صفحه اصلی / سرخط خبرها / گشتِ نامحسوس برای مقابله با گرانی فعال شد

مدیرکل نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت:

گشتِ نامحسوس برای مقابله با گرانی فعال شد

کسب و کار نیوز - مسئولین درباره نظارت بر بازار با توجه به اصلاح قیمت بنزین به مردم اطمینان خاطر دادند که نظارت‌ها دقیق، مستمر و کارآمد خواهد بود و به‌صورت جدی پیگیری خواهد شد و مردم نگران نباشند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم،  اسماعیل مهدی‌پور مدیرکل نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت درباره نظارت کارآمد بر بازار گفت: بعد از افزایش قیمت بنزین جلسه کارگروه در روز جمعه ۲۴ آبان برگزار و تصمیماتی برای مدیریت بازار اتخاذ شد.

وی گفت: یکی از تصمیمات این بود که افزایش قیمت کالاها ممنوع اعلام شد. همچنین اقدامات نظارتی بر بازار  و اصناف تشدید شود. حسب مصوبات کارگروه تنظیم بازار سازمان حمایت در ۲۵ آبان در ابلاغیه ای به تشکل ها اعلام کرد که هرگونه افزایش قیمت ممنوع  است و این در زمینه ابلاغیه عمومی تلقی می شود و برای مدیریت بازار باید هم افزایی داشته باشند. مهدی پور گفت: در عرضه کالا نیز در مکاتبه با فروشگاه های زنجیره ای، اتاق اصناف و مراکز پخش اعلام شد، هرگونه تغییرقمیتی که از مبادی تامین انجام می شود به سازمان حمایت اعلام شود و مذاکراتی هم با تشکل ها انجام شده  که تشکل ها و اتحادیه های پخش اعلام امادگی برای همکاری داشته اند و دستورالعمل نظارتی لازم به سازمان های صنعت معدن تجارت در راستای گشت مشترک با تعزیرات حکومتی برای رصد بازار به صورت محسوس و نامحسوس انجام شده است.

مدیرکل نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت افزود: روز گذشته ۲۰ اکیپ برای مناطق مختلف تهران تقسیم بندی شدند و در بررسی ها خللی در کار بازار و عرضه و تقاضا مشاهده نشده است البته رصد بازار به صورت مستمر انجام خواهد شد.

او افزود: از روز جمعه همه کالاها مشمول تثبیت قیمت گذاری سازمان حمایت شده اند و حق افزایش قیمت تا اطلاع ثانوی نخواهند داشت. نظارت بر قیمت کالاها و رصد بازار به صورت مستمر انجام می شود. با دستورالعمل های تهیه شده رصد ، پایش و تشدید نظارت ها انجام می شود.

علی عوض‌پور مشاور اتاق اصناف گفت: اتاق های اصناف در راستای سیاست های تنظیم بازار  و سیاست های دولت اولویت هایی در شبکه حمل و نقل درون شهری به وزارت کشور اعلام کرده است و از آنجایی که اصناف آخرین حلقه زنجیره تامین و توزیع کالا هستند واحدهای صنفی مکلف هستند در راستای سیاست های تنظیم بازار کالا را عرضه کنند که درهمین راستا هزار و ۵۷۰ بازرس در سطح کشور کار بازرسی و نظارت را انجام می دهندعلاوه بر این با توجه به ۷ هزار و ۸۰۰ اتحادیه صنفی در کشور بر تشدید بازرسی ها تاکید شده است بازرسی ها از روز جمعه آغاز شده و  تا این لحظه افزایش قیمتی نداشته ایم و تا اطلاع ثانوی نیز هیچ کالا و خدماتی افزایش قیمت نخواهد داشت.

عوض پور در ادامه گفت: کالاهایی که متاثر از حمل و نقل می شوند دسته بندی شده اند و سهمیه ها برای مدیریت حمل و نقل مشخص شده است. در جلسات دیروز و امروز با تشکل ها نقطه نظرات سازمان حمایت ابلاغ شده است و تشدید نظارت یکی از اولویت ها بوده است.

وی افزود: ستاد تنظیم بازار از اولین ساعات جمعه تشکیل جلسه داده است و به صورت روزانه نظارت ها را انجام خواهد داد. دولت اگر بتواند کالا را به اندازه کافی تامین کند مشکلی در توزیع و تزریق کالا نخواهیم داشت قیمت ها نیز افزایش نخواهند یافت و سیاست ها نیز اثرگذار خواهد بود.

عوض پور گفت: ۳۵۰ بازرس تحت نظارت اصناف تهران فعالیت می کنند همچنین بیش از ۱۳۵ اتحادیه داریم که با بازرسین حرفه ای خود کار نظارت و بازرسی را انجام می دهند.

او افزود: با توجه به وسعت تهران بازرسی ها به صورت منطقه ای انجام می شود و بازرسی های مشترک نیز با سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار انجام می شود.

محمد علی اسفنانی معاون سازمان تعزیرات حکومتی گفت: آنچه در قانون وظیفه سازمان تعزیرات رسیدگی به تخلفاتی است که از طریق اتاق اصناف، سازمان حمایت و مردم اعلام می شود که بررسی می شود و حکم صادر می کنیم.

معاون سازمان تعزیرات حکومتی افزود: قانون اجازه داده شعب و روسای شعب ما همراه گشت ها در محل  حضور داشته باشند و با تشکیل شعبه سیار کار نظارت را انجام دهند. او افزود:  ۷۰ شعبه سازمان تعزیرات در تهران کار نظارت را انجام می دهند.

اسفنانی گفت: کار نظارت سازمان تعزیرات حکومتی شبانه روزی است و ساعت مشخصی برای فعالیت نداریم بلکه در تمام ساعات شبانه روز آماده انجام وظیفه و فعالیت هستیم و در محل حضور خواهیم  داشت.

او با توجه به اعلام اینکه هیچ افزایش قیمتی قابل قبول نیست گفت: رسیدگی ها انجام می شود، پرونده تشکیل و حکم صادر خواهد شد. از امروز بازرسین سازمان تعزیرات در سطح شهر تهران حضور یافتند و کار نظارت بر قیمت ها را انجام دادند.

سیدمجتبی شفیعی دبیر ستاد پایش حمل و نقل شهری وزارت کشور گفت: روز جمعه بعد از جرای طرح سامانه پایش حمل و نقل تشکیل و دستورالعمل ها ابلاغ شد. کارگروهی متشکل از وزیر کشور، ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارن نفت تشکیل و جلساتی مبنی بر سهیمه بندی خودروها برگزار شد. موارد دیگر نیز در دستور کار است که به صورت پویا بررسی می شود و در صورت تغییر اعلام و برای اجرا ابلاغ می شود.

او افزود: یکی از موارد کرایه ها و نرخ هاست که ممکن است موجب نگرانی باشد و تااین لحظه در سراسر کشور حتی یک مورد افزایش قیمتی  مشاهده نشده است و تاکنون تخلفی از لحاظ افزایش نرخ کرایه ها روی نداده است. با توجه به تصمیم گیری ها فعلا هیچ تغییر قیمتی نخواهیم داشت و ابزارهای نظارتی تحت نظارت سازمان حمایت اعمال می شود.

همچنین مطالعه کنید:

بازار ارز گوش به زنگ مذاکرات وین

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، ک اقتصاددان در رابطه با روند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *