صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / تعمیرات اساسی تفکیک‌کننده پایانه فرآورشی کوروش
تعمیرات اساسی تفکیک‌کننده پایانه فرآورشی کوروش

تعمیرات اساسی تفکیک‌کننده پایانه فرآورشی کوروش

کسب و کار نیوز:عملیات تعمیرات اساسی تفکیک‌کننده فشار پایین (LP Separator) پایانه شناور فرآورشی کوروش در ادامه تعمیرات اساسی ظروف فرآیندی واحد فرآورش و تثبیت نفت‌خام (Slug Catcher،HP Separator) با موفقیت پایان یافت.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شانا, حجم زیاد ماسه در این ظروف در تعمیرات اساسی گذشته و از بین رفتن آندهای فداشونده، لزوم انجام این فعالیت‌ها را بیش از پیش ضروری کرده بود. نبود مسیر کنارگذر در طراحی اولیه برای تفکیک‌کننده فشار پایین سبب شد ضمن مطالعه و بررسی، بهترین شیوه برای اجرای مسیر Bypass  انتخاب و با رعایت استاندارد و در قالب سیستم مدیریت تغییر (Management of Change) اصلاحات انجام شود، همچنین تغییر پارامترهای عملیاتی برای استمرار در تولید با حفظ کیفیت منطبق با نفت صادراتی در مرحله بعد حائز اهمیت بود.

پس از انجام نشست هماهنگی و توجیه عملیات بین واحدهای مختلف شناور، گروه‌های کاری بر اساس شرح وظایف تشکیل و مراحل کار مشخص شد، بنابراین با نصب کنارگذر پس از آزمایش نشتی آن سرانجام با حفظ مشخصات استاندارد، تولید نفت در سرویس قرار گرفت. با آماده‌سازی‌های انجام‌شده تفکیک‌کننده فشار پایین ایزوله و همه مسیرهای ورودی و خروجی بسته، عملیات تخلیه مایعات و گاززدایی با تزریق نیتروژن انجام شد و پس از کسب اطمینان از ایمن بودن شرایط، عملیات ایزوله کردن مکانیکی تفکیک‌کننده در دستور کار قرار گرفت.

در ادامه عملیات شست‌وشوی تفکیک‌گر فشار پایین آغاز شد. در این عملیات که در چهار شیفت روز و شب ادامه یافت بیش از ۱۹ بشکه شن و ماسه از داخل تفکیک‌گر جمع‌آوری شد، همچنین در ادامه، همه آندهای حفاظتی که از بین رفته بود با هشت آند جدید از سوی گروه جوشکاری در محل خود نصب شد، سپس گروه ابزار دقیق برای تعمیر، کالیبراسیون و سرویس ادوات ابزار دقیقی تفکیک‌گر فشار پایین وارد عمل شد و ساخت اسپول برای نصب ترانسمیتر و گیج دما که از پانچ‌های راه‌اندازی پروژه نیز بود به پایان رسید.

پس از پایان همه کارهای تعمیراتی، برگرداندن Spadeها و blindها به شرایط نرمال آغاز شد و با انجام آزمایش نشتی و مطلوب بودن نتیجه، تفکیک‌گر فشار پایین در مدار فرآیندی قرار گرفت.

همچنین مطالعه کنید:

اوپک پلاس برای کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای تولید به اجماع رسید

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از وزارت نفت، براساس تصمیم امروز (دوشنبه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.