صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / همه برنامه های بغداد برای کاهش وابستگی به واردات گاز

همه برنامه های بغداد برای کاهش وابستگی به واردات گاز

کسب و کار نیوز - معافیت عراق برای واردات گاز از ایران موقتی بوده و این کشور تحت فشار زیادی از طرف آمریکا برای آغاز توسعه ذخایر داخلی گاز است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم به نقل از پترولیوم ایکانامیست، عراق همچنان مقادیر بالایی گاز از ایران وارد می کند که یک استثنای نادر در طرح فشار حداکثری کاخ‌سفید بر تجارت بین الملل ایران است. معافیت عراق برای واردات گاز از ایران نشان دهنده وابستگی این کشور به گاز ایران برای تولید برق و کاهش کمبود آن است که باعث ناآرامی‌های عمومی در عراق می شود.

این معافیت موقتی بوده و عراق تحت فشار زیادی از طرف آمریکا برای آغاز توسعه ذخایر داخلی گاز است. عراق دهه هاست با تقویت سریع تولید نفت خام، از این بخش از صنعت خود غفلت کرده است.

فشار بر بغداد برای کار بر روی ذخایر گاز داخلی به تازگی به خاطر بالا گرفتن درگیری ها بین ایران و آمریکا افزایش یافته است. بنابراین علی رغم آشفتگی هایی که دولت عراق را پس از چهار ماه اعتراضات گسترده عمومی فرا گرفته است، مجلس این کشور در بیست و سوم ژانویه ۶ مجوز اکتشاف، حفاری و بهره برداری گاز را اعطا کرد. این مجوزها حدود دو سال پیش به طور موقت برای مناطقی در طول مرزهای ایران و کویت تقسیم بندی شده بود.

تولید از این میادین احتمالاً روزانه ۷۵۰ متر مکعب گاز طی سه سال خواهد بود. واردات گاز از ایران در حال حاضر حدود یک میلیارد فوت مکعب در روز است، در حالی که برق هم مستقیماً در مرز عرضه می شود.

شرکت کرسنت پترولیوم، شعبه ای از شرکت دانا گس در شارجه، که پس از بیش از یک دهه تولید گاز در منطقه نیمه مستقل کردستان در شمال عراق، تجربه ای طولانی از سیاست ها و امنیت بی ثبات عراق دارد، برنده اصلی بود و احتمالاًً منبع اصلی امیدهای بغداد است. سه مجوز به این شرکت اعطا شد. یک شرکت از چین و یک شرکت آمریکایی هم سه مجوز دیگر را بردند.

بعد از یک آغاز آهسته پس از سرنگونی داعش در عراق، تولید از میادین رمیله، قرنه غرب۱ و زبیر توسط شرکت گاز بصره با مشارکت شرکت دولتی گاز جنوبی، شرکت شل و شرکت میتسوبیشی ژاپن در اواخر ۲۰۱۸ به یک میلیارد فوت مکعب رسید.

پروژه های جدید تر رد پای آمریکایی دارند. شرکت نفت و گاز آمریکایی بیکر هیوز در آوریل ۲۰۱۸ قراردادی برای ساخت و تأمین مالی یک پالایشگاه با ظرفیت تولید ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز از میادین گازی نصیریه و غراف در جنوب شرقی استان ذی قار عراق بست. در ماه جولای سال گذشته شرکت هانیول آمریکا  یادداشت تفاهمی با شرکت دولتی گاز جنوب عراق برای توسعه یک پالایشگاه در رتاوی با ظرفیت پالایش روزانه ۶۰۰ میلیون فوت مکعب گاز امضا کرد. گاز این پالایشگاه از میادین نفتی لوهای، مجنون، صباح، طوبی قرنی غرب می آید.

همچنین مطالعه کنید:

مشکلات اصناف از ناپایداری قیمتها در حوزه مواد اولیه

به گزارش کسب و کار نیوز، در شرایط فعلی اصناف با رویه های کار، بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.