صفحه اصلی / اجتماعی / زنان و خانواده / فرهنگ پیشگیری از اعتیاد با کمک زنان توسعه می‌یابد

معاون رئیس جمهوری:

فرهنگ پیشگیری از اعتیاد با کمک زنان توسعه می‌یابد

کسب و کار نیوز - معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با تاکید بر این که در موضوع مبارزه با مواد مخدر، باید به زنان به عنوان یکی از قربانیان اعتیاد توجه ویژه شود، گفت: زنان سالم و توانمند را هم باید مورد توجه قرار داد چرا که زنان می توانند فرهنگ مقابله با اعتیاد و آسیب های اجتماعی پس از آن را در جامعه گسترش دهند و در این زمینه کمک کننده باشند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، معصومه ابتکار روز شنبه ١۶ آذرماه در نشست امضای تفاهمنامه مشترک میان معاونت امور زنان و خانواده با ستاد مبارزه با مواد مخدر که با حضور سردار اسکندر مومنی دبیرکل این ستاد در دفتر معاونت برگزار شد، افزود: نگاه ما به مساله اعتیاد به عنوان یکی از مهم ترین چالش های آسیب زا که برای جامعه ما مطرح است، از زاویه پیشگیری و توان افزایی جوامع محلی و جوامع در معرض تهدید است و امیدواریم بیش‌ترین کارکرد میان معاونت و ستاد مبارزه با مواد مخدر که قرار است تا پایان دولت دوازدهم با هم کار کنیم، تمرکز و تاکید بر ظرفیت سازی باشد که ما در طی این دوره ایجاد کرده ایم.

وی با ذکر طرح های معاونت امور زنان در امر ظرفیت سازی، ادامه داد: در امر ظرفیت سازی توانسته ایم طرح ارتقای تاب آوری را در سطح کشور در ۹۴۰ نقطه پرآسیب اجرایی کنیم. همچنین تسهیلگران بسیار خوبی در سطح استان ها داریم اما باید این طرح ها در نقاط حاشیه اطراف کلان شهرها توسعه پیدا کند.

معاون رئیس جمهوری یادآور شد: طرح ارتقای تاب آوری به توان افزایی جامعه محلی و ایجاد تشکیلات موثر برای مسائلی مانند اشتغال می انجامد که در بسیاری موارد، تشکیل صندوق خرد یا تعاونی در سطح محلی به عنوان نتیجه کار و نقشه راه تاب آوری و مقابله با آسیب ها بود که مسیر خوبی در بحث پیشگیری و مقابله با اعتیاد به مواد مخدر هم می تواند باشد.

وی افزود: طرح دیگر معاونت که طی این دوسال با موفقیت پیش رفته و بسیار مورد توجه جوامع محلی، دانشگاهیان و تشکل ها قرار گرفته است، موضوع گفتگوی ملی خانواده و توجه به خانواده به عنوان کانون انسجام اجتماعی و بلوغ فردی است که اجرایی کردیم. چرا که خانواده اگر منسجم و پیوسته باشد کارکرد حمایتی و مقابله با آسیب ها را می تواند به خوبی منتقل کند اما خانواده گسسته که ویژگی های لازم را ندارد، تبعا کارکرد لازم را هم نخواهد داشت و می تواند دروازه ای برای ورود آسیب ها از جمله اعتیاد باشد.

ابتکار گفت: مرحله نخست گفتگوی خانواده در ۳۱ استان اجرا شده است و مرحله دوم در اکثر استان ها در حال اجرا است که به مهارت های فردی که برای یک زندگی سالم الزامی تر از سواد است، توجه بسیار دارد. موضوعاتی که توانستیم در قالب طرح ها با وزارت آموزش و پرورش، آموزش عالی، سازمان اولیا و مربیان و رسانه ملی اجرایی کنیم. یکی از زیرشاخه های این طرح، طرح گفتگوی بین نسلی است که توجه به آن می تواند زمینه کاهش آسیب ها از جمله اعتیاد را فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: در موضوع اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی هم به عنوان راهبرد کاهش آسیب های اجتماعی تلاش کردیم با همکاری وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و همچنین وزارت کشور برای زنان به خصوص زنان سرپرست فعالیت های کارآفرینی خانوار ایجاد کنیم که در این مسیر ۱۲ هزار زن خانوار را تحت پوشش قرار دادیم که بخش عمده ای در مشاغل نوین خانگی فعالیت دارند.

ابتکار با اشاره به این که دولت دوازدهم در همه این زمینه ها تلاش کرده است و امیدواریم بتوانیم در کنار ستاد مبارزه با مواد مخدر این طرح ها را بسط و توسعه دهیم، تصریح کرد: مسیر اصلی ما در اکثریت این فعالیت ها از طریق سازمان های مردم نهاد است که حدود ۲۷۰۰ سازمان مردم نهاد در حوزه زنان و خانواده داشتیم که از سال گذشته طرح توان افزایی این سازمان ها را در دست اجرا قرار دادیم که منتج به توسعه این سازمان ها به بالای هزار سازمان در هفت منطقه کشور شد و مجموع سازمان های مردم نهاد فعال را به ۳۷۰۰ سازمان رسانده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: معاونت امور زنان اعلام آمادگی می کند که در دوره توان افزایی تشکل ها، با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر توجه ویژه ای به بحث اعتیاد و پیشگیری از اعتیاد پیش بینی کند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به این که در موضوع مواد مخدر، باید به زنان به عنوان یکی از قربانیان اعتیاد توجه ویژه شود، یادآور شد: باید به زنان سالم و توانمند هم توجه شود تا آموزش و فرهنگ مقابله با آسیب های اجتماعی در جامعه را گسترش دهد. سالمندان هم با انتقال تجربیات خود می توانند در مقابله با آسیب ها نقش برجسته ای ایفا کنند.

همچنین مطالعه کنید:

سقف سنی ساختمان ها برای وام مسکن یکم به ۲۰ سال افزایش یافت

به گزارش کسب و کار نیوز، به پیشنهاد بانک مسکن و بر اساس موافقت کمیسیون …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *