صفحه اصلی / اقتصادی / ارتباطات و فناوری اطلاعات / بی‌انضباطی در اعطای سهمیه بنزین به تاکسی‌های اینترنتی
Internet taxis

رانندگان از عدم واریز سهمیه بنزین گلایه‌مندند

بی‌انضباطی در اعطای سهمیه بنزین به تاکسی‌های اینترنتی

کسب و کار نیوز - در حالی که بازیگران مختلفی در روند اعطای سهمیه بنزین به تاکسی‌های اینترنتی تلاش می‌کنند؛ اما وقتی پای صحبت‌های رانندگان این تاکسی‌ها می‌نشینیم، آنها از وضعیت اختصاص سهمیه گلایه‌مندند.

مینا حسینی 

به گزارش کسب و کار نیوز، یکی از رانندگان تاکسی‌های اینترنتی می‌گوید: «وعده داده بودند برای تاکسی‌های اینترنتی سهمیه بنزین در نظر گرفته شده که هر هفته واریز می‌شود؛ ولی تاکنون فقط یک بار سهمیه واریز شده است. در صورتی که حداقل سه بار باید واریز می‌شد. در تماس با شرکت هم عنوان می‌شود دولت اقدام نمی‌کند و باید عملیات واریز از طریق وزارتخانه باشد.» این فرد که خواست نامش فاش نشود، گفت: «خواستم به کسانی که دست‌اندرکار هستند بگویم کسی که مثل من راننده شده آخرین امید و تنها آب باریکه زندگی او را نگیرید.»

در این راستا برای یافتن دلیل این تأخیر با مدیرعامل یکی از شرکت‌های تاکسی‌‌های اینترنتی و عضو هیات‌مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی گفتگو کردیم.

سهمیه بنزین رانندگان محفوظ است

ژوبین علاقبند، مدیرعامل «اسنپ»

سهمیه بنزین رانندگان تاکسی‌های اینترنتی مابه‌التفاوت ریالی قیمت بنزین آزاد با قیمت پایه براساس پیمایش هفتگی رانندگان در مجموع این تاکسی‌هاست. پیمایش رانندگان براساس کیلومتر طی‌شده از زمان قبول درخواست سفر تا پایان سفر محاسبه می‌شود. شرط تخصیص پیمایش حداقل ۴۷ کیلومتر در هفته در مجموع تاکسی‌های آنلاین است و سقف پیمایش مورد قبول برای تخصیص سهمیه هزار کیلومتر در هفته (با مبنای هر ۱۰۰ کیلومتر، ۷ لیتر) است. بدین‌ترتیب سقف سهمیه تخصیص‌یافته به هر راننده تاکسی اینترنتی ۷۰ لیتر در هفته برای خودروهای تک‌سوز و ۴۲ لیتر در هفته برای خودروهای دوگانه‌سوز است. این سهمیه مازاد بر ۶۰ لیتر سهمیه ماهانه هر خودرو است. معیار چگونگی سهمیه‌بندی بنزین برای تاکسی‌های اینترنتی و میزان آن به‌طور کامل از سوی وزارت کشور تعریف و تعیین شده و تاکسی‌های اینترنتی هیچ‌گونه دخل و تصرفی در آن نداشته‌اند. سهمیه مذکور مستقیماً از سوی وزارت نفت در قالب اعتبار به کارت بانکی هر راننده واریز می‌شود و این تصور که در اختیار تاکسی‌های اینترنتی قرار می‌گیرد از اساس اشتباه است. این اعتبار تنها برای خرید بنزین و در جایگاه‌های سوخت قابل‌ استفاده است. پیگیری‌های مدیران تاکسی‌های اینترنتی موثر بوده و سهمیه ۸ روز نخست رانندگان این سامانه‌ها واریز شده است. روند تخصیص سهمیه سوخت -بعد از طی شدن فرایندهای اداری بین سه سامانه ثبت اسناد، ناجا و بانک مرکزی- طبق روال هفتگی انجام خواهد شد. سهمیه بنزین افرادی که مدارک‌شان دارای نقص اطلاعاتی است، تا زمان رفع نواقص مربوطه، محفوظ می‌ماند. «اسنپ» با تخصیص میلیاردها تومان پاداش روزانه تلاش می‌کند تا ضمن ثابت نگه‌داشتن قیمت سفرهایش، درآمدزایی رانندگان خود را بهبود بخشد.

باگ‌هایی در روند واریز سهمیه بنزین وجود دارد

رضا الفت‌نسب، عضو هیات‌مدیره اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی

تاکنون یک بار سهمیه بنزین رانندگان تاکسی‌های اینترنتی واریز شده؛ اما سری دوم هنوز واریز نشده است. امیدواریم این سهمیه در هفته پیش‌رو واریز شود. به هر حال چون این اتفاق نخستین بار است که در کشور می‌افتد و قبل از آن نیز شرکت‌ها و کسب‌وکارها در جریان فنی این موضوع نبودند، این تأخیر طبیعی است. وزارتخانه‌های  نفت و کشور، یک بانک عامل، پلیس، بانک مرکزی، ما به عنوان اتحادیه و بازیگران مختلف درگیر این موضوع هستند. یک باگ‌هایی در این روند وجود دارد. حل کردن این باگ‌ها کاری دشوار و زمان‌بر است. در تامین اعتبار مشکلی نیست و وزارت نفت برای واریز این سهمیه آمادگی دارد؛ اما باید یک‌سری اقدامات انجام شود. از سوی دیگر یک‌سری اطلاعات که دوستان در شرکت‌ها می‌دهند بعضاً ناقص است، شماره شبایی که اعلام می‌کنند باید به کارت‌های لایو وصل باشد؛ اما تاریخ انقضای برخی از این کارت‌ها فرارسیده است. مشکلاتی از این قبیل وجود دارد و تمام تلاش دوستان در معاونت حمل‌ونقل و ترافیک، معاونت فناوری اطلاعات وزارت کشور و تمام بخش‌ها بر این کار است؛ اما ما بسیار در فشار هستیم. از طرف دیگر یک‌سری تاکسی‌ها در شهرستان‌ها حتی سری نخست سهمیه بنزین را نیز دریافت نکرده‌اند. البته به این دلیل که این اتفاق خیلی سریع افتاد و باید سامانه‌ای بالا می‌آمد و دوستان شهرستانی کمی طول کشید تا اطلاعات خود را برسانند، این شد که شهرستانی‌ها هنوز سهمیه اول را دریافت نکرده‌اند. این ایراد از سمت جایی نیست و این مشکلات طبیعی است زیرا دریافت اطلاعات زمان می‌برد. امیدواریم به‌زودی در هفته جاری این کار روی غلتک بیفتد و این سهمیه به صورت هفتگی و براساس پیمایش واریز شود و تاکسی‌های اینترنتی بتوانند آن مابه‌التفاوت را دریافت کنند. تا همین الان همکاران من در اتحادیه در حال پالایش اطلاعات هستند و در وزارت کشور و سازمان‌های دیگر هم این تلاش ادامه دارد. سهمیه‌ای که عقب افتاده در کارت‌ها محفوظ است. این در حالی است که شرکت‌ها تلاش می‌کنند مشکل تأخیر واریز سهمیه بنزین را مدیریت کنند؛ اما کار بسیار سختی است.

همچنین مطالعه کنید:

تولید در انتظار نقدینگی

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، یک کارشناس اقتصادی در این رابطه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *