صفحه اصلی / اسلایدر / سهم بالای حمل و نقل عمومی در انتقال کرونا
حریرچی

معاون کل وزارت بهداشت عنوان کرد

سهم بالای حمل و نقل عمومی در انتقال کرونا

کسب و کار نیوز - معاون کل وزارت بهداشت گفت: گرچه ویروس کرونا اقشار مختلف را درگیر ساخته اما شدت بیماری در اقشار ضعیف و فقرا بیشتر است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، ایرج حریرچی، ظهر شنبه در ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران اظهار کرد: گرچه ویروس کرونا اقشار مختلف را درگیر ساخته اما شدت بیماری در قشرهای ضعیف و فقرا بیشتر است و در کشور آمریکا مرگ و میر در سیاه پوستان دو برابر سفید پوستان است.

وی افزود: اثرات اقتصادی نیز بر قشر ضعیف بیشتر است و این افراد در معرض از دست دادن شغل هستند، کشور ما هم با تحریم هم با کرونا مبارزه می‌کند و به دلیل کاهش درآمد نفت نیاز کمک اقشار و سازمان‌های مردم نهاد به افراد ضعیف جامعه مشهود است.

معاون کل وزارت بهداشت، گفت: استفاده از ماسک برای بیماران مبتلا به کرونا و افرادی که از این بیماران نگهداری می‌کنند ضروری است، گرچه استفاده از ماسک برای مردم عادی مفید است ولی سازمان جهانی بهداشت می‌گوید اگر شما فرد سالمی هستید توصیه می‌شود زمانی از ماسک استفاده کنید که از یک فرد مبتلا نگه داری می‌کنید.

حریرچی افزود: بهترین روش نگهداری و مراقبت از دست‌ها شست و شوی ۲۰ ثانیه‌ای با استفاده از آب و صابون است و نیاز نیست از محلول‌های ضدعفونی کننده مادام استفاده کرد چراکه استفاده زیاد این مواد آسیب زا است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: راه‌های جایگزینی که می‌توان برای قرنطیه استفاده کرد؛ شناسایی افراد ناقل، انجام تست‌های تشخیصی، ایزوله و قرنطینه کردن افراد مبتلا و افزایش نیروی اجرایی برای اجرای این طرح‌ها است.

وی گفت: شدت بیماری کرونا و مرگ و میر آن در قشر ضعیف و فقیر جامعه بیشتر است. علت اصلی این مسئله دسترسی کمتر به امکانات بهداشتی و درمانی مناسب است. اثرات اقتصادی کرونا بر اقشار ضعیف بسیار بیشتر از اغنیا است. ایران در حال حاضر هم با تحریم و هم با کرونا مقابله می‌کند. دولت به دلیل کاهش قیمت نفت نیاز به کمک به اقشار ضعیف از طرف خود مردم و خیرین دارد.

حریرچی بیان کرد: علت اصلی مرگ و میر ایرانیان بیماری‌های قلبی عروقی سرطان و دیابت است. اخیراً مراجعات به مراکز بهداشتی و درمانی به علت بیماری‌های غیر کرونا به شدت کاهش پیدا کرده است و علت اصلی آن ترس از کرونا و بسته شدن مراکز خصوصی است. این موضوع باعث پیشرفت انواع بیماری‌ها و امکان کمتر موفقیت درمان در بعضی بیماری‌ها است. لذا قریب به اتفاق مراکز دولتی و وابسته به نهادهای عمومی و اکثر مراکز خصوصی از این هفته و حداکثر اوایل هفته بعد فعالیت معمول خود را با رعایت مسائل حفاظتی انجام خواهند داد. دستورالعمل چگونگی فعالیت مطب‌ها در دوره همه‌گیری کرونا چهارشنبه ابلاغ شده و دستورالعمل جراحی نیز امروز ابلاغ خواهد شد. استفاده از ماسک برای بیماران مبتلا به کرونا و افراد مراقب آنها ضروری است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: مبنای طرح فاصله گذاری اجتماعی هوشمند هم ملاحظات اقتصادی است و هم ملاحظات بیماری و مبتلایان است. در بازگشایی‌ها معیار اولیه بهداشتی و درمانی است و بعد درآمد مردم است. یکی از خصوصیات این طرح ارزیابی مکرر است و به میزان بازگشایی نتیجه‌ها دیده می‌شود و مراحل طرح اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: حمل و نقل عمومی عامل ۲۶.۵ درصد انتقال کرونا در کشور بوده است، مدارس ۱۱.۵ و دانشگاه‌ها ۷ درصد نقش دارند، حمل و نقل عمومی به دلیل اینکه مردم از آن برای ترددها استفاده می‌کند می‌تواند خطرناک باشد، خوشبختانه عوامل شهرداری همکاری کردند و فاصله گذاری‌هایی که در مترو و تاکسی و اتوبوس پیش بینی شده تدابیر خوبی است ولی باز هم باید بررسی کنیم ببینیم این تدابیر کارساز است یا خیر.

همچنین مطالعه کنید:

سید کمیل طیبی

احتمال بازگشت شوک های ارزی

سرمقاله– ریزش قیمت ارز در هفته گذشته از مسیر فاکتور منابع ارزی شکل گرفت. منابع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *