صفحه اصلی / سیاسی / بین الملل / اروپا نگران امنیت خودش است

یک کارشناس مسایل بین‌الملل:

اروپا نگران امنیت خودش است

کسب و کار نیوز - یک کارشناس مسایل بین‌الملل با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در نماز جمعه تهران درباره مذاکره با اروپایی‌ها گفت: شاید سخنان رهبری، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا را برای سفر به ایران و دیدار با مقامات کشورمان ترغیب کرده باشد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، جلال ساداتیان گفت: اروپا نگران از بین رفتن برجام است. برای اروپایی‌ها تامین امنیت منطقه‌شان و نیز امنیت انرژی تحت تاثیر برجام بسیار حایز اهمیت است. در مقطعی که داعش فعال بود شاهد حملات تروریستی زیادی در پایتخت‌های اروپایی بودیم از این رو به لحاظ فیزیکی اروپا نگران امنیت خود و تشدید تنش در منطقه است.

وی افزود: اروپا همواره به دنبال حفظ برجام بوده است اما از آنجایی که نتوانستند آمریکا را از خروج برجام منصرف کنند و خودشان هم به تعهداتشان پایبند نبودند سعی کردند ایران را در این روند به ماندن در برجام و اجرای آن راضی کنند. امروز برای همه ثابت شده است که اروپایی‌ها جرات و جسارت ایستادگی مقابل آمریکا و تهدیداتش را نداشتند. آمریکا هم از ضعف آنها استفاده کرد و بعد از خروج از برجام شرکت‌های بزرگ اروپایی که با توافق هسته‌ای به ایران آمده بودند را تهدید کرد ۲۵ درصد تعرفه برای صادراتشان به آمریکا وضع می‌کند که این اقدام باعث می‌شد آنها حوزه رقابت‌شان را از دست بدهند.

این کارشناس مسایل بین الملل با بیان این‌که سفر جوزپ بوررل به ایران در این راستا است که ایران را هم‌چنان به ماندن در برجام و اجرای تعهداتش راضی‌ کند افزود: احتمالا پیشنهادات و امتیازاتی هم ارایه خواهند کرد اما بعید می‌دانم این سطح از تعامل برای ایران قابل قبول باشد. از طرفی آنچه آمریکا به دنبال آن است تا ایران انجام دهد از جمله این‌که ایران نفوذش در منطقه را به طور کامل کنار بگذارد یا از موشک‌هایش استفاده نکند مورد پذیرش ایران قرار نخواهد گرفت.

وی با اشاره به راه‌اندازی کانال مالی مشترک ایران و سوییس برای انتقال کالاهای بشردوستانه با حمایت آمریکا گفت: این اقدام آمریکا این پیام را به اتحادیه اروپا داد که تا آمریکا نخواهد آنها نمی‌توانند اقدامی در این زمینه انجام دهند. این در حالی است که تلاش اروپایی ها در رابطه با اینستکس تا کنون راه به جایی نبرده است. در عین حال این که اروپایی‌ها نتوانستند در قالب اتحادیه اروپا حتی نسبت به نقل و انتقال مالی برای کالاهای بشردوستانه اقدام کنند ناامیدکننده است.

ساداتیان با اشاره به سفر رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران اظهار کرد: جوزپ بوررل در این راستا به ایران سفر داشت که اعلام کند ادامه دهنده مسیر رییس پیشین سیاست خارجی اروپا در بحث برجام است و به استمرار و پایداری این توافق علاقه‌مند هستند و از سویی از ایران می‌خواهد که به اجرای برجام پایبند بماند. در عین حال خیلی برای این سفر و نتایج آن موفقیتی نمی‌بینم.

این کارشناس مسایل بین‌الملل با اشاره به اظهارات مقام معظم رهبری در نمازجمعه اخیر تهران مبنی بر این‌که با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم اما با اروپا مشکلی نیست هر چند که به آنها اعتماد نداریم گفت: شاید این سخنان رهبری رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و در مجموع رهبران اروپایی را ترغیب و تشویق کرده است که به ایران بیایند و از نزدیک با مقامات کشورمان مذاکراتی داشته باشند.

همچنین مطالعه کنید:

عوارض خروج از کشور همچنان می‌تازد

به گزارش کسب و کار نیوز، پیش‌بینی دولت از محل عوارض خروج از کشور برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.