صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / افزایش قیمت بنزین، تورم ایجاد نمی‌کند
بنزین

افزایش قیمت بنزین، تورم ایجاد نمی‌کند

کسب و کار نیوز:یک اقتصاددان به این پرسش که «آیا گران شدن بنزین، تورم ایجاد می‌کند؟»، پاسخ منفی داده و عنوان کرده است: افزایش قیمت بنزین می‌تواند قیمت‌های نسبی را جابه‌جا کند، اما خودش عامل افزایش قیمت‌ها نیست.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شانا, مرتضی ایمانی‌راد، اقتصاددان در یادداشتی اینستاگرامی نوشت:

«گران شدن بنزین، تورم ایجاد می‌کند؟ نه ایجاد نمی‌کند!! افزایش قیمت بنزین می‌تواند قیمت‌های نسبی را جابه‌جا کند، اما خودش عامل افزایش قیمت‌ها نیست. عامل کلیدی افزایش قیمت‌ها، افزایش در حجم پول و تغییر متغیرهای وابسته به آن است. در ضمن در سال‌جاری و سال آینده تنگناهای مالی دولت می‌تواند چند برابر افزایش قیمت بنزین، تورم ایجاد کند.

افزایش قیمت‌ها در برابر افزایش قیمت بنزین تنها یک مسئله روانی است که اثرگذار هم هست، ولی اثر آن در کوتاه‌مدت است و در بلندمدت از بین می‌رود. معنی صحبت من این نیست که تورم نمی‌شود. قیمت‌ها بالا می‌روند، ولی علتش افزایش قیمت بنزین نیست. ضمنا مطالعات نشان می‌دهد که افزایش سه برابری بنزین تنها کمتر از ۲۵ درصد بر کرایه حمل اثر دارد.

می‌دانم شما و شاید مردم طوری دیگری فکر می‌کنند. مردم عمری است که معتقدند خورشید صبح زود بالا می‌آید، اما همه می‌دانیم که خورشید ثابت است و تغییر نمی‌کند».

همچنین مطالعه کنید:

ارتباطات کمترین و حمل و نقل بیشترین نرخ تورم خرداد ۱۴۰۰ را ثبت کردند

مرکز آمار جزئیات نرخ تورم خرداد سال جاری را در بخش‌های مختلف منتشر کرد. بر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *