صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / تولید ۳۲۰ هزار بشکه نفت از میدان مشترک عربستان و کویت
شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی

تولید ۳۲۰ هزار بشکه نفت از میدان مشترک عربستان و کویت

کسب و کار نیوز:وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام کرد میدان نفتی خفیج که به صورت مشترک با کویت اداره می‌شود، ۳۲۰ هزار بشکه در روز نفت تا پایان سال ۲۰۲۰ تولید خواهد کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی یک روز پس از امضای توافق با کویت که به اختلاف دو کشور در خصوص فعالیت میادین نفتی منطقه بی‌طرف پایان داد، در مجتمع میدان نفتی خفیج این اظهارات را ایراد کرد.

این دو کشور عضو اوپک تولید نفت میادین خفیج و وفرا که مجموعا ۵۰۰ هزار بشکه در روز معادل ۰.۵ درصد از عرضه جهانی، تولید داشتند را بیش از پنج سال پیش در پی بروز اختلاف متوقف کردند. اختلاف میان عربستان سعودی و کویت بر سر میدان وفرا آغاز شد که توسط شرکت شورون اداره می‌شد. عربستان سعودی امتیاز ۶۰ ساله این میدان را برای این شرکت آمریکایی تا سال ۲۰۳۹ تمدید کرده و اعلام این خبر باعث خشم کویت شد و این کشور مدعی شد ریاض هرگز درباره این تصمیم با کویت مشورت نکرده است.

امین ناصر، مدیرعامل و رییس شرکت آرامکوی سعودی در بیانیه ای اعلام کرد: با امضای توافق جدید، دو طرف به این تفاهم رسیده اند که اکنون زمان مناسبی برای ازسرگیری تولید نفت در این منطقه است.

میدان نفتی خفیج توسط یکی از شرکتهای تابعه آرامکو و شرکت نفت کویت اداره می شود.

وزیران انرژی عربستان سعودی و کویت اعلام کرده اند ازسرگیری تولید این میادین روی تعهدات مربوط به توافق کاهش تولید اوپک پلاس تاثیر نمی‌گذارد.

عربستان سعودی و کویت عرضه نفت خود را در راستای پیمان اوپک پلاس که در مارس به پایان می‌رسد، محدود کرده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، تولید نفت در منطقه بی‌طرف به طور مساوی بین عربستان سعودی و کویت تقسیم می‌شود. منطقه بی‌طرف در سال ۱۹۲۲ برای فیصله دادن به اختلاف ارضی میان دو کشور ایجاد شد. بدنبال کشف نفت در وفرا در دهه ۱۹۵۰، عربستان سعودی و کویت با مالکیت مشترک منابع نفت و گاز این منطقه موافقت کردند.

همچنین مطالعه کنید:

عباس علوی راد

اولویت‌های اقتصادی دولت سیزدهم

عباس علوی‌راد، اقتصاددان اولویت اول اقتصاد ایران در دولت جدید در کوتاه مدت، افزایش رشد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *