا کسب و کار آسیب دیده و بسیاری از دستفروشان نیز از کار بیکار شدند که طبق فراخوانی که شهرداری در سالهای ۹۷ و ۹۸ داد این اعتبار تنها به دستفروشانی که در این فراخوان در سامانه ای که به همین مناسبت اعلام شد ثبت نام کردند پرداخت می شود.

به عبارتی تعداد کمی از کل این افراد دستفروش در سامانه شهرداری ثبت نام کردند و بقیه اطلاعاتی ندارند. تعداد این تعداد دستفروشان در تهران رقم بسیار بالایی است و در آمارهای رسمی مشخصات آنها وجود ندارد. بنابراین با توجه به مهاجرت های بی سابقه به شهر تهران، حداقل نزدیک به یک میلیون نفر دستفروش در پایتخت فعالیت دارند و بر اساس پژوهش های میدانی با عنایت به اینکه حاشیه نشین های تهران که کارگران فصلی و روزمزد و مهاجرین هم هستند این رقم رقم بجایی است. البته در ابر بحران کرونا کارگران فصلی، روزمزدها و مهاجرین کا رخود را از دست داده اند و به همین جهت ۱۱ میلیون نفر هستند که بیکار شده اند و به سمت دستفروشی گرایش پیدا کرده اند.

تعداد دستفروشان رقم بسیار بالایی است و شهرداری تهران رقم ناچیزی را برای تعداد اندکی از کل این افراد در نظر گرفته است که دست میلیون ها دستفروش در سراسر کشور خالی ماند. همچنین این اعتبار اندک پاسخگوی نیاز یک ماهه این افراد نیست و باید فکر اساسی در این رابطه شود. همچنین با توجه به ابر بحران کرونا و تحت تأثیر قرار گرفتن وضعیت درآمدی دستفروشان، لزوم تدوین یک قانون که دست‌کم آنان را به‌ عنوان کارگران غیررسمی به رسمیت شناخته و در آمارهای رسمی لحاظ کند، بیش از گذشته احساس می‌شود.

 

همچنین مطالعه کنید:

سید کمیل طیبی

احتمال بازگشت شوک های ارزی

سرمقاله– ریزش قیمت ارز در هفته گذشته از مسیر فاکتور منابع ارزی شکل گرفت. منابع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *