صفحه اصلی / اقتصادی / اشتغال و تعاون / جلسه کمیته دستمزد در ۲۷ آبان با دستور کار سبد معیشت برگزار می شود
Livelihood basket

جلسه کمیته دستمزد در ۲۷ آبان با دستور کار سبد معیشت برگزار می شود

کسب و کار نیوز - ۲۷ آبان ماه کمیته دستمزد با حضور شرکای اجتماعی برگزار می شود و قرار است طبق صورتجلسه گروههای کارگری، کارفرمایی و دولتی گزارش خود را از سبد معیشت کارگران تهیه و ارائه کنند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، ۱۳آبان ماه کمیته دستمزد به منظور بررسی سبد معیشت کارگران برگزار شد. جلسه در موعد مقرر با حضور نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت برگزار شد.

طبق آنچه اعلام شده بود کمیته دستمزد تا پایان آبان ماه برگزار می شود، قرار است کمیته دستمزد در روز دوشنبه ۲۷ آبان ماه راس ساعت ۱۶ با حضور نمایندگان کارگران،کارفرمایان و دولت برگزار شود.

محمدتاجیک،نماینده کارگران در شورای عالی کار ۱۴ آبان ماه درباره جلسه کمیته دستمزد گفت: چارچوبی برای اعضای کمیته مزد برای امسال مشخص شد. از سوی دیگر الگویی مشخص شد تا تعیین عدد و رقم سبد معیشت با چارچوبی جدید تعیین شود.

وی با بیان اینکه جلسه بعدی کمیته دستمزد پایان همین ماه برگزار می شود افزود: با توجه به اینکه کارگران برای تهیه هزینه سبد معیشت تمام اطلاعات را از مرکز آمار و بانک مرکزی دریافت می کنند، مقرر شد که دولت با در نظر گرفتن این نکته که تمام آمار و اطلاعات را در دسترس دارد میزان هزینه سبد معیشت را تعیین کند. یکی از مباحث مطرح شده در جلسه این بود که سبد معیشت توسط دولت تهیه شود و نمایندگان کارگران و کارفرمایان بر روی آن بحث و بررسی کنند و در نهایت به عددی مشخص در زمینه معیشت کارگران دست یابند.

تاجیک ادامه داد: هدف از این کار این بود که نمایندگان کارگران عدد و رقمی را مطرح نکنند که باعث بحث و بررسی شود. دولت میزان دقیق سبد و معیشت را مشخص کند و سپس سایر شرکای اجتماعی بر روی بررسی دولت بررسی کنند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت:مطمئنا با دست آوردن هزینه زندگی خانوار کارگران میتوان در خصوص دستمزد سال آتی بهتر تصمیم گیری نمائیم.

از سوی  دیگر ناصر چمنی ، نماینده کارگران در شورای عالی کار با تشریح جزییات نخستین جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار اظهار کرد: در این جلسه بحث سر معیشت کارگران بود و معمولاً در جلسه اول  گروه‌های کارگری و کارفرمایی دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود را مطرح می‌کنند در این جلسه هم عمده مباحث حول محور هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری و تلاش برای واقعی کردن رقم سبد معیشت کارگران بود.

وی ادامه داد: در این جلسه مقرر شد تا همه گروه‌ها و شرکای اجتماعی اعم از دولت، کارفرمایان و کارگران، اعداد و ارقام خود را در خصوص هزینه سبد معیشت کارگران جمع آوری و رقم دقیق را در جلسه بعد کمیته دستمزد ارائه کنند تا در مورد آن بحث و تبادل نظر شود.

*پیشنهاد محاسبه تورم اقلام سبد معیشت کارگران

نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره پیشنهاد ارائه الگوی جدید برای تعیین رقم سبد معیشت نیز گفت: معتقدم به جز هزینه خوراکی‌ها در سبد معیشت کارگران الگوی دیگری وجود ندارد ما هزینه سبد معیشت یک خانوار را می‌خواهیم به طور دقیق محاسبه و به شورای عالی کار ارائه کنیم تا مبنای تعیین مزد سال آینده شود.

وی در پایان درباره تشکیل جلسه بعدی کمیته دستمزد شورای عالی کار گفت: جلسه بعدی کمیته اواخر آبان ماه برگزار می‌شود و طبق صورتجلسه قرارر شده همه گروههای کارگری، کارفرمایی و دولتی گزارش خود را از سبد معیشت کارگران تهیه و به این جلسه بیاورند تا مورد بحث و مذاکره قرار بگیرد.

همچنین مطالعه کنید:

مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی مشاغل تمدید شد

به گزارش کسب و کار نیوز، امیدعلی پارسا، با اعلام این خبر عنوان کرد: تمدید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *