صفحه اصلی / استان ها / ۲۳ مورد مشکوک به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد
۲۳ مورد مشکوک به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

۲۳ مورد مشکوک به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

کسب و کار نیوز :سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: تاکنون ۲۳ مورد مشکوک به کرونا در استان گزارش شده که به بیمارستان شهید جلیل یاسوج انتقال و بستری شدند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, دکتر پرویز یزدان پناه افزود: از این بیماران نمونه آزمایش به تهران ارسال شد که خوشبختانه تاکنون جواب همه آزمایشات منفی بوده است.

وی اظهارکرد: در مجموع ۳۲۰ بیمار با علائمی شبیه علائم کرونا به مراکز درمانی مراجعه کردند که به صورت سرپایی درمان و مرخص شدند اما اکنون ۲۳ مورد مشکوک به کرونا داریم که ۵ مورد آزمایش نیز از این تعداد به تهران ارسال شده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خاطرنشان کرد: در ۱۳ استان کشور موارد قطعی ابتلا به ویروس کرونا گزارش شده و به احتمال زیاد مواردی قطعی در سایر استان‌ها گزارش می شود که در همین راستا حوزه بهداشت و درمان به عنوان خط مقدم سلامت موظف است تمام تلاش خود را در پیش گرفته تا از ورود بیماری پیشگیری و در صورت ورود احتمالی کنترل و درمان آن را در دستور کار خود قرار دهد.

دکتر یزدانپناه با بیان اینکه امکانات لازم جهت مقابله احتمالی با این بیماری تهیه و در مراکز بهداشتی و درمانی استان توزیع شده است، تصریح کرد: این بیماری در دنیا میزان کشندگی کمتری نسبت به سایر بیماری های ویروسی همچون آنفولانزا و سارس و داشته اما دو تا ۱۴ روز در بدن فرد نهفته و می تواند در این مدت ناقل باشد.

وی ادامه داد: این بیماری سرایت پذیری بالایی داشته و آگاهی بخشی برای پیشگیری و رعایت اصول صحیح بهداشتیو بخصوص شستن صحیح دست ها در کنترل این بیماری بسیار موثر است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با اشاره به اینکه بیمارستان شهید جلیل یاسوج به عنوان مرکز درمانی پایلوت و بیمارستان معین کرونا در استان است، عنوان کرد: این بیمارستان با ظرفیت خوب ۲۹۰ تخت به عنوان یک نقطه مثبت در استان تلقی می شود.

یزدانپناه یادآور شد: موارد مشکوک به کرونا در اتاق های مجزای این بیمارستان بستری شدند و خدمات لازم به آنها ارائه می شود.

وی تاکید کرد: در برخی از شهرستان‌های استان نیز مانند دهدشت اورژانس بیمارستان دهدشت به عنوان مرکز تشخیصی بیماران مشکوک به کرونا است که بیمار پس از مراجعه توسط پزشکان عفونی معاینه و پس از تشخیص احتمال ابتلا به کرونا با آمبولانس های ویژه به بیمارستان شهید جلیل منتقل می شوند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با بیان اینکه در شهرستان گچساران نیز کلینیک شفا به عنوان مرکز تشخیص بیماری در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: در سایر شهرستان‌ها نیز افراد با مراجعه به نزدیکترین مراکز مرجع می‌توانند خدمات لازم را دریافت و در صورت مشکوک بودن به بیماری توسط آمبولانس های ویژه و مجهز به یاسوج منتقل شوند.

دکتر یزدان پناه گفت: وسایل حفاظت شخصی در کلینیک‌ها توزیع شده و تمام تلاش خود را به کار گرفتیم که امکانات لازم و تکمیلی را جذب و امکانات حفاظتی جدیدی را در اختیار پرسنل و تیم پزشکی استان قراردهیم .بر همین مبنا دیروز این وسایل تکمیلی در اختیار بیمارستان ها قرار گرفته و کمبود جدی امکانات وجود ندارد.

وی با اشاره به گله مندی مردم استان از کمبود محصولات بهداشتی نظیر ماسک، افزود: محصولات بهداشتی به اندازه کافی در سطح استان وجود داشت ولی پس از اعلام ورود بیماری به ایران مردم اقدام به جمع آوری و انبار مازاد بر نیاز خود نمودند، همچنین برخی مراکز نیز متاسفانه احتکار کرده و محصولات را با قیمت بالاتری به فروش رساندند اما خوشبختانه طی هفته جاری محصولات و وسایل مورد نیاز توسط وزارت بهداشت تهیه و در اختیار که استان ها قرار گرفت.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اظهارکرد: توزیع ماسک برای استان‌ها بر اساس درگیری آنها با بیماری است و ابتدا برای استان هایی که بیماری در آنها تشخیص قطعی داده شده است به صورت رایگان توزیع می‌شود و پس از آن توزیع ماسک در سایر استان ها صورت می پذیرد.

یزدانپناه تصریح کرد: استفاده از ماسک نیازمند آموزش است و همه مردم نیازی به استفاده از ماسک ندارند بلکه در مواردی چون مراجعه به بیمارستان ها و یا قرار گرفتن در معرض بیمار نیازمند رعایت اصول بهداشتی هستند.

وی از توزیع ۶ هزار ماسک قابل شستشو از امروز در استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد و گفت: وسایل ضد عفونی مانند الکل نیز از دیروز توسط کارخانه الکل سازی یاسوج با بسته بندی خاصی تهیه و تولید شده که ادارات مختلف می توانند جهت ضدعفونی کردن مراکز خود به معاونت غذا و دارو مراجعه و الکل مورد نیاز خود را خریداری نمایند.

دکتر یزدانپناه ادامه داد: همچنین ژل ضدعفونی کننده توسط شرکت سینره تولید و از فردا در اختیار مردم استان قرار داده می شود که امید است بتوانیم با همکاری کارخانه های استان نیازهای استان را تامین نماییم.

وی با اشاره به علائم بیماری کرونا تاکید کرد: تب زیر ۴۰ درجه، درد قفسه سینه، تنگی نفس، درد عضلانی و سرفه های خشک از جمله علائم مهم کرونا هستند که به صورت تدریجی بروز می کند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با بیان اینکه این بیماری شباهت بسیار زیادی به بیماری های ویروسی دارد، اظهارکرد: پس از تشخیص علائم، پزشک باید شرح حال بیمار را گرفته و بر حسب علائم و شرح حال تصمیم‌گیری لازم را انجام دهند.

یزدانپناه ضمن تقدیر از تلاش های مجموعه بهداشت و درمان عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی، سازمان تعزیرات و نهاد های نظارتی پایش های خود را به صورت مستمر در دستور کار قرار داده و هرگونه تخلف در خدمت رسانی به مردم را بدون پاسخ نخواهند گذاشت.

وی بیان کرد: هر گونه اطلاع رسانی تنها در اختیار وزارت بهداشت، ریاست و معاونت بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی است و هیچ مقام مسئول و رسانه ای حق اظهار نظرهای تنش زایی که آرامش مردم را برهم بزند در مورد بیماری کرونا و آمار آن را ندارد.

همچنین مطالعه کنید:

مشکلات اصناف از ناپایداری قیمتها در حوزه مواد اولیه

به گزارش کسب و کار نیوز، در شرایط فعلی اصناف با رویه های کار، بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.