صفحه اصلی / اقتصادی / بازرگانی و تجارت / اینستکس یک ساله شد

اینستکس یک ساله شد

کسب و کار نیوز - خبرگزاری دویچه وله آلمان در گزارشی به وضعیت اینستکس در یک سالگی تاسیس آن پرداخت.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا،  اکنون یک سال از آغاز به کار ساز و کار مالی ویژه اتحادیه اروپا برای همکاری با ایران که به اینستکس معروف شد می‌گذرد. دولت امریکا در می‌۲۰۱۸ از برجام خارج شد و تحریم‌های لغو شده علیه ایران طبق توافق اتمی سال ۲۰۱۵ وین را بازگرداند.

دویچه وله در گزارش خود با اشاره به تمایل ایران برای پایبندی به توافق هسته‌ای و بهره‌مندی اقتصادی از برجام نوشت: درحال‌حاضر مقر اصلی اینستکس در وزارت دارایی فرانسه قرار دارد و میشل بوک، دیپلمات آلمانی عهده دار ریاست آن است. در حالی که تحریم‌های امریکا بخش بزرگی از دسترسی ایران به نظام مالی جهانی را قطع کرده، اینستکس ایده‌ای برای انتقال کالا بین ایران و اتحادیه اروپا بدون انتقال مستقیم پول (به ایران) بوده است.

درحال‌حاضر این مکانیزم متمرکز بر کالاهای بشردوستانه نظیر غذا و محصولات دارویی است. با وجود گذشت یک سال از تاسیس اینستکس، هنوز کالایی در این مکانیزم تجاری مبادله نشده است. میشل توکوس، عضو اتاق بازرگانی ایران و آلمان در همین رابطه گفت: زمانی که یک شرکت از ما در خصوص اینستکس می‌پرسد حتی نمی‌توانیم به او یک شماره تماس بدهیم. این تاجر آلمانی مکانیزم اینستکس را بیشتر یک پروژه سیاسی ارزیابی می‌کند و می‌گوید مکانیزم فعلی خیلی ارتباطی با شکل فعلی تجارت ایران و اتحادیه اروپا ندارد.

به گفته مرکز آمار آلمان، حجم تجارت ایران و آلمان در سال ۲۰۱۹ معادل ۱.۵ میلیارد یورو بوده که نصف رقم تجارت سال‌های قبل دو کشور است. رژیم تحریم‌های امریکا باعث شده است تا بسیاری از شرکت‌ها از تجارت با ایران هراس داشته باشند. با این حال به گفته یک منبع آگاه در اینستکس، برنامه‌هایی برای اجرای توافقات در آینده‌ای نزدیک وجود دارد.

با این حال به نظر می‌رسد دلیل تاخیر در اجرایی شدن اینستکس به ابراز نارضایتی امریکایی‌ها برگردد. در ماه می‌سال قبل استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری امریکا با ارسال نامه‌ای به رئیس اینستکس نسبت به فعالیت‌هایی که تحریم‌های امریکات را متزلزل کند ابراز نگرانی کرده و هشدار داده بود که چنین اقداماتی می‌تواند با عواقب جدی نظیر قطع دسترسی به نظام دلاری منتهی شود.

همچنین مطالعه کنید:

عوارض خروج از کشور همچنان می‌تازد

به گزارش کسب و کار نیوز، پیش‌بینی دولت از محل عوارض خروج از کشور برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.