صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / پیش بینی کاهش قیمت نفت در صورت شکست ائتلاف اوپک

پیش بینی کاهش قیمت نفت در صورت شکست ائتلاف اوپک

کسب و کار نیوز - جی پی مورگان آمریکا عقیده دارد اگر اوپک در طرحش برای تقویت قیمت نفت شکست بخورد، دنیا در سال آینده میلادی با سناریوی قیمت پایین نفت مواجه خواهد شد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، استاک دیلی دیش نقل کرد، سرپرست بخش نفت و گاز آسیا پسیفیک شرکت خدمات مالی و بانکداری جی پی مورگان آمریکا عقیده دارد اگر اوپک در طرحش برای تقویت قیمت نفت شکست بخورد، دنیا در سال آینده با سناریوی قیمت پایین نفت مواجه خواهد بود. وی هشدار می دهد اگر اعضای اوپک به قرارداد کاهش تولید خود متعهد نمانند، قیمت شاخص نفت برنت در حدود پایین ترین حد قیمت در ۲۰۱۹ باقی می ماند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و تولیدکنندگان متحد آن در اوایل دسامبر سال گذشته در تلاش برای تقویت بازار قراردادی برای کاهش تولید نفت امضا  کردند. این گروه و شرکایش توافق کرده بودند ۱٫۲ میلیون بشکه در روز تولید نفت را پایین بیاورند. این توافق ابتدا کمی قیمت نفت را بالا برد ولی بعد قیمت نفت به پایین‌ترین حد یک ساله رسید.

جی پی مورگان قبل از اجلاس اوپک در اوایل دسامبر، اعلام کرده بود اگر اوپک واقعاً تولید نفت را ۱٫۲ میلیون بشکه در روز پایین نیاورد، شاهد سناریوی قیمت پایین نفت، حدود ۵۵ دلار در هر بشکه در ۲۰۱۹ خوهیم بود.

نفت خام برنت در روز چهارشنبه با کاهش یک درصدی ۵۴٫۳۸ دلار در هر بشکه معامله شد. در حالی که نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۱٫۸۵ درصد کاهش یافت و به ۴۵٫۶۸ دلار رسید.

قیمت نفت در بیست و پنجم دسامبر به پایین ترین حد از ۲۰۱۷ رسید و کمتر از ۵۱ دلار در هر بشکه معامله شد. این اتفاق در بحبوحه نگرانی در مورد عرضه بیش از حد نفت به بازار افتاد که بخشی از آن به خاطر پیش بینی  اداره اطلاعات انرژی آمریکا در مورد افزایش تولید نفت آمریکا از حوزه‌های شیل بود. آن زمان پیش بینی شده تولید نفت آمریکا تا پایان سال از ۸ میلیون بشکه در روز بگذرد.

در دسامبر سال گذشته سهیل المزروعی وزیر نفت امارات که در حال حاضر رئیس دوره ای اوپک است گفت اعضای اوپک و غیر اوپک آماده هستند در صورت موفق نبودن اقداماتشان برای تقویت قیمت نفت، قرارداد کاهش تولید را ۶ ماه دیگر تمدید کنند.

وی گفت:« اگر قرار باشد ۶ ماه دیگر این  قرارداد را تمدید کنیم، این کار را انجام می‌دهیم و تمدید این قرارداد برای ما مشکلی نیست».

همچنین مطالعه کنید:

انتظارات معیشتی از دولت جدید

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، یک اقتصاددان در این رابطه می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *