صفحه اصلی / اسلایدر / قیمت قطعات خودرو اوج گرفت

افزایش ۱۵ درصدی قیمت قطعات خودرو به دنبال گرانی بنزین

قیمت قطعات خودرو اوج گرفت

کسب و کار نیوز- مشاهدات در بازار نشان می‌دهد اقلام پرمصرفی از جمله سرسیلندر، واشر سرسیلندر، دیسک صفحه کلاچ و سایر قطعات پرمصرف شاهد رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت بوده است.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، در هفته‌ اخیر با افزایش قیمت بنزین شاهد تشدید نظارت‌ها برای جلوگیری از افزایش قیمت در انواع کالاها روبرو بوده‌ایم، اما گویا بازار قطعات یدکی خودرو از این نظارت‌ها مستثنی بوده است، چرا که در همین یک هفته خریداران شاهد رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت قطعات یدکی خودرو در بازار بوده‌اند. در هفته‌ اخیر با افزایش قیمت بنزین شاهد تشدید نظارت‌ها برای جلوگیری از افزایش قیمت در انواع کالاها روبرو بوده‌ایم به‌نحوی که با ابلاغیه‌های متعدد به انجمن‌ها و شرکت‌ها اعلام شد که فعلا به هیچ عنوان افزایش قیمتی در محصولات خود اعمال نکنند. اما متاسفانه گویا بازار قطعات یدکی خودرو از این ابلاغیه‌ها مستثنی است چرا که در همین یک هفته که نظارت‌ها در انواع کالاها تشدید شده است، خریداران شاهد رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت قطعات یدکی خودرو در بازار بوده‌اند. مشاهدات در بازار نشان می‌دهد اقلام پرمصرفی از جمله سرسیلندر، واشر سرسیلندر، دیسک صفحه کلاچ و سایر قطعات پرمصرف شاهد رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت بوده است، به‌عنوان مثال قیمت دیسک صفحه کلاچ خودرو از ۸۵۰ هزار تومان به رقم یک میلیون تومان رسیده است.

عمده فروشندگان قطعات خودرو معتقدند تشدید نظارتی در بازار قطعات خودرو وجود ندارد و هرکس بنا به سلیقه خود قطعات وارداتی را قیمت‌گذاری می‌کند و به فروش می‌رساند، کنار این موضوع شرکت‌های خودروساز نیز توانایی تامین تمام نیاز بازار را نداشته و همین امر عاملی می‌شود تا سوءاستفاده‌گران با عرضه قطعه بی‌کیفیت و جعل علامت برندها به بازار مشکلاتی برای مردم به‌وجود بیاورند. در این میان بازار فروش روغن‌های تقلبی نیز در بازار داغ است این موضوع درحالی است که بنا به گفته برخی مسئولین عرضه روغن تقلبی در بازار مدیریت شده است ولی همچنان روغن بی‌کیفیت در بسته‌بندی‌های به‌ظاهر معتبر آن هم با قیمتی ارزان در بازار به فروش می‌رسد.

به‌عنوان نمونه فردی ۴ لیتر روغن در خودروی خود ریخته است اما بعد از طی مسافت هزارکیلومتری فقط با نیم لیتر روغن در خودرو روبرو شده است، به‌نحوی که روغن در خودرو تبخیر شده، همین امر باعث بروز بسیاری از حوادث رانندگی و خرابی خودروها خواهد شد. البته علاوه بر بلاتکلیفی مردم در خرید قطعات خودرو در بازار خودروسازان چینی نیز فقط تمرکز به فروش محصولات داشته و در عرضه قطعات به خریداران خود کم‌کاری می‌کنند. مردم در این شرایط مجبورند با مشقت بسیار قطعات خودروهای چینی را در بازار آن هم با قیمت‌های بسیار بالا خریداری کنند.

احتکار لوازم یدکی در بازار به دنبال گرانی بنزین

محمدرضا منصوری، نماینده مجلس

به دنبال افزایش قیمت بنزین قرار شد نظارتی شدیدتر بر بازارها وجود داشته باشد تا متخلفان از این موضوع بهره برداری های شخصی نداشته باشند. در بازارهای مختلف ممکن است به دنبال این افزایش قیمت تاثیراتی را مشاهده کنیم برای اقتصاد مضر باشند. بنابراین لازم است بازرسی ها همه جانبه و با جرایم بازدارنده همراه باشد. به دنبال افزایش قیمت بنزین برخی دلالان و قاچاقچیان در بازار اقدام به گرانی و احتکار لوازنم یدکی در بازار کرده اند که این اقدام به طور حتم با پیگیری های صورت گرفته بدون سرانجام خواهند ماند. اما نمی توان منکر گرانی در بازار شد. اقدامات دلالان و سواستفاده کنندگان از این موقعیت به گرانی بوجود آمده کمک بسیاری کرده است. بنابراین باید شناسایی و توزیع انبار لوازم یدکی احتکار شده می تواند به ساماندهی بازار کمک کند و در حال حاضر که شرایط اقتصادی مردم مانع خرید لوازم یدکی اصل شده نباید اجازه داد که عامل دیگری به این موضوع دامن بزند.

البته قبل از گرانی های بوجود آمده در چند روز اخیر به دنبال افزایش قیمت بنزین، چند برابر شدن قیمت لوازم یدکی خودرو در ماه‌های اخیر را نیز داشته ایم. با اعمال تحریم‌ها، قیمت قطعات یدکی وارداتی به دلیل نوسانات نرخ ارز، افزایش هزینه‌های گمرکی و حمل و نقل افزایش پیدا کرد و در حال حاضر نیز دلالان با نگهداری لوازم یدکی خودرو در انبارها، این محصولات را گران‌تر از میزان واقعی به فروش می‌رسانند. البته سازمان تعزیرات با تمام قدرت با سوداگران برخورد نمی‌کند و فشار ضعف مدیریتی فقط متوجه مردم می‌شود. نابسامانی موجود در بازار باعث شده فروشندگان کالاهای موجود را با قیمت‌های مختلف به فروش برسانند.

 

همچنین مطالعه کنید:

توافق در وین ؛لازم، اما نه کافی!

هر بار اخبار مذاکرات وین نشانه هایی از شکل گیری یک توافق را به جامعه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *