صفحه اصلی / اقتصادی / بورس / تحقق ۵ مورد سرمایه‌گذاری توسط صندوق فیروزه طی یکسال

زیر و بم هشتمین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فرابورسی بررسی شد

تحقق ۵ مورد سرمایه‌گذاری توسط صندوق فیروزه طی یکسال

کسب و کار نیوز - صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه با نماد «ونچر» از امروز پذیره‌نویسی 500 هزار واحد خود را در بازار ابزارهای نوین مالی آغاز کرد. میزان تعهد موسسان در این صندوق 70 درصد است و دوره فعالیت صندوق 7 سال خواهد بود.

به گزارش کسب و کار نیوز، همزمان با آغاز پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق جسورانه فیروزه در فرابورس، نشست خبری این رویداد نیز به عنوان هفتادمین نشست «یک دیدار، یک عرضه» با حضور مدیرعامل گروه مالی فیروزه، عضو هیات‌مدیره گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران، رئیس هیات‌مدیره کارگزاری فیروزه آسیا و خبرنگاران برگزار شد.

صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه با نماد «ونچر» از امروز پذیره‌نویسی ۵۰۰ هزار واحد خود را در بازار ابزارهای نوین مالی آغاز کرد. میزان تعهد موسسان در این صندوق ۷۰ درصد است و دوره فعالیت صندوق ۷ سال خواهد بود.

رادمان ربیعی عضو هیات‌مدیره شرکت گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران و مدیر واحد سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه در زمینه معرفی این شرکت گفت: گـروه تـوسـعه مـالی فیروزه در سـال ۱۳۸۴ کار خود را بـا تاسیس دو دفـتر در تهـران و لـندن آغاز کرد تا به ارائه خدمات مشاوره مالی مشغول شود.

به گفته ربیعی، تأسیس اولین بنگاه سرمایه‌گذاری جسورانه در ایران، انتشار اولین اوراق برای یک شرکت بخش خصوصی، راه‌اندازی اولین صندوق ETF شاخصی کشور، تجربه تملیک و مدیریت گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران و راه‌اندازی اولین صندوق پروژه در کشور از جمله فعالیت‌های شاخص گروه توسعه مالی فیروزه به شمار می‌رود.

او در ادامه افزود: گـروه فیروزه طی این سال‌ها تلاش کرده درM&A و خـدمـات مـشاوره مـالی، ارائـه خـدمـات مـعامـله‌گـری بـرای‌ سرمایه‌گذاران خـارجی فـعال در بـورس تهـران، ارائـه گـزارش‌های تحـلیلی سـهام و مـدیریت دارایی و سـرمـایه‌گذاری در حـوزه تکنولوژی فعال باشد و همچنین توانسته مـدیریت بیش از ۷۵ درصـد از سـرمـایه‌گذاری خـارجی جـذب‌شـده در بـورس تهـران را برعهده بگیرد.

ربیعی با اشاره به گسترش دامنه فعالیت‌های این شرکت و روند رو به رشد آن گفت: در حـال حـاضـر گـروه فیروزه بـا در اختیار داشـتن بیش از ۱۸۰ کارمـند متشکل از مـتخصصان علوم مدیریت، مالی بین‌الملل، اقتصاد و فناوری اطلاعات در حال فعالیت است و در تلاش هستیم با سابقه‌ای که در اقتصاد دیجیتال داریم بتوانیم در سال‌های آینده حضور موثرتری در این عرصه داشته باشیم.

مدیر دپارتمان سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه، مدیریت ۷۵ درصد سرمایه‌گذاری خارجی در بازار بورس تهران، در اختیار داشتن یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تومان سرمایه تحت مدیریت، مدیریت ۶ صندوق سرمایه‌گذاری، تأسیس ۶ استارت‌آپ و تملیک ۱۰ شرکت را از جمله مهم‌ترین دستاوردهای گروه مالی فیروزه دانست.

او درباره تجربه تملیک و مدیریت بهینه گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران خاطرنشان کرد: شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران در سال ۱۳۷۵ با سرمایه اولیه ۳۵۲ میلیارد ریال پذیره‌نویسی عمومی شد. سهامداران عمده این شرکت ۵۰ موسسه اقتصادی کشور (از جمله ۴ بانک بزرگ) و ۲۹۰ هزار سهامدار خرد بودند. در کمتر از ۳ سـال بـا نماد «وتـوصـا» در بـورس اوراق بـهادار پـذیرش شـد و بـلوک سـهام مـدیـریـتی شـرکـت تـوسـط بـخش خـصوصی در سـال ۱۳۹۰ خریداری شد. از زمـان مـالکیت بـخش خـصوصی، گـروه بـا ثـبت رشـد ۱۶۹ درصـدی سـود خـالـص، بـه عـنوان یکی از نـمونـه‌هـای مـوفـق خـصوصی‌سـازی شـناخـته می‌شود.

این عضو هیات‌مدیره شرکت گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران، چشم‌انداز صنعت تکنولوژی در ایران را بسیار روشن توصیف کرد و افزود: با توجه به اقبال این صنعت در ایران و انـباشـت دانـش در زمینه سـرمـایه‌گذاری و مـشاوره بـه اسـتارت‌‌آپ‌هـا، در راستای تداوم سرمایه‌گذاری‌های آتی در اواخـر سـال ۱۳۹۶ واحد سرمایه‌گذاری جسورانه را در گروه ایجاد و پس از آن اقدام به تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه کردیم.

او با برشمردن مزایای تاسیس این واحد تصریح کرد: تشکیل شبکه وسیع از کارآفرینان و مدیران استارتاپی، تدوین چارچوب‌های بهینه قراردادی و مدل‌های سرمایه‌گذاری، ایجاد زیرساخت گزارش‌دهی و مدیریت پرتفوی استاندارد، حضور فعال در فضای استارتاپی و پایش زیست‌بوم، تعامل با بازیگران مطرح صنعت سرمایه‌گذاری جسورانه و نظارت مستمر و مشارکت در مدیریت شرکت‌های پرتفو از جمله مزیت‌های ایجاد واحدی متمرکز روی سرمایه‌گذاری جسورانه است.

ربیعی در ادامه عنوان کرد که بیش از ۱۰۰ فرصت مورد ارزیابی قرار گرفته است، ۱۴ مورد بررسی عمیق و تحلیل سرمایه‌گذاری ، ۵ مورد سرمایه‌گذاری و ۵ مورد فرصت محتمل به سرمایه‌گذاری از جمله عملکرد یکسال اخیر دپارتمان سرمایه‌گذاری‌های جسورانه این واحد محسوب می‌شود.

مدیر واحد سرمایه‌گذاری‌های جسورانه فیروزه درباره استراتژی سرمایه‌گذاری صندوق جسورانه و کانال‌های تشخیص و دسترسی به فرصت‌های سرمایه‌گذاری گفت: ما از روش‌ها و راهبردهای متعددی برای یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنیم که فعالیت‌های بازاریابی، حضور در رویدادها، اسپانسری، دیدار با گروه‌ها و فعالان، ایمیل‌ها و تماس‌های دریافتی از جمله مهم‌ترین راهکارهای اصلی‌مان هستند.

به گفته ربیعی، شاخصه‌های استارتاپ‌های مورد پذیرش برای فرآیند بررسی شامل میزان سرمایه‌گذاری، حوزه، فرهنگ کاری، نرخ بازده مورد انتظار، همخوانی روحیه کاری پیش از سرمایه‌گذاری، پتانسیل، مدل کسب‌وکار، تیم، بازار، عملکرد و خلق ارزش اقتصادی است.

عضو هیات‌مدیره شرکت گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران در ادامه افزود: استارتاپ‌هایی که برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شوند باید پیش از سرمایه‌گذاری صلاحیت‌های از جمله وسواس در مشتری‌مداری، قدرت تصمیم‌گیری، پیگیری مدل‌های جهانی، تمرکز روی محصول و تعالی‌جویی را دارا باشند.

او تصریح کرد که تجربه گروه توسعه مالی فیروزه در سرمایه‌گذاری‌های جسورانه و خدمات مشاوره به استارتاپ‌ها با سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌هایی مانند شیپور، الوپیک، آواتک، بالکا، داستان من و … و نیز ارائه مشاوره به تحفیفان، اسنپ، شیپور، جیبیت و… متبلور شده است.

ربیعی در پایان گفت که سرمایه‌گذاران با سرمایه‌گذاری در صندوق جسورانه فیروزه به بهترین فرصت‌های استارتاپی و تکنولوژیکی با پتانسیل رشد بالا و سود سرمایه‌ای از طریق ایجاد ارزش افزوده دسترسی دارند و تنوع در سرمایه‌گذاری در مقایسه با سرمایه‌گذاری‌های معمول در سهام و اوراق با درآمد ثابت و همچنین حمایت از کارآفرینان، ایجاد شغل، نوآوری، ایجاد کسب‌وکارهای جدید و رشد اقتصادی از جمله بزرگ‌ترین مزیت‌های این سرمایه‌گذاری است.

همچنین مطالعه کنید:

مشکلات اصناف از ناپایداری قیمتها در حوزه مواد اولیه

به گزارش کسب و کار نیوز، در شرایط فعلی اصناف با رویه های کار، بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.