صفحه اصلی / سرخط خبرها / افزایش اختیارات اقتصادی استان‌ها ۶۰ درصد مشکلاتشان را رفع می‌کند

استاندار مرکزی گفت

افزایش اختیارات اقتصادی استان‌ها ۶۰ درصد مشکلاتشان را رفع می‌کند

کسب و کار نیوز - استاندار مرکزی گفت: با افزایش اختیارات اقتصادی استان ها می توان ۶۰ درصد مشکلات موجود در استان ها را رفع کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، سید علی آقازاده صبح پنجشنبه ۱۷ بهمن ماه در آیین افتتاح ساختمان جدید اتاق بازرگانی اراک با اشاره به ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی بیان کرد: در دهه فجر انقلاب اسلامی در استان مرکزی بیش از ۳۸۰۰ میلیارد تومان پروژه در حوزه های اقتصادی، عمرانی و زیرساختی افتتاح می شود که این رقم نسبت به دهه فجر سال گذشته ۱۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه این افزایش ۱۳۰۰ میلیارد تومانی حاصل تلاش فعالان اقتصادی استان است، گفت: امسال با وجود آنکه تعهد استان مرکزی در امر اشتغالزایی ۱۲ هزار فرصت شغلی بوده است، اما تاکنون ۱۳ هزار شغل تعریف و ایجاد شده است که احتمال می دهیم تا پایان سال به ۲۰ هزار شغل برسد.

استاندار مرکزی صادرات غیرنفتی استان مرکزی در سال گذشته را یک میلیارد و ۱۳ میلیون دلار عنوان کرد و با بیان اینکه این میزان صادرات در تاریخ اقتصادی استان مانند نداشته است و افزود: سال ۹۸ سال بسیار سختی بود و این سختی برای فعالان اقتصادی بیشتر هم بود، اما فعالیت های بسیاری صورت گرفت تا این موفقیت ها در سال تحریم بیشتر باشد.

وی تصریح کرد: در طول یک سال اخیر با تلاش بسیار بخشی از صنایع تعطیل احیا شده و به عرصه تولید بازگشتند. در ساوه کارخانه مقره سازی که در ۱.۵ سال گذشته بیش از ۱۴ ماه معوقه حقوقی به پرسنل خود داشت، با تلاش سرمایه گذار، مجموعه دولت و استان امروز در کنار تولید و افزایش پرسنل خود از نظر پرداخت حقوق به روز است و محصول قابل عرضه به داخل و خارج از کشور تولید می کند.

آقازاده با بیان اینکه بیش از ۱۰ تا ۱۲ صنعت راکد استان مرکزی طی یک سال اخیر به عرصه تولید بازگشته اند، افزود: کارخانه آونگان به همت نماینده ولی فقیه در استان و فعالان اقتصادی فعال شد، این صنعت امروز با ۲۲۰ کارگر در حال تولید است و در حالی که در ۸ ماه اخیر چیزی حدود ۵ میلیارد تومان به کارگران بدهکار بود، امروز مجددا احیا شده و در شرایط ایده آل قرار دارد، همچنین کارخانه نخ خمین که در واقع مادر صنعت در این شهرستان است و روزی با هزار پرسنل جزو بزرگترین کارخانه های استان مرکزی به شمار می رفت، در مقطعی در اختیار بانک ها قررار گرفت ولی با حضور بهره بردار جدید امروز ۲۰۰ نفر پرسنل دارد و ظرف ۲ تا ۳ سال آینده با برنامه ریزی درست به دوران رشد باز می گردد.

وی اظهار کرد: به رغم همه سختی ها امروز به همت فعالان اقتصادی سختی ها را تقریبا پشت سر گذاشته ایم و اگر بخواهیم همین روند خوبی که دولت تدبیر و امید در پیش گرفته است را ادامه دهیم که انصافا با وجود همه مشکلات، دوران برجام و خروج از برجام بهترین دوران طی ۱۵ سال اخیر بوده است، لازم است که اختیارات اقتصادی استان ها افزایش یابد و قطعا با این تصمیم بیش از ۶۰ درصد مشکلات که امروز در حوزه خدمات، کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت وجود دارد به راحتی رفع خواهد شد و رشد سرمایه گذاری رقم می خورد البته تحقق این پیشنهاد نیاز کار کارشناسی است اما می توان با افزایش اختیارات در شرایط موجود مشکلات را در داخل استان ها حل کرد.

به گزارش ایسنا، در این آیین از فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی و استان مرکزی تجلیل شد.

همچنین مطالعه کنید:

عوارض خروج از کشور همچنان می‌تازد

به گزارش کسب و کار نیوز، پیش‌بینی دولت از محل عوارض خروج از کشور برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.