صفحه اصلی / اقتصادی / بورس / بازدهی ۱۵۸ درصدی آیفکس نسبت به ابتدای سال

بازار فرابورس به رشد خود ادامه داد

بازدهی ۱۵۸ درصدی آیفکس نسبت به ابتدای سال

کسب و کار نیوز - شاخص کل فرابورس ایران با رشد 2.8 درصدی نسبت به ابتدای هفته، در پله 5815 واحد ایستاد. به این ترتیب بازدهی شاخص کل از ابتدای سال به 158 درصد رسید.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، در هفته منتهی به ۲۵ بهمن ۱۳۹۸، شاخص کل فرابورس با رشد ۲٫۸ درصدی به پله ۵۸۱۵ واحد رسید و ارزش بازار نیز در همین مدت با عبور از ۶ میلیون و ۲۱۱ هزار میلیارد ریال، ضمن ثبت رشد ۲٫۷ درصدی نسبت به ابتدای هفته، رکوردهای قبلی را جابجا کرد.

 روند صعودی شاخص کل فرابورس و ارزش بازار در حالی در این هفته رقم خورد که بررسی آمار جزئی‌تر معاملات از افت ارزش، حجم و تعداد معاملات در این هفته حکایت دارند. بر این اساس ارزش معاملات با کاهش ۲۴ درصدی نسبت به هفته منتهی به ۱۸ بهمن‌ماه، رقمی در حدود ۹۷ هزار میلیارد ریال را ثبت کرد. حجم معاملات نیز با افتی مختصر نسبت به هفته قبل، میزبانی از دادوستد ۱۳ میلیارد و ۳۲۸ میلیون ورقه بهادار را نشان می‌دهد. همچنین تعداد معاملات نیز ۲ درصد کاهش داشت و با ۳ میلیون و ۲۸۹ هزار دفعه معامله، کار خود را پایان داد. لازم به ذکر است این هفته یک روز معاملاتی کمتر از هفته پیشین خود داشت.

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم بازارهای مختلف فرابورس اما شرایط متفاوتی در شاخصه‌هایی چون ارزش، حجم و تعداد معاملات داشتند و جداول مربوط به این آمار مملو از اعدادی سبز و قرمز بود. بررسی بازارهای مختلف فرابورس بر اساس ارزش معاملات از پیشتازی بازار دوم حکایت دارد و این در حالی است که این بازار به رغم قرار گرفتن در رتبه اول، نسبت به هفته گذشته افت ۱۱ درصدی داشته است. ارزش معاملات این بازار در این هفته بالغ بر ۴۲ هزار میلیارد ریال بود. اما در رتبه دوم این رده‌بندی بازار پایه فرابورس قرار دارد که با رشد ناچیز ۱۴ صدم درصدی نسبت به هفته گذشته، میزبان معاملاتی به ارزش ۳۰ هزار میلیارد ریال بوده است. بازار ابزارهای نوین مالی نیز با معاملاتی به ارزش حدود ۱۴ هزار میلیارد ریال در رتبه سوم جای گرفت.

اما در رتبه‌بندی بازارها بر اساس حجم معاملات شاهد جابجایی بازار پایه و بازار دوم فرابورس هستیم و بر این اساس، بازار پایه با اختلاف اندک در پله نخست قرار گرفت. هر دوی این دو بازارها با وجود یک روز تعطیلی در میانه هفته، در حجم معاملات نسبت به هفته قبل آماری صعودی را ثبت کردند و بازار پایه با میزبانی از ۵ میلیون و ۹۶۱ هزار ورقه معامله و بازار دوم با ۵ میلیون و ۸۱۵ هزار ورقه معامله، کار خود را پایان دادند.

برای اطلاعات بیشتر به بخش گزارش‌های آماری سایت فرابورس ایران مراجعه کنید.

مهمترین رویدادهای فرابورس

در این هفته چهاردهمین عرضه اولیه فرابورس ایران در سال جاری با موفقیت انجام شد و بر این اساس، ۵ درصد از سهام شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان، معادل ۵۰۰ میلیون سهم با نماد «ومهان» در بازار دوم به روش ثبت سفارش به فروش رسید.

همچنین در این هفته پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه ۱۰ درصد تأدیه در روز سوم به اتمام رسید. حداقل میزان سرمایه‌گذاری در صندوق فیروزه یک میلیارد ریال بود که در مرحله اول ۱۰ درصد از آن پرداخت شد و مابقی تا ۳۰ ماه تأدیه خواهد شد. از طرفی تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل پذیره‌نویسی این صندوق ۱۵۰ هزار واحد و قیمت مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری، یک میلیون ریال در نظر گرفته شده بود که در نخستین روز از مهلت شش روزه تعداد ۱۴ هزار واحد، در دومین روز ۸۶ هزار واحد و در روز سوم سایر ۵۰ هزار واحد به فروش رسید.

امضای تفاهم‌نامه میان فرابورس ایران و دانشگاه صنایع و معادن ایران نیز از جمله مهمترین اتفاقات مهم این هفته فرابورس بود. بر اساس این تفاهم‌نامه مشترک، دسترسی به اهدافی نظیر انتقال فناوری موفقیت‌آمیز در راستای رسیدن به توسعه اشتغال پایدار، کمک به شکل‌گیری، انسجام و تقویت حلقه‌های زنجیره ایده تا تولید و صادارت، تسهیل ورود و استفاده از فناوری و نوآوری‌های داخلی در صنایع و بنگاه‌های اقتصادی و ارتقای سطح سواد مالی عمومی در دستور کار دو طرف قرار خواهد گرفت.

همچنین مطالعه کنید:

آخرین آمار خانه‌های مسکن مهر ساخته شده و در حال تکمیل

به گزارش کسب و کار نیوز، مسکن از جمله موارد پرتقاضایی است که در سبد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.