صفحه اصلی / استان ها / چند برابر شدن کشت تنباکو در گلپایگان
کشت تنباکو

چند برابر شدن کشت تنباکو در گلپایگان

کسب و کاز نیوز:رئیس جهاد کشاورزی گلپایگان گفت:کشت تنباکو در حیطه وظایف جهاد کشاورزی نیست بلکه شرکت دخانیات قرارداد می‌بندد و اداره صنعت و معدن نظارت می‌کند.

به گزارش کسب و کاز نیوز به نقل از ایسنا, حیدر علی گلمحمدی امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران در خصوص میزان کشت محصولات زراعی در سال گذشته، اظهار کرد: دو هزار و ۴۵۰ هکتار گندم، پنج هزار و ۳۰۰ هکتار جو، ۹هزار هکتار علوفه (یونجه، شبدر و ذرت) و ۶۶۸ هکتار حبوبات میزان کشت محصولات زراعی سال گذشته این شهرستان است.

وی افزود: سهمیه ابلاغی شهرستان در کاشت دانه‌های روغنی در سال جاری حدود هزار هکتار است، اما توانستیم ۱۱۰ هکتار کشت داشته باشیم و شرکت سهامی زراعی در این راستا بیشترین سهم کشت را به خود اختصاص داده است.

گلمحمدی ادامه داد: در دانه‌های روغنی، کشور ۲۰ درصد تولید دارد و در این بخش ۸۰ درصد مشکل داریم، بنابراین سیاست کلان کشور این است که هر شهرستانی یک درصد از زمین‌های خود را به کشت کلزا اختصاص دهد.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان گلپایگان گفت: سیاست در این است که سبزی و صیفی را نیز گلخانه‌ای کشت کنیم و تا سه سال آینده کل کشت این محصولات گلخانه‌ای شود. در این راستا سهمیه تکلیفی گلپایگان ۲۸ هکتار  است، اما اکنون درصدد راه‌اندازی ۳۰ هکتار گلخانه در شهرستان هستیم. همچنین قوانین و ضوابط احداث گلخانه‌ها نیز تسهیل شده است.

وی ادامه داد: هر هکتار گلخانه می‌تواند ۱۰ اشتغالزایی دائم با خود به همراه داشته باشد. اکنون در شهرستان گلپایگان هزار و ۲۰۰ هکتار محصولات باغی و گلخانه‌ای وجود دارد. همچنین سالانه درگلپایگان حدود ۱۰۰ هزار تن شیر تولید می‌شود.

گلمحمدی افزود: کاشت گل محمدی، پسته و زعفران از اولویت‌های شهرستان است چرا که به آب کمتری نیازمند است. به همین دلیل در سال جاری۱۵۰ هکتار گل محمدی، ۱۴۰ هکتار پسته و ۸۰ هکتار زعفران کاشته شده، همچنین امسال ۳۰ تن پسته نیز برداشت شده است.

وی تصریح کرد: کشت تنباکو در حیطه وظایف جهاد کشاورزی نیست بلکه شرکت دخانیات قرارداد می‌بندد و اداره صنعت و معدن نظارت می‌کند، اما امسال گزارش دادیم که کشت این محصول چند برابر شده است، البته شیوه آبیاری این محصول قطره‌ای است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان نطنز در خصوص خسارت سیلاب‌های سال جاری در شهرستان گلپایگان، خاطرنشان کرد: با تیمی که در فرمانداری تشکیل شد ۹۸ مورد گزارش خسارت برای کشاورزان و دامداران ثبت شد. برای این ۹۸ نفر ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض در نظر گرفته شده است، یک میلیارد تومان تسهیلات چهار درصد نیز به آن‌ها پرداخت خواهد شد.

همچنین مطالعه کنید:

انتظارات معیشتی از دولت جدید

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، یک اقتصاددان در این رابطه می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *