صفحه اصلی / سرخط خبرها / باغستان سنتی قزوین سوژه مستند بلند «ماریان»
باغستان سنتی قزوین

باغستان سنتی قزوین سوژه مستند بلند «ماریان»

کسب و کاز نیوز :«ماریان» با موضوع تاریخچه و تهدیدات باغستان سنتی قزوین در قالب یک مستند بلند و یک مجموعه مستند تلویزیونی تا اواسط سال ۱۳۹۹ به تهیه‌کنندگی احمد شفیعی، در خانه مستند انقلاب اسلامی تولید خواهد شد.

به گزارش کسب و کاز نیوز به نقل از ایسنا, حامد کلجه‌ای پژوهشگر و مستندساز از ساخت جدیدترین اثرش درباره باغستان سنتی قزوین خبر داد و گفت: باغ‌های تاریخی اطراف شهر قزوین بر اساس منابع مکتوب، قدمتی بیش از هزار سال دارد؛ و براساس روایت‌ها، پیشینه‌اش به دوران ساسانی بازمی‌گردد.

وی ادامه داد: این باغ‌ها زمانی ۴۰۰۰ هکتار وسعت داشت و براساس نقشه‌های ثبت شده در سال ۱۹۱۵ مساحتش شش برابر حال بوده است و گرداگرد شهر چون نگینی آن را در بر گرفته بودند. اکنون تنها ۲۷۸۴ هکتار از آن باقی‌مانده و باغ‌های شمال شهر نیز به‌کلی نابود شده‌اند.

این سینماگر تصریح کرد: باغستان مهم‌ترین و وسیع‌ترین ظرفیت اکولوژیک استان و منطقه و ریه‌های تنفسی شهر قزوین است که محصولات محلی و سنتی قزوین، شامل بادام و پسته و انگور را در خود جای داده است و از مرغوب‌ترین انواع جهانی است و با توجه به شیوه «داشت»، محصول سالم محسوب می‌شود.

کلجه‌ای با اشاره به اینکه باغستان هزاران درخت ۳۰۰ تا هزارساله را در خود جای داده است که به تنش خشکی مقاوم هستند، بیان کرد: درختان باغستان حتی در شرایطی که با مشکل آبیاری مواجه باشند، شاید از نظر میوه و محصول و در نتیجه درآمدزایی صدمه ببینند اما همچنان بعد از گذشت چند صد سال ارزش اکولوژیکی خود را حفظ کرده‌اند.

وی گفت: باغستان بارش زمستان و بهار را در خودش جمع و حفظ می‌کند و به این ترتیب با مدیریت آب‌های سطحی، هم از آن بهره می برد و هم سفره‌های آب زیرزمینی را تغذیه می‌کند بنابراین باغستان یک مسئله تک بعدی نیست؛ اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هم هست.

این مستندساز بیان کرد: این مساحت باقی‌مانده از سال ۱۳۹۳ به‌عنوان اثر ملی ثبت شده و اکنون با خطر بزرگ پروژه‌های راه‌سازی به‌ویژه کمربندی جدید شهر مواجه است.

وی با اشاره به اهمیت پرداختن به موضوع باغستان اظهار کرد: «ماریان»؛ نام یکی از محل‌های باغستان سنتی قزوین است که اینک از بین رفته است؛ مستند ماریان در قالب یک مستند بلند و یک مجموعه مستند تلویزیونی تا اواسط سال ۱۳۹۹ به تهیه‌کنندگی احمد شفیعی تولید خواهد شد و سومین همکاری مشترک بنده پس از مستندهای «پیام آوران پاکی» و «حلقه عاشقان» با خانه مستند انقلاب اسلامی است.

به گزارش ایسنا، حامد کلجه‌ای دانش‌آموخته سینما و عضو انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند است، ازجمله آثار او می‌توان به سرو عرشی، پارسیاد، انتخابی از سرزمین پارس، پیام‌آوران پاکی، پناهگاه حامی، حلقه عاشقان، مجموعه مستند سرزمین تشنه، مجموعه مستند زیبایی‌های شهر اشاره کرد.

همچنین مطالعه کنید:

مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی مشاغل تمدید شد

به گزارش کسب و کار نیوز، امیدعلی پارسا، با اعلام این خبر عنوان کرد: تمدید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *