صفحه اصلی / اقتصادی / بانک / کنترل تورم و نقدینگی؛ مهمترین برنامه‌ بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹

همتی اعلام کرد

کنترل تورم و نقدینگی؛ مهمترین برنامه‌ بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹

کسب و کار نیوز - همتی، رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرامش نوشت: برای سال آینده مهم‌ترین برنامه‌ها، مجوزهایی است که در لایحه بودجه ۹۹ آمده و به ‌این‌ترتیب خرید و فروش اوراق خزانه نقش کلیدی در کنترل نقدینگی و سیاست پولی پیدا کرده است. بانک‌ها باید خود را با شرایط جدید سیاست پولی تطبیق دهند؛ اثرات این برنامه‌ها، خود را در کنترل تورم و رونق‌بخش غیرنفتی نشان خواهد داد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اتاق ایران، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود درباره برنامه‌های بانک مرکزی و نظام بانکی برای سال ۹۹ نوشت.

به نوشته رئیس‌کل بانک مرکزی این روزها، با استناد به لایحه بودجه ۹۹، فضای تبلیغاتی مملو از مطالب و شایعات در مورد بانک‌ها، روند تورم، نرخ ارز و غیره است. این فضاسازی‌ها، به‌طور مرتب و روزانه امنیت روانی اقتصاد کشور را نشانه گرفته است. فارغ از اهداف گویندگان این‌گونه مطالب، واقعیت این است که در اوج تحریم و فشار حداکثری و علیرغم تأثیر مقطعی اصلاح قیمت بنزین بر شاخص تورم، بانک مرکزی تدابیر لازم را برای تداوم کنترل و مهار تورم انجام داده است.

همتی نوشت: برای سال آینده، ازجمله مهم‌ترین برنامه‌ها، مجوزهایی است که در لایحه بودجه ۹۹ آمده است و به‌این‌ترتیب خرید و فروش اوراق خزانه نقش کلیدی در کنترل نقدینگی و سیاست پولی پیدا کرده است.

به باور همتی بانک مرکزی، ضمن استمرار مدیریت موفق اضافه برداشت بانک‌ها، با به‌کارگیری عملیات بازار باز تلاش خواهد کرد تا نرخ سود بازار بین‌بانکی را به‌گونه‌ای مدیریت نماید که نرخ تورم در مدار کاهشی موردنظر قرار بگیرد.

رئیس‌کل بانک مرکزی در این نوشته ادامه می‌دهد: بانک‌ها باید خود را با شرایط جدید سیاست پولی تطبیق داده و ترازنامه خودشان را نیز بر مبنای آن سامان بدهند. اثرات این برنامه‌ها، خود را در کنترل تورم و رونق‌بخش غیرنفتی نشان خواهد داد.

او نوشت: مردم اطمینان داشته باشند که علیرغم همه سختی‌های این روزهای اقتصاد کشور و ناملایمات یک ماه اخیر، بانک مرکزی اقدامات ثبات ساز خود را با قدرت ادامه خواهد داد و هدف اصلی که همانا کنترل و کاهش نرخ تورم و تقویت رشد اقتصادی است.

همچنین مطالعه کنید:

برای حل مشکلات خوزستان حتی یک روز هم معطل نخواهیم کرد

آیت الله سید ابراهیم رییسی امروز پنجشنبه در نشست ویژه بررسی مسائل استان خوزستان، معضلات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *