صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / وضعیت سوخت کارخانه‌های سیمان در زمستان
وضعیت سوخت کارخانه‌های سیمان در زمستان

وضعیت سوخت کارخانه‌های سیمان در زمستان

کسب و کار نیوز:عضو انجمن صنفی کارفرمایان سیمان در پی مشکلات گازرسانی به صنایع در فصل زمستان اعلام کرد: در زمستان با افزایش مصرف گاز، برای جلوگیری از ایجاد اختلال در گازرسانی منازل، کارخانه سیمان آبیک برخی کوره‌های خود را خاموش می‌کند. تنها تعداد کمی از کارخانه‌های سیمان آن هم با مجوز وزارت صنعت از مازوت استفاده می‌کنند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, در یک ماه اخیر  مصرف گاز در کشور رکورد زده و به ۶۰۰ میلیون متر مکعب در روز رسیده است. این موضوع روند گازرسانی به نیروگاه‌ها و صنایع را دچار مشکل کرده است. در این شرایط به گفته رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، کارخانه‌های سیمان در زمان اوج مصرف گاز برای تامین سوخت خود دچار مشکل می‌شوند. هر سال در مقاطعی که مصرف گاز خانگی افزایش پیدا می‌کند، گاز تعدادی از واحدهای تولیدی که عمدتا شامل کارخانه‌های سیمان هستند، قطع یا محدود می‌شود؛ بنابراین این واحدها نیز از سوخت جایگزین یعنی گازوئیل یا مازوت استفاده می‌کنند.

در این رابطه علی‌اصغر گرشاسبی، مدیرعامل کارخانه سیمان آبیک و عضو انجمن صنفی کارفرمایان سیمان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در طول هر سال در فصل تابستان به دلیل مصرف بالای برق  و در زمستان به دلیل مصرف بالای گاز به سبب انکه گازرسانی و برق‌رسانی به منازل دچار اختلال نشود، برخی کوره‌های خود را خاموش می‌کنیم.

وی افزود: فقط تعداد محدودی کارخانه سیمان در این فصل برای جبران سوخت مورد نیاز خود از گازوئیل یا مازوت استفاده می‌کنند که آن‌ها نیز با مجوز از  وزارت صنعت، معدن و تجارت این کار را انجام می‌دهند.

گرشاسبی در رابطه با آلایندگی‌ کارخانه‌های سیمان گفت: ابتدا باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که ذات این صنعت از خاک است؛ با این حال در دهه اخیر صنعت سیمان شاهد موفقیت‌های چشمگیری در حفاظت از محیط زیست بوده‌ است. آنچه امروزه تحت عنوان آلایندگی صنعت سیمان مطرح می شود بیشتر معطوف به گرد و غبار است.

این عضو انجمن صنفی کارفرمایاین سیمان با بیان این که تمام خروجی‌های صنایع سیمانی مجهز به دستگاه آنلاین اندازه‌گیری هستند، تاکید کرد: تجهیزات نصب شده در خروجی‌های این صنعت، میزان آلایندگی‌ها و گرد و غبار را به صورت آنلاین به سازمان ملی استاندارد ایران مخابره می‌کند. پس از کنترل و پایش اطلاعات در صورتی که مشکلی ایجاد شود یا از سطح آلایندگی از حد مجاز افزایش یابد، سازمان های مربوطه بر اساس قوانین رفتار می‌کنند.

همچنین مطالعه کنید:

عوارض خروج از کشور همچنان می‌تازد

به گزارش کسب و کار نیوز، پیش‌بینی دولت از محل عوارض خروج از کشور برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.