صفحه اصلی / سرخط خبرها / باید حداقل ۵۰ درصد از لایه‌های مختلف فضای مجازی بومی شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

باید حداقل ۵۰ درصد از لایه‌های مختلف فضای مجازی بومی شود

کسب و کار نیوز -دبیر شورای عالی فضای مجازی، گفت: ضرورت دارد حداقل ۵۰ درصد از لایه‌های مختلف فضای مجازی بومی شود. در حال حاضر موتور جستجو، پسام‌رسان، ایمیل و حوزه‌های بسیاری در فضای مجازی آمریکایی هستند و این میزان در ایران در مقایسه با سایر کشور‌ها بیشتر است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از میزان، ابوالحسن فیروزآبادی در همایش ملی پدافند غیرعامل که امروز سه‌شنبه ۱۴ آبان در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد، با اشاره به ویژگی‌های فضای مجازی و تهدیدات این فضا گفت: هنر مدیریت در حوزه فضای مجازی آن است که نظام تصمیم‌گیری در مورد اطلاعات و اشتراک‌گذاری این اطلاعات به نحو احسن انجام شود و سیستمی کارآمد در سطح ملی بتواند تسهیل در اشتراک‌گذاری اطلاعات را برقرار سازد.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: مرز‌ها در فضای مجازی مبهم و در هم تنیده است و فضای مجازی فضایی جهانی است و مرز‌ها در این فضا مبهم و سیار هستند.

فیروزآبادی افزود: یکی از اصلی‌ترین اهداف دشمن برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی، عمل کردن از طریق فضای مجازی است که با سرعت و تحول در کسری از ثانیه ساختار‌های مهم اقتصادی و سیاسی کشور را نشانه می‌گیرد و به آن‌ها ضربه وارد می‌کند.

وی ادامه داد: از خصلت‌های دیگر فضای مجازی این است که این فضا به شدت هویت‌گریز است و برنامه‌هایی از پیش طراحی‌شده در آن اجرا می‌شود و‌ کسانی‌که در این فضا فعالیت می‌کنند از آی‌پی استفاده می‌کنند که در فضای مجازی احراز هویت نمی‌شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه هنوز در پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات به نتیجه نرسیده‌ایم، گفت: ضرورت دارد حداقل ۵۰ درصد از لایه‌های مختلف فضای مجازی بومی شود. در حال حاضر موتور جستجو، پسام‌رسان، ایمیل و حوزه‌های بسیاری در فضای مجازی آمریکایی هستند و این میزان در ایران در مقایسه با سایر کشور‌ها بیشتر است.

وی افزود: باید اقدامات اساسی صورت بگیرد تا در تمام حوزه‌های سخت‌افزاری و‌نرم‌افزاری تا جایی که ممکن است از محصولات داخلی و در جایی که امکان ندارد از محصولات غیرآمریکایی استفاده کنیم. بیش از حد آمریکایی بودنِ تکنولوژی در فضای مجازی نگران‌کننده است.

فیروزآبادی گفت: ما منتظر بودیم کسی شبکه ملی اطلاعات را پیاده‌سازی کند، اما خود سازمان‌ها هم در این موضوع مکلف هستند. سال گذشته بخش‌نامه‌ای که در حوزه زیرساخت‌های کشور بود، به تایید رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهور رسید و به تمام سازمان‌ها ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه توسعه‌ها نباید با سخت‌افزار آمریکایی صورت بگیرد و همه باید در عملیاتی شدن این موضوع کمک کنیم، گفت: در بودجه سال ۹۹ پانزده درصد بودجه آی‌سی‌تی سازمان‌ها باید به موضوع پدافند غیرعامل و امنیت اختصاص بگیرد.

انتهای پیام/

همچنین مطالعه کنید:

مناطق آزاد کشور معین سازمان غذا و دارو در تولید کالای سلامت محور است

«حمیدرضا مومنی» امروز (یکشنبه) در مراسم امضاء تفاهم نامه میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *