صفحه اصلی / ورزشی / جهان ورزش / اسکوچیچ: شرط ادامه کارم صعود به جام جهانی است
اسکوچیچ: شرط ادامه کارم صعود به جام جهانی است

دوست دارم بازیکنان با دل وجان برای تیم ملی بازی کنند

اسکوچیچ: شرط ادامه کارم صعود به جام جهانی است

کسب و کار نیوز:سرمربی تیم ملی فوتبال ایران می گوید تنها مشکلی از زندگی در ایران ترافیک است و کار در اینجا را ترجیح می دهد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ورزش سه, دراگان اسکوچیچ اگرچه در روزهای ابتدایی قبول سرمربیگری تیم ملی ایران انتقادهای زیادی را به متحمل شد، اما حالا یکی از فعال ترین مربیان ملی به حساب می آید. او که در تلاش است همه بازیکنان را زیر نظر داشته باشد، با سفر به کشورهای مختلف با لژیونرها دیدار داشته و البته که لیگ برتر را نیز به صورت دقیق دنبال می کند.

اسکوچیچ در لابه لای انجام امور مربوط به تیم ملی گفت و گویی را با روزنامه «وچرنی لیست» کرواسی انجام داده که طی آن صحبت های جالبی را درباره حضورش در تیم ملی ایران و برخی موضوعات پیرامون آن انجام داده است. این گفت و گو را در ادامه می خوانید:

**چگونه به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شدید؟

من سال‌هاست کارنامه خوبی را در اینجا ارائه دادم اما فکر می‌کنم در درجه اول به دلیل اینکه شناخت خوبی نسبت به فوتبال ایران دارم، کفه ترازو به نفع من بچربد.

**چند سال است که در ایران زندگی می‌کنید؟

۵ سال است که در ایران هستم و در مناطق شمالی و جنوبی ایران به‌سر برده‌ام. قبل از آن در کویت و عربستان سعودی کار کردم و در امارات متحده عربی بازی کردم، خاورمیانه را می‌شناسم. پیشداوری‌ها و ذهنیت‌های بسیاری نسبت به ایرانی‌ها وجود دارد. البته همه این موارد ریشه از نادانی، غیر واقعی و بخشی از آن شایعه‌پراکنی و تبلیغات منفی با انگیزه سیاسی با فشارهای خارجی مرتبط است. ایرانی‌ها مردم بسیار خوبی هستند. در ایران، خودروهایی را مشاهده می‌کنید که در کرواسی خوابش را هم نمی‌بینید، رستوران‌ها مملو از مشتری است. مردم برای خالی شدن میز رستوران صف می‌کشند. در هر نقطه می‌توانید صدای موزیک را بشنوید. فکر می‌کنم مردم دنیا به اندازه کافی ایران را نمی‌شناسند. این موجب تأسف من است زیرا ایران تاریخ غنی دارد. من نزد سفیر کشورمان در تهران بودم. او در خصوص نقاط مشترک کروات‌ها و ایرانی‌ها برایم توضیحات بسیاری داد. من در ایران واقعاً احساس خوبی دارم. ایران عادی‌ترین کشور است.

**پس زندگی در این کشور را دوست دارید؟

من به دور دنیا سفر کرده‌ام اما ایران برای من میهمان‌نوازترین کشوری بوده که من در آن به‌سر برده‌ام. من این را به دلیل اینکه هم اکنون در اینجا هستم نمی‌گویم. مردم (ایران) شما را به راحتی می‌پذیرند. من هیچ مشکلی ندارم در اینجا احساس امنیت بیشتری نسبت به برخی از کشورهای غربی دارم. من به زندگی در اینجا عادت کرده‌ام. تنها مشکل شاید ترافیک است. مثل فوتبال ایران که آن هم تا اندازه‌ای شباهت به ترافیک یا یک هرج و مرج سازمانی دارد.

**از شما به عنوان سرمربی تیم ملی ایران چه انتظاری دارند؟

شرط نخست، راهیابی به مسابقات جام جهانی است. تیم ملی ایران در موقعیت چندان خوبی نیست. زیرا دو مسابقه را قبل از آمدن من باخته است اما امیدوارم همه چیز خوب پیش برود و نتیجه خوبی را کسب کنیم.

**پس سخت مشغول کار شدید؟

البته، زیرا زمان زیادی وجود ندارد. طی دو سه روز، بازی‌های بسیاری را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادم. قبلا تقریباً تصویر واضحی از اوضاع داشتم اما هم اکنون کمی عمیق‌تر به آنالیز پرداختم. زیرا هم اکنون مسئولیت را به من سپرده‌اند. روزانه ۱۲ تا ۱۳ ساعت به تجزیه و تحلیل می‌پردازم و الان تصویر روشنی از اوضاع دارم. این سؤال مطرح است که چه تصمیمی می‌گیریم، توانایی‌ها و ضعف‌های خود را می‌شناسیم و وضعیت را شناسایی کردیم. هم اکنون بر روی راه حل کار می‌کنیم.

**ولی شما از باشگاهی که در رده چهارم لیگ قرار داشت آمده‌اید؟

بله، من مربی صنعت نفت آبادان بودم. باشگاهی که قبلاً در این رده‌بندی نبود و در دیگر باشگاه‌ها هم به بهترین نتیجه در تاریخ آنها رسیدم.

**یک زمانی گفتید که شما اولین فوتبالیستی پس از استقلال کرواسی هستید که در باشگاه‌های خارج بازی کرد؟

من در دوران جنگ سال ۱۹۹۲ رفتم، آن زمان فدراسیون فوتبال یوگسلاوی همچنان پابرجا بود و هر بازیکنی که می‌رفت، می‌توانستند درخواست جبران خسارت بکنند. من به عنوان کروات که دارای خانواده هستم و تمام زندگی‌ام را در آنجا به‌سر بردم، در این خصوص تصمیم نگرفتم که از باشگاه ریهیکا به باشگاه لاس‌پالماس اسپانیا بروم. صبر کردم که اتحادیه فوتبال اروپا UEFA کرواسی را به عنوان عضو جدید به رسمیت بشناسد. نقل و انتقال باشگاهی من اولین مورد بود و نزدیک بود که در این خصوص ناکام شوم. آن زمان برخی اسپانیایی‌ها حتی فکر می‌کردند کرواسی در روسیه است! فکر می‌کنم نقش ورزش به عنوان اینکه کرواسی به عنوان کشوری شناخته شود بسیار بوده است.

**وضعیت فوتبال ما (کرواسی) چگونه است؟ ما استعدادهای زیادی داریم هرچند که سرمایه‌گذاری کافی در زیرساخت‌ها نمی‌کنیم.

هرچند کشور کوچکی هستیم ولی سرزمین فوتبال هستیم. زیرساخت‌ها مشکل اساسی است. فکر می‌کنم که همه امکانات می‌بایست در سطح بالاتری باشد اما مشهود است که خوب کار می‌کنیم. مربیان و بازیکنان خوبی داریم. ساده بگویم ما یک کشور فوتبالی هستیم و این را در خون خود داریم. مهم‌ترین نکته این است دارای شخصیت قوی هستیم که من علاقه دارم آن را به اینجا منتقل کنم تا تیم ملی را بیشتر درک کنیم و با دل و جان برای آن مبارزه کنیم. من دوست دارم این روحیه را به بازیکنان ایرانی منتقل کنم همانند کروات‌هایی که برای تیم ملی‌شان بازی می‌کنند، بازی کنند.

**وقتی بین تیم ملی ما (کرواسی) و تیم ملی آنها (ایران) مقایسه می‌کنیم، آیا آنها کیفیت بالاتری دارند؟

فوتبال ایرانی‌ها کیفیت دارد. تیم ملی ایران بهترین تیم در رده‌بندی میان تیم‌های آسیایی است. در بازی‌های جام جهانی شرکت کردند. ایران دارای چشم‌انداز خوبی است. مردم فوتبال‌دوست هستند ولی نیاز به کار دارند. می‌توان در اینجا خیلی کار کرد.

**آیا با آقای زلاتکو دالیچ (مربی تیم ملی کرواسی) در تماس هستید؟

ما در مقابل همدیگر بازی می‌کردیم و خوب همدیگر را می‌شناسیم اما در تماس نیستیم. از او و تیم ملی حمایت می‌کنم.

**آیا امروزه، لوکا مودریچ در جهان شناخته‌شده‌تر از شوکر و بوبان است؟

مودریچ یکی از شناخته‌شده‌ترین افراد در کرواسی است. نیازی به صحبت از رئال مادرید نیست که این تیم چقدر بزرگ است. یقین دارم که به اعتبار کشور ما کمک می‌کند، همیشه می‌گویم ورزش خدمت بزرگی به اسپانیا کرده است.

**در صورتی که دعوتی برای مربیگری از دینامو، هایدوک، ریه‌یکا دریافت کنید، آیا حاضرید به کرواسی باز گردید؟

من دو بار مربی ریه‌یکا بودم و هرگز نباید گفت نه اما در حال حاضر خودم را در فوتبال کرواسی نمی‌بینم. یک روز شاید برگردم. من با توجه به تجربه‌ای که کسب کرده‌ام البته خواستار یک موقعیت در ریه‌یکا هستم. من باشگاه ریهیکا را دوست دارم، من با آن بزرگ شده‌ام و تا چند وقت دیگر خودم را در موقعیت جدیدی در ریه‌یکا می‌بینم اما آن روز هنوز خیلی خیلی دور است. انسان همیشه تلاش می‌کند بهتر باشد. من خودم را با کسی مقایسه نمی‌کنم بلکه خودم را با گذشته خود مقایسه می‌کنم. هدف من این است هر روز بهتر از روز قبل باشم. بالاترین ارزش و کیفیت هر انسانی این است که تغییر کند. من سعی می‌کنم خود را تغییر دهم و روی خودم کار می‌کنم و دارای انگیزه بسیاری هستم.

همچنین مطالعه کنید:

مالیات بر عایدی سرمایه از کی اجرا می‌شود؟

به گزارش کسب و کار نیوز ، عایدی سرمایه به میزان افزایش ارزش قیمت فروش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.