صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / کسری بودجه آمریکا به یک تریلیون دلار نزدیک شد
US budget deficit

کسری بودجه آمریکا به یک تریلیون دلار نزدیک شد

کسب و کار نیوز - برای نخستین بار از دهه ۱۹۸۰، کسری بودجه آمریکا برای چهارمین سال متوالی افزایش یافت.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا به نقل از رویترز، در سال مالی ۲۰۱۹ کسری بودجه دولت امریکا به دلیل افزایش مخارج دولتی به ۹۸۴ میلیارد دلار رسیده است که بالاترین سطح هفت سال اخیر نیز محسوب می شود. این برای نخستین بار از دهه ۱۹۸۰ تاکنون است که برای چهارمین سال متوالی کسری بودجه روندی صعودی داشته است. این کسری بودجه معادل ۴.۶ درصد از کل حجم تولید ناخالص داخلی آمریکا است.

کسری بودجه آمریکا در سال ۲۰۰۹ با رسیدن به ۱.۴ میلیارد دلار رکوردشکنی کرده بود. دولت اوباما در پایان دوره خود به کسری بودجه ۵۸۵ میلیارد دلاری رسیده بود که یکی از پایین ترین ارقام ثبت شده در طول قرن بیست و یکم محسوب می شود. برخلاف اوباما، دوران ریاست جمهوری ترامپ شاهد افزایش پی در پی کسری بودجه بوده است.

به عقیده کارشناسان، لایحه کاهش مالیاتی یکی از اصلی ترین دلایل افزایش کسری بودجه دولت بوده است. دولت ترامپ سعی کرده کاهش درآمدهای مالیاتی را با افزایش تعرفه های تجاری جبران کند اما این اقدام با پاسخ متقابل کشورهای دیگر روبرو شده است.

بیل هاگلند – مشاور موسسه ” بیپارتیزان پلیسی سنتر” – گفت: دولت ترامپ دولتی بود که با وعده کاهش کسری بودجه روی کار آمد اما شاهدیم که کسری بودجه به طرز آشکاری رشد داشته است در حالی که به طور معمول شاهد کاهش کسری بودجه در زمان رشد اقتصادی بوده ایم.

در ماه سپتامبر دولت آمریکا ۸۳ میلیارد دلار مازاد بودجه داشته که ۳۱ درصد بیشتر از رقم ثبت شده برای مدت مشابه سال گذشته است.

همچنین مطالعه کنید:

افزایش قیمت نان با پایان ماه رمضان

به گزارش کسب و کار نیوز، هر ساله در آغاز سال همراه با افزایش نرخ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *