صفحه اصلی / اقتصادی / بانک / بانک‌های مرکزی جهان برای ایجاد رمزارز انحصاری ائتلاف کردند

بانک‌های مرکزی جهان برای ایجاد رمزارز انحصاری ائتلاف کردند

کسب و کار نیوز - گروهی از پرنفوذترین بانک‌های مرکزی جهان به منظور همفکری در خصوص راه‌اندازی ارز مجازی انحصاری کشورهای خود اقدام به همفکری و اشتراک تخصص‌ها و تجربیات ائتلاف تشکیل دادند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایبِنا، بانک‌های مرکزی کانادا، انگلیس، ژاپن، سوئد (the Sveriges Riksbank) و سوئیس به همراه بانک مرکزی اروپا (ECB) و همچنین بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS) قصد دارند تا به منظور ارزیابی احتمال استفاده از رمزارز ملی یا بانک مرکزی (CBDC) در کشورهای مطبوع‌شان، تجریبات خود را به اشتراک گذاشته و همفکری کنند.
بر اساس گزارش پایگاه اجلاس جهانی حکمرانی این گروه جدید موضوعاتی همچون موارد استفاده از رمزارز شامل حوزه های اقتصادی، کابردی و گزینه های طراحی فنی همچون تعامل پذیری فرامرزی و همچنین به اشتراک گذاری دانش مرتبط با فناوری های نوظهور را مورد بررسی قرار خواهند داد.

ریاست این گروه را «جاناتان کانلیف» قائم مقام بانک مرکزی انگلیس و «بنوآ کوره» یکی از اعضای اجرایی اسبق بانک مرکزی اروپا و رییس تازه منصوب شده بنیاد نوآوری BIS برعهده دارند.
بنیاد نوآوری BIS در سال ۲۰۱۹ و به منظور تشویق بانک های مرکزی جهت همکاری در زمینه فناوری های نوین مالی تاسیس شد و در سه منطقه سوئیس، هنگ کنگ و سنگاپور فعالیت می کند.
کوره که ریاست ۵ ساله خود را در این بنیاد از ۱۵ ژانویه آغاز کرد، به طور همزمان ریاست کارگروه هفت را که در زمینه رمزارزهای مانع نوسان بازار فعالیت می‌کند، بر عهده دارد.

براساس تحقیقات انجام شده توسط تارنمای The Block (تارنمای پوشش دهنده اخبار مرتبط با بلاک چین یا زنجیره بلوکی و رمزارز) ۱۸ بانک مرکزی جهان به طور علنی اعلام کرده اند که در حال توسعه یا راه اندازی رمزارزهای مختص خود هستند.

پیشگامی در حوزه استفاده از ارز مجازی توسط شرکت های فناوری غول پیکر آمریکایی در حال خودنمایی است که از معتبرترین آنها می توان به رمرز ارز جنجالی شرکت فیسبوک به نام لیبرا نام برد.

رمزارز پیشنهادی مورد استفاده فیسبوک از سوی مقامات بانک های مرکزی با ابهامات و شبهات سیاسی و نظارتی مواجه شده است. از جمله این نگرانی‌ها می‌توان به پتانسیل این رمزارز برای مداخله در سیاست پولی حاکم در کشورها اشاره کرد.

مجمع جهانی اقتصاد (WEF) هفته گذشته اوراق سفیدی (نوعی گزارش معتبر یا راهنما برای کمک به خوانندگان است که به منظور درک یک مسئله، حل یک مشکل، یا اتخاذ یک تصمیم تدوین می‌شود) را در خصوص رمزارزهای بانک مرکزی منتشر کرد.

نویسنده این گزارش ۲۸ صفحه ای، که با عنوان «جعبه ابزار» ارائه شده است، می گوید که هدف آنها «رسیدگی به نیازها برای شناسایی چارچوبی مختصر، مفید و سطح بالا از تصمیمات مرتبط با رمزارزهای بانک مرکزی است که اطلاعات جامع و هشدار دهنده ای را برای سیاستگذاران فراهم می آورد.»

شیلا وارن رییس بخش بلاک چین و فناوری دفتر کل توزیع شده مجمع جهانی اقتصاد گفت: با توجه به نقش حیاتی بانک های مرکزی در اقتصاد جهان، اجرا و پیاده سازی هر رمزارز توسط بانک‌های مرکزی که به طور بالقوه از فناوری بلاک چین بهره می برد، چه در داخل و چه خارج تاثیر عمیقی برجای خواهد گذاشت. لازم است که بانک های مرکزی با بررسی و تحلیل موشکافانه فرصت ها و چالش های این اقدام، با احتیاط پیش بروند.

همچنین مطالعه کنید:

عوارض خروج از کشور همچنان می‌تازد

به گزارش کسب و کار نیوز، پیش‌بینی دولت از محل عوارض خروج از کشور برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.