صفحه اصلی / استان ها / ۳۰ درصد چاه‌های استان فاقد پروانه هستند
چاه غیرمجاز

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان خبر داد

۳۰ درصد چاه‌های استان فاقد پروانه هستند

کسب و کاز نیوز :مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به وجود ۴۳۵۵ چاه غیرمجاز در استان گفت: از ۶۸۰۰ چاهی که به عنوان غیرمجاز شناسایی شده، ۳۰ درصد معادل ۲۴۴۵ حلقه چاه براساس قانون غیرمجاز محسوب نمی‌شود.

به گزارش کسب و کاز نیوز به نقل از ایسنا, منصور ستوده با تأکید بر اینکه براساس آخرین آماربرداری ۱۰ هزار چاه غیرمجاز در استان شناسایی شد، اظهار کرد: از سال ۹۳ طرح انسداد این چاه‌ها در استان آغاز شد که خوشبختانه ورود خوبی از سوی دستگاه قضایی استان صورت گرفت و در نهایت توانستیم ۴۰۰۰ حلقه چاه غیرمجاز را مسدود کنیم.

وی با بیان اینکه ۶۸۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در استان باقیمانده است، تصریح کرد: براساس قانون ۲۴۴۵ حلقه چاه که به عنوان غیرمجاز شناسایی شده اند، غیرمجاز نبوده بلکه فاقد پروانه هستند و قرار است به این چاه‌ها پروانه بهره برداری داده شود.

ستوده خاطرنشان کرد: نکته مهم و قابل توجه در بحث چاه‌های غیرمجاز این است که ۵۰ درصد از چاه‌های موجود دارای عمق کم و آبدهی بسیار پائینی هستند به‌طوریکه  ۳۷۲۰ حلقه چاه غیرمجاز استان دارای عمق صفر تا ۲۰ متر بوده که این چاه‌ها عمدتا در باغات و اطراف شهرها بوده و در آبخوان تأثیرگذاری ندارند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان تعداد چاه‌های غیرمجاز دارای عمق بالاتر از ۵۰ متر را ۲۰۰۰ حلقه دانست و ادامه داد: ۵۱۰۰ حلقه از چاه‌های غیرمجاز از نظر آبدهی بیش صفر تا پنج لیتر قرار دارند یعنی آبدهی ناچیزی دارند بنابراین هم به لحاظ عمق و هم آبدهی بیش از ۷۰ درصد چاه‌های غیرمجاز استان همدان دارای عمق و آبدهی بسیار پائینی هستند.

وی با تأکید بر اینکه تلاش ما بیشتر بر روی انسداد چاه‌های عمیق است، بیان کرد: از سال ۹۳ تا کنون ۳۸۲۴ حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شده که منجر به صرفه جویی ۲۶۸ میلیون مترمکعب آب در منابع آب های زیرزمینی شده است.

ستوده یادآور شد: همچنین چاه‌های پیزومتری  موجود در استان نشان داده که از سال ۹۳ در بیشتر دشت های استان همدان سطح آب های زیرزمینی پایین رفته و ثابت مانده و حتی در برخی از دشت ها سطح آب بالا آمده است.

ثبت ۵۹ میلی‌متر بارش در همدان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به اینکه در سالجاری ۵۹ میلی‌متر بارندگی در استان به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته که ۶۲.۵ میلی‌متر بوده، ۵.۵ درصد کاهش دارد.

وی با بیان اینکه در میانگین بلندمدت ۴۴.۵ میلی‌متر بارش در استان ثبت شده است، افزود: براساس آمار بلندمدت نیز میزان بارش ها نسبت به میانگین بلندمدت افزایش ۳۲ درصدی دارد.

ستوده با بیان اینکه حجم فعلی سد اکباتان ۱۸.۸۶ میلیون مترمکعب بوده به‌طوریکه ۵۶ درصد از حجم این سد پر است، یادآور شد: حجم فعلی سد آبشینه ۲.۱۶ میلیون مترمکعب است و در حال حاضر ۴۳ درصد از حجم سد پر است.

وی گفت: در حال حاضر حجم سد شیرین‌سو ۳.۶ میلیون مترمکعب است که ۸۲ درصد از آن پر است، سد کلان ملایر نیز ۳۷ میلیون مترمکعب آب دارد، سد سرابی تویسرکان ۷.۲۶ میلیون مترمکعب معادل ۷۹ درصد حجم سد آب دارد، حجم سد شنجور رزن ۴.۰۷ میلیون مترمکعب بوده و ۷۸ درصد آن پر است و ۱۵ درصد حجم سد نعمت آباد نیز پر آب است.

مهدی الماسی، سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان در نشست تخصصی کارشناسان حوزه امنیتی و انتظامی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان، تعداد چاه‌های غیرمجاز فعال در استان را ۶۴۷۶ حلقه اعلام کرده و خواستار اقدامات موثر دستگاه‌ها در صیانت از منابع آب شده بود.

همچنین مطالعه کنید:

انتظارات معیشتی از دولت جدید

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، یک اقتصاددان در این رابطه می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *