صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / استفاده از ظرفیت مناطق ویژه اقتصادی برای رونق تولید ملی ضروری است
morteza bank

مشاور رییس جمهور:

استفاده از ظرفیت مناطق ویژه اقتصادی برای رونق تولید ملی ضروری است

کسب و کار نیوز - به گفته مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، فرودگاه پیام یکی از مراکز لجستیک کشور محسوب می شود و استفاده از ظرفیت این مناطق برای رونق تولید ملی ضروری است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از فرینا، مرتضی بانک امروز (چهارشنبه) در بازدید از واحد های تولیدی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام، از بهره برداری ۱۱۰ واحد صنعتی جدید در این فرودگاه تا پایان سال آینده خبر داد.
او بخش خدمات هوایی را از مهمترین خدمات در این منطقه ویژه اقتصادی عنوان کرد و افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی فرودگاه پیام و نزدیکی آن به پایتخت، دسترسی به مسیرهای جاده ای، با تکمیل اتصال راه آهن سراسری به این منطقه، فرصت و امکانات خوبی در حوزه لجستیک فراهم خواهد شد.
مرتضی بانک با بیان اینکه در سال های اخیر اقدامات مثبت و موثری در حوزه صنعت و صنایع پاک در منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه پیام انجام شده است، افزود: منطقه ویژه اقتصادی پیام اقدامات حمل و نقلی، لجستیکی و … بسیاری انجام داده و اکنون به سمت صنایع پاک در حرکت است، که مجموع این عوامل نشان می دهد عملکرد مثبت این منطقه است.
او به اشتغالزایی ۱۸۰۰ نفر طی دوسال در منطقه ویژه اقتصادی پیام اشاره کرد و گفت: در فرودگاه بین المللی پیام بیش از ۷۰ واحد صنعتی فعال، ۱۰ واحد صنعتی غیر فعال و ۱۱۰ واحد در حال ساخت وجود دارد که تا اواخر سال آینده به بهره برداری می رسند و برای سه هزار نفر اشتغال ایجاد خواهند کرد.
مشاور رییس جمهور بر لزوم فعال کردن تمام ظرفیت فرودگاه پیام، تاکید کرد و گفت: ظرفیت فرودگاه پیام باید به طور کامل به بهره برداری برسد تا شاهد رشد اقتصادی البرز باشیم.
مرتضی بانک از افزایش توانمندسازی اقتصادی در مناطق ویژه اقتصادی کشور خبر داد و افزود: سالانه ۲۰ میلیارد دلار صادرات از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صورت می گیرد و رونق تولید موجب اشتغالزایی ۵۱۰ هزار نفر در این مناطق شده است. ۱۹۰۰ واحد در این مناطق فعالیت می کنند و با توجه به عدم استفاده این مناطق از بودجه و خدمات عمومی دولتی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می توانند الگوی خوبی برای فعالیت های خالص بخش خصوصی باشند.
او با بیان اینکه در ۵۰ سال اخیر توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دنیا مورد توجه قرار گرفته است گفت: حدود ۱۴۰۰ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی در دنیا وجود دارد که بسیاری از آنها در کشورهایی با اقتصاد آزاد ایجاد شده اند.
مشاور رییس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت: ایجاد اکوسیستم‌های ویژه اقتصادی در دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که به رشد و توسعه ابعاد مختلف تجاری کمک می کند.
گفتنی است؛ مرتضی بانک امروز (چهارشنبه) با حضور در منطقه ویژه اقتصادی پیام از واحدهای تولیدی مستقر در این منطقه ویژه اقتصادی بازدید کرد.
«عزیزالله شهبازی» استاندار البرز، «جعفر آهنگران» معاون برنامه ریزی، «حسین گروسی» معاون حقوقی و امور مجلس دبیرخانه شورایعالی، «نادر ثناگو مطلق» مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام، «جواد عباسپور» سرپرست مدیریت هماهنگی مناطق ویژه اقتصادی و «هانی صباغان» سرپرست مدیریت حوزه دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، وی را در این بازدید همراهی کردند.

همچنین مطالعه کنید:

دلار آزاد ارزان تر از صرافی‌ها شد

به گزارش کسب و کار نیوز، تشدید نوسانات ارزی و ورود دلار به کانال ۲۷ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *